• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak się oderwać od niepotrzebnych śmieci na komputerze / w internecie?

VPS Starter Arubacloud
+2 głosów
523 wizyt
pytanie zadane 8 października 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Vishall Nowicjusz (190 p.)
Witam wszystkich. Jako, że jestem nowy na tego typu forum, nie wiem jak doładnie sformułować. Chodzi mi mianowicie o jakiś sposób, no nie wiem radę: Jak oderwać się od rzeczy niepotrzebnych czy może jak skupić się na nauce programownia. Uczyłem się trochę HTML'a / CSS'a głównie z filmów Pana Mirosława Zelenta. Zrobiłem powiedzmy swój pierwszy projekt storny aczkolwiek zawsze gdy starałem się jak najwięcej stworzyć, zapamiętać, czy wymyśleć to moje myśli odchodziły gdzieś zupełnie inaczej i często gęsto zamiast porobić coś pożytecznego to marnowałem czas na "fejsbuki", demoty czy inne duperele typu gry. I moje pytanie odnosi się do tego czy może ktoś z forumowiczów wie jak bardziej się skupić na rzeczach potrzebnych czy jak zaplanować sobie naukę programowania tak aby się to szybko nie nudziło lub nie męczyło? Jak uporządkować sobie dzień? Może akurat ktoś z was na jakiś ciekawy artykuł na ten temat lub powie mi z własnego doświadczenia jak zaczynaliście swoją przygodę z programowaniem i jak radziliście sobie z rozpraszającymi rzeczami.

8 odpowiedzi

+8 głosów
odpowiedź 8 października 2015 przez Javowiec Pasjonat (21,560 p.)
wybrane 9 października 2015 przez Vishall
 
Najlepsza

Czytałem książkę "4-godzinny tydzień pracy" Timothy'iego Ferrissa i w niej było między innymi o tym, jak uniknąć rozpraszania przez typowe czasozabijacze jak facebook czy demoty.

Jedna rzecz może wszystko zmienić: wtyczka do Mozilli.

LeechBlock

Sam blokuję sobie nią różne witryny, na które mnie ciągnie. Ustawiam sobie godziny, np. od 10 do 21 i w tych godzinach, gdy zdarzy mi się nawet odruchowo wejść na taką stronę, to ta wtyczka blokuje mi dostęp. Mianowicie wyświetla komunikat podobny do tego, gdy się wchodzi na stronę, która nie istnieje.

Dodatkowo, można sobie zablokować w danych godzinach dostęp do opcji tej wtyczki czy w ogóle spisu wtyczek. Wtedy już na pewno nie wejdziesz na te strony w danych godzinach, bo nie będziesz mógł w tym czasie zmienić opcji we wtyczce. Będziesz mógł się spokojnie skupić na zadaniu jakie stoi przed Tobą wink

Po drugie nie bierz za dużo "na klatę". Lepiej czuć niedosyt, który bardziej Cię motywuje niż się przemęczyć zbyt dużą ilością zadań.

Po trzecie pamiętaj, że przerwy są ważne. Przez godzinę pracuj, a potem 10 minut przerwy. Rozprostuj nogi, jakaś prosta gimnastyka, żeby dotlenić mózg i rozjaśnić umysł.

Polecam aplikację na Androida:

Timer

Są tam 3 timery, które odliczają czas. Można sobie jeden ustawić np. na godzinę, a drugi na 10 minut. Potem to już tylko go uruchamiasz i odkładasz telefon. Aplikacja za Ciebie będzie pilnować czasu jaki spędasz przy nauce/przerwie.

Po czwarte - w moim przypadku lepiej sprawdza się zapisywanie sobie każdego dnia w kalendarzu ściennym rzeczy, które zrobiłem niż planowanie. Daje to motywację do dalszego działania, a w dłuższym odcinku czasu, gdy spojrzysz na zapisany kalendarz, zobaczysz jakich postępów dokonałeś. Ja praktycznie codziennie coś zapisuje w kalendarzu. Metoda małych kroków, jak to mawia pan Mirosław Zelent - metoda Slightedge wink

Oczywiście, nie jestem też osobą, która w ogóle nie posiada żadnych planów i działa chaotycznie. Plany sobie zapisuję, ale na kartce - są to moje cele długo i krótkoterminowe. Za to każdego dnia, sobie wybieram (nie narzucam kilka dni wcześniej) co dziś będę robił, w którym kierunku postawię mały kroczek laugh A gdy wykonam jakiś plan z tej kartki, którą oczywiście powiesiłem w widocznym miejscu, zakreślam ją na kolor zielony.

Po piąte i najprzyjemniejsze. Gdy wykonasz jakiś założony plan, np. napiszesz jakąs aplikację, czy opanujesz materiał z jakiejś książki - nagradzaj się. Wyjdź do kina, na piwo z kolegami czy pojedź zwiedzić jakieś miasto, w którym nigdy nie byłeś.

Motywacja - gdy jej zabraknie, obejrzyj sobie krótki filmik z kanału na YouTube:

Projekt Odważ Się Żyć

Bo wiadomo, w życiu jest raz lepiej, raz gorzej i nie można zapomnieć o swoim celu. Mnie najbardziej motywuje poniższy filmik. Kiedyś mi coś uświadomił i dał mi takiego kopa, że znalazłem się w miejscu, w którym cieszę się z życia i robię to co sprawia, że czuję się spełniony wink

https://www.youtube.com/watch?v=E2X8SHixNdo

komentarz 9 października 2015 przez Ravus Początkujący (470 p.)
Bardzo wiele przydatnych rad, w tak krótkim poscie. Metoda zapisywania tego co się robi jest rzeczywiście motywujaca dlatego ja wam wszystkim . Wielki props dla cb kolego ;D
komentarz 9 października 2015 przez pierep94 Bywalec (2,720 p.)
Ta książka jest właśnie w Lidlu w promocji - warto po nią sięgnąć?
komentarz 9 października 2015 przez Javowiec Pasjonat (21,560 p.)

I tak, i nie. Ja generalnie cieszę się, że ją przeczytałem. Jest wiele fajnych rad jak zyskać więcej czasu, ale nie każdemu się przydadzą. Książka była pisana dla Amerykanów i niektóre z rad ciężko jest wprowadzić Polakowi w życie. Mimo to, można dzięki niej zyskać więcej czasu w ciągu dnia. Pokazuje też jak rozmawiać z szefem, aby pozwolił Ci pracować zdalnie, czy zaznajamia z procesem automatyzacji przy budowaniu własnego biznesu. Jest to książka z serii "jak zostać milionerem", dlatego często namawia do założenie swojego biznesu i ucieczki od schematycznej pracy 8 godzin dziennie. W książce autor stara się pokazać, że można pracować mniej i zarabiać więcej smiley

komentarz 10 października 2015 przez Avernis Nałogowiec (27,400 p.)
A mam takie pytanie, jak sobie zablokować np. że wchodzę na lola na jakieś 2 godziny, a potem muszę wyjść, inaczej samo się wyłączy? A potem do końca dnia nie mogę wyjść?

W skrócie: wchodzę na 2 godziny, a potem przez resztę dnia nie chce się uruchomić
+2 głosów
odpowiedź 8 października 2015 przez Newtonik Gaduła (3,660 p.)
edycja 9 października 2015 przez Newtonik
Tak na prawde sam musisz się zmusić o pracy. Jeśli ten etap przejdziesz potem będzie już z górki, a programowanie stanie się twoim hobby i wtedy wytworzy się u Ciebie nałóg programowania. W ostateczności odłączaj internet na czas nauki w początkowym etapie :)
+1 głos
odpowiedź 8 października 2015 przez Szykem2 Nałogowiec (29,510 p.)
edycja 8 października 2015 przez Szykem2
Z mojego doświadczenia powiem, że każdy plan jaki sobie ustalałem tak po mniej więcej dwuch tygodniach trafiał szlag i planu nie było. Więc nie polecam ustalać sobie sztywnych ram czasowych bo prędzej czy później rutyna Cię zniechęci. Po pierwsze musisz chcieć coś zrobić i mieć jasno określony cel i zapał. Jak to masz to z czasem nie będzie problemu bo jak już zaczniesz, co defakto jest najtrudniejszym krokiem, to poleci i dwie godziny znikną z doby na nauce( i przyjemności jeśli jest zapał, więc nie ma potrzeby przymuszać).

Postanów sobie, że codziennie zrobisz jakieś małe coś(np. kalkulator konsolowy, string wrapper) bez określania ram czasowych. Tylko, że coś zrobisz, jak już zaczniesz i masz żyłkę programistyczną to nie odejdziesz dopóki nie skończysz. Ewntualnie dokończysz dnia następnego. Jak już się przyzwyczaisz to coś większego(np. klasę liczb zespolonych(jeśli je znasz), prostą grę tekstową) i tak małymi kroczkami bez narzucania niczego sobie. Później jak będzie dochodził STL to próbóuj sam najpierw zaimplementować daną strukturę(nie mówię tu o skomplikowanch rzeczach ale taką ogólną ideę) przez co łatwiej zrozumieć jak to wszystko działa.

Zawsze będzie coś co rozprasza ale jak się wciągniesz w wir kodowania to będzie znacznie łatwiej się oprzeć tym rzeczom. Jeżeli będzie za bardzo kusiło to ciężko mi w tym momencie wymyślić coś lepszego niż po prostu jakiś manual na dysku lub książka i wyłączyć dostęp do internetu(ale to ostateczność)
+1 głos
odpowiedź 8 października 2015 przez gysek Początkujący (470 p.)
Na pulpicie mniej tylko potrzebne pliki,skróty.I jak zaczynasz się nudzić idź na np.:spacer z psem albo rower.I jak wróci zapał to pracuj.
+1 głos
odpowiedź 8 października 2015 przez mrcnsct Nałogowiec (36,390 p.)
Musisz sam przemyśleć co jest ważne i to robić. Możesz ustalić sobie, że np. nie wchodzisz na strony, które zabierają Ci dużo czasu, lub wchodzisz tylko na bardzo krótki czas, żeby mieć czas na ważniejsze rzeczy. Ja tak sobie postanowiłem kilka miesięcy przed maturą. Uznałem, że strony typu kwejk itp. to tylko strata czasu i, że czas który tam tracę warto poświęcić na naukę. Minęło już 5 miesięcy od matur, a ja dalej zazwyczaj nie wchodzę na tego typu strony. Czasami się zdarzy, ale widzę, że nie warto i, że nie jest mi to potrzebne. Po prostu spróbuj uświadomić sobie co da Ci wchodzenie na takie zabieracze czasu, a co może dać Ci nauka programowania.
+1 głos
odpowiedź 8 października 2015 przez radek024 Szeryf (77,180 p.)
Wszystko zależy od człowieka, kim jesteś. Jeden nie lubi rutyny, drugi za nią przypada. Ja nie staram się jakoś karać nauką, ponieważ jeżeli będę miał ochotę coś zrobić, napisać jakąś stronę lub program, wtedy przykładam się jak potrafię do tego ;). Jeżeli Ci zależy na uczeniu się, zainstaluj sobie linuxa archa, będziesz miał zdecydowanie duża pola do popisu(linux przydatny zawsze i wszędzie).
0 głosów
odpowiedź 10 października 2015 przez niezalogowany
Wydaje mi się, że wszystko to kwestia samokontroli. Po prostu wyznaczasz sobie dość krótki ale ustalony czas dzienny pracy, np. dwa razy po dwie godziny i się skupiasz tylko na nim, nie ma że boli, nie ma że się nie chce. Po prostu chodzi o szczerość przed samym sobą.
0 głosów
odpowiedź 10 października 2015 przez pierep94 Bywalec (2,720 p.)
Ja jeszcze polecę uatrakcyjnianie sobie nauki.

Korzystając z takich serwidów jak np. CodeFights albo CodeCombat czy podobnych stajemy się członkami społeczności (jak tutaj) i do akcji wkraczają trochę uzależniające, pobudzające ośrodki przyjemności elementy grywalizacyjne - zdobywanie punktów, konkretne skille, odblokowania nowych postaci, przeciwników, możliwości, potyczki ze znajomymi i nieznajomymi :) Bawimy się, gramy, a jednak nasze umiejętności koderskie idą ostro w górę :)

Niby przerwa w pracy, ale jednak łącząca przyjemne z pożytecznym :)

Nie wolno tylko zapominać, że życie w kieracie 24/7 też jest niezdrowe - musisz mieć czas na to, co lubisz,  choćby to było obejrzenie odcinek Dlaczego Ja albo innego Warsaw Shore - ot, po prostu zresteować mózg i dać sobie energię i motywację do dalszej pracy i nauki :)

Podobne pytania

0 głosów
7 odpowiedzi 1,375 wizyt
pytanie zadane 28 września 2015 w Python przez KuroLady Nowicjusz (120 p.)
+1 głos
7 odpowiedzi 2,337 wizyt
–5 głosów
3 odpowiedzi 502 wizyt

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,077 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...