• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Błędny wybór szkoły średniej

VPS Starter Arubacloud
+2 głosów
3,284 wizyt
pytanie zadane 2 października 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Mati Gaduła (3,390 p.)
edycja 12 listopada 2016 przez Mati
Witam, jestem w pierwszej klasie technikum informatycznego i jestem rozczarowany poziomem nauczania w tej szkole. Od początku roku na lekcjach z przedmiotów zawodowych  nic nie zrobiliśmy. Na utka i pracowni mamy tego samego nauczyciela, który na każdą lekcję spóźnia się i lekcje są prowadzone można powiedzieć, przez uczniów(każdy przygotowuje prezentację na określony temat).  Na systemach mamy nauczycielkę co tylko czyta materiały z internetu). Warto zostać w technikum czy jednak nie czekać dłużej i przepisać się do liceum?

14 odpowiedzi

+10 głosów
odpowiedź 2 października 2015 przez draghan VIP (106,230 p.)
wybrane 21 listopada 2015 przez Mati
 
Najlepsza
U mnie było podobnie na niektórych przedmiotach zawodowych, z tym że ja jeszcze miałem prowadzone zajęcia według starszego systemu.

Mam dla Ciebie wskazówkę - szkoła nie uczy, jedynie stwarza możliwości. Uczysz się Ty sam. Nauczyciel mówi że macie czas wolny? Zrób przez ten czas coś pożytecznego, poucz się czegoś wartościowego, wykorzystaj obecność nauczyciela do zadania pytań z dziedziny przedmiotowej. I tak na końcu to zawsze Ty musisz nauczyć się sam. Ja uczyłem się samodzielnie i dobrze na tym wyszedłem.

Oczywiście możesz zgłosić dyrekcji, że nauczyciel nie realizuje z Wami podstawy programowej, ale sądzę że niewiele to zmieni. Co do przenosin do liceum, to się nie wypowiem, bo do liceum nie uczęszczałem.
komentarz 2 października 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Bardzo dobra odpowiedź ;)
+1 głos
odpowiedź 2 października 2015 przez Patrycjerz Mędrzec (192,340 p.)
Jeśli masz zamiar pójść potem na studia, to uciekaj z stamtąd jak najszybciej, gdy jeszcze nie masz większych zaległości. Możesz wybrać jakieś inne technikum, ale jeśli chcesz dobrze zdać maturę, to pójdź do liceum. Ja mam dość sporo matematyk, jestem teraz w trzeciej klasie, ale w drugiej miałem osiem (razem z kółkiem).

Co do nauki informatyki, to tylko samokształcenie. Ja poszedłem na kierunek z rozszerzoną informatyką i lepiej nie mówić, jaki jest poziom nauczania z niej (oczywiście lepszy, niż u ciebie).
komentarz 2 października 2015 przez Patrycjerz Mędrzec (192,340 p.)
Oczywiście możesz zostać w aktualnej szkole i uczyć się do matury samemu, ale to już twój wybór.
komentarz 2 października 2015 przez Schizohatter Nałogowiec (39,600 p.)
Kocham ten mit, że liceum przygotowuje lepiej do matury niż technikum :D Wszystko rozchodzi się o poziom nauczania w szkole i nie ma znaczenia, czy technikum, czy liceum, bo są dobre technika i złe licea. Jedyne co może lepiej przygotować, to liceum z kierunkiem o profilu (np. profil matma, albo profil polski).
komentarz 2 października 2015 przez Patrycjerz Mędrzec (192,340 p.)
Tak, oczywiście, są złe i dobre szkoły, ale ja patrzę przez pryzmat liczby godzin, bo tych, np. z matematyki, w technikum jest mniej, niż w liceum na profilu matematyczny.

Tak naprawdę dobrze zdana matura sprowadza się do samokształcenia, więc można nawet w ogóle nie chodzić do szkoły i zdać matury na 100% - a dlaczego nie?
komentarz 2 października 2015 przez Schizohatter Nałogowiec (39,600 p.)
Cóż, na tej samej zasadzie, w technikum jest więcej godzin spawania, niż w liceum na profilu matematycznym. Jak odrzucimy profilowanie, to zobaczymy, że nie ma zbyt wiele różnic :)

Co do samokształcenia, to się zgadzam. Warto się podkształcić np. z wielu zagadnień matmy samemu, i potem się uczyć mniej na studiach.
komentarz 2 października 2015 przez Dorion300 Szeryf (90,250 p.)
@Patrycjerz a patrzyłeś że są różne profile?

 

np. Matematyczno-informatyczne oznacza że więcej będziesz miał matematyki i informatyki.
komentarz 3 października 2015 przez Boshi VIP (100,240 p.)

@Soanvig  pytanie co ma matma na studiach wspólnego z tą  z szkoly średniej ? bo chyba tylko podstawy arytmetyki i nic więcej.

 

komentarz 3 października 2015 przez Schizohatter Nałogowiec (39,600 p.)
A kto zabrania uczyć się materiału ze studiów podczas edukacji w szkole średniej?
komentarz 3 października 2015 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Źle zrozumiałem twoją wypowiedź.  Myślałem, że chodziło ci o naukę materiału z liceum.
komentarz 3 października 2015 przez Patrycjerz Mędrzec (192,340 p.)
Dorion, a o czym ja mówię? Właśnie o różnicach pomiędzy profilem informatycznym w technikum, a matematyczno-cośtam w liceum - tylko o tym. Przecież takie porównanie pochodzi z kierunku, jaki wybrał autor pytania i chodzi tu tylko o niego, a nie, czy liceum jest lepsze od technikum.
+1 głos
odpowiedź 2 października 2015 przez Szahid Pasjonat (20,930 p.)
edycja 2 października 2015 przez event15

Ja jestem w liceum i na przedmioty rozszerzone nie mogę narzekać.

Moja rada brzmi - Nie marnuj sobie tam życia i uciekaj.

 

[event15] gramatyka.

komentarz 2 października 2015 przez Patrycjerz Mędrzec (192,340 p.)
Event, a nie ortografia?
komentarz 2 października 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
No właśnie :)
komentarz 2 października 2015 przez Szahid Pasjonat (20,930 p.)
Przepraszam.  Zapewniam że to nie jest kwestia mojej ignorancji.
komentarz 2 października 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Spoko, tylko tu chodzi o eventa, napisał że poprawił Ci gramatykę, a chodziło mu o ortografię :)
komentarz 2 października 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Racja, ortografia :)
+1 głos
odpowiedź 2 października 2015 przez Wiktor Stary wyjadacz (11,120 p.)

Jezeli myslisz, ze w liceum bedziesz mial wiecej lekcji matematyki to sie mylisz. Technikum i liceum maja taka sama ilosc godzin matematyki na rozszerzeniu tylko, ze technikum trwa cztery lata i po prostu jest to bardziej "rozlozone". Ja mialem w pierwszej klasie 5 lekcji matematyki w tygodniu, a teraz mam 3. A w liceum bedziesz jej mial wiecej, ale przez krotszy okres i dlatego moze wydawac sie, ze jest jej tam wiecej.

Jestem w dosyc podobnej sytuacji co Ty. Poziom nauczania w szkole, do ktorej uczeszczam jest jest dosyc niski - w moim odczuciu. Dlatego postanowilem wszystkiego uczyc sie na wlasna reke. Zaczynajac od angielskiego, przedmiotow zawodowych (do E12 itp.), az po matematyke. Wedlug mnie wszystkiego idzie sie nauczyc w domu w duzo krotszym czasie, poniewaz nauka jest ta bardziej efektywna. Mowie od razu, ze nie olewam totalalnie szkoly, bo jest wrecz przeciwnie, ale wieksza uwage zwracam na to co robie w domu niz w szkole. I tu nadchodzi refleksja, czy moze nie chcialbys zaczac robic tak jak ja? Wiadomo, ze Ty podejmiesz ostateczna decyzje, a ja napisalem tylko jak sprawa ma sie u mnie.

Pozdrawiam i zycze powodzenia. smiley

komentarz 2 października 2015 przez Mati Gaduła (3,390 p.)
edycja 22 kwietnia 2017 przez Mati
Z jakich materiałów korzystasz do nauki zawodowych i angielskiego (muszę się podszkolić też z języka obcego, bo w gimnazjum trochę zaniedbałem)
komentarz 2 października 2015 przez Wiktor Stary wyjadacz (11,120 p.)

Z angielskim mam dokladnie tak jak ty, ale...

Od tygodnia robilem swoista "biblioteke" do nauki angielskiego, w ktorej znaduje sie slownictwo praktyczne oraz cala gramatyka potrzebna do normalnego porozumiewania sie. Z mila checia udostepniam Ci ten pakiet nad ktorym ciezko pracowalem.

http://sendfile.pl/pokaz/515180---Ay4G.html

Co do nauki zawodowych to mam ksiazke "Tomasz Kowalski urządzenia techniki komputerowej" jest ona calkiem niezla. Dodatkowo duzo czytam w sieci o zagadnieniach, ktore moga byc na E12. smiley

 

*Mozesz napisac jak podoba Ci sie ten "zestaw" do nauki angielskiego.

komentarz 2 października 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Jeśli chodzi o literaturę to tylko Krzysztof Wojtuszkiewicz do średniej szkoły. To zupełnie inna książka niż te, które dziś wciskają biednym "technikalistom"
komentarz 2 października 2015 przez Mati Gaduła (3,390 p.)
Wdzię, że jest trochę tego materiału. Nie jest zły na pewno się przyda dzięki.

Co do książki to mam inną z tym samym autorem tylko jest zatułowana Montaż i eksplotacja komputerów osobistych oraz urządzeń peryferyhnych
komentarz 2 października 2015 przez Mati Gaduła (3,390 p.)
Chodzi o tą książkę z utk? http://kaspro.hekko.pl/pliki/utk.pdf
komentarz 2 października 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Tak to ta książka tylko polecam drukowaną bo nie znalazłem książki w skanie w dobrym stanie
+1 głos
odpowiedź 2 października 2015 przez Newtonik Gaduła (3,660 p.)
Mam podobna sytuacje jak ty tez żałuję decyzji pójścia do Techinkum. Niestety jestem juz w 3 klasie i przenoszenie nie ma dla mnie sensu. Musisz po prostu sam sie szkolić (to jest smutna prawda gdyz to szkoła powinna Cie kształcić, ale każdy wie jak jest). Ucz się dziedziny która najbardziej interesuje Cie w Informatyce. Według mnie powinieneś przenieść się do Liceum. Teoretycznie przygotuję Ciebie lepiej do Matury która przyda się Tobie na studia
+1 głos
odpowiedź 2 października 2015 przez co0lster Początkujący (420 p.)
Niestety bardzo dużo mówi się że technikum to lepszy wybór bo ma się fach w ręku itd. Jednak ci ludzie patrzą tylko na to przez pryzmat teorii, a w praktyce technika mają niższy poziom. Ja nie żałuję tego, że ukończyłem liceum (notabene najstarsze w Polsce) zdając na maturze informatykę, której naprawdę się uczyłem. _____________________________ Teraz moja rada do Ciebie przyjacielu. Przenieś się, ale nie do bylejakiej szkoły. Zrób research. Uruchom kontakty i dowiedz się gdzie będzie Ci najlepiej. Nauka na własną rękę brzmi świetnie, ale bez pomocy od kogoś na miejscu jest 100 razy trudniej.
komentarz 2 października 2015 przez draghan VIP (106,230 p.)
"a w praktyce technika mają niższy poziom" - piszesz przez pryzmat teorii, przyjacielu? Być może to prawda na polu wyników maturalnych, jednak zważ że przez 4 lata uczniowie technikum mają ogromną liczbę godzin przedmiotów zawodowych, których nie mają pozostałe typy szkół.

O ile nie ma olewactwa ze strony nauczycieli, absolwenci technikum mają dużo większe praktyczne otrzaskanie ze swoim zawodem, niż ich koledzy z licealnych profilowych odpowiedników.
komentarz 2 października 2015 przez co0lster Początkujący (420 p.)
Piszę w oparciu o swoje doświadczenia i faktycznie mogę się mylić :) U mnie technikowcy mają staże na Orlenie gdzie ekhmm za dużo nie robią lekko mówiąc
komentarz 2 października 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
U mnie zaś odwrotna sytuacja. Kształcenie zawodowe w kierunku informatyki w technikum jest na najwyższym poziomie. Najsłabsi uczniowie uczą teraz w PK i w ZUCie wszystkich tych, którzy przyszli z innych szkół.
+1 głos
odpowiedź 3 października 2015 przez Agamie Początkujący (440 p.)
Niestety polski system nauczania kuleje. Znajoma mojej mamy, nauczycielka polskiego, kobieta przed 60tką jest zmuszona uczyć w szkole informatyki. Taki odgórny wymóg. Także dyktuje z książek coś o czym sama nie ma pojęcia. Współczuję, że akurat Tobie też się musiała trafić taka nauczycielka. W technikum dobrze zostać bo będziesz mieć egzaminy zawodowe, co Cię interesuje najwyżej sam będziesz się uczyć ale jak chcesz iść na studia to warto poszukać innej szkoły. W ekonomicznych klasach czasami jest dużo informatyki. Sama do takiej chodziłam to robiliśmy strony, pisaliśmy proste programy albo jakieś skrypty.
+1 głos
odpowiedź 3 października 2015 przez Dragonet.17 Pasjonat (19,630 p.)
Od początku na tym forum powtarzam wszystkim, że jeżeli masz dylemat czy pójść do technikum czy liceum, pierwsze co zrób to dowiedz się jaki jest poziom w poszczególnych szkołach, bo od tego zależy TWOJA przyszłość.
Oczywistym jest fakt że jeżeli pasjonujesz się informatyką to wybór technikum wydaje się być tym rozsądnym,włściwym, jednak jak sam widzisz to poziom nauczania gra kluczową rolę przy wyborze szkoły.
Ludzie potrafią tak przeżyć całe życie, że najpier wyrobią sobie zdanie, mają oczekiwania a dopiero później konfrontują je z rzeczywistościa.
Jeżeli masz taką sytuację to szkoda, roku, życia na tą szkołę, bo i tak nic się nie nauczysz.
Lepiej zrobisz idąc do dobrego liceum, pracuj samodzielnie, kwestia odpowiedniego rozłożenia czasu :D

Jest też druga kwestia (nie wiem jak jest w Twoim przypadku - ale może ktoś na tym skorzysta)
Żyjemy w takim systemie, że o przyjęciu na studia decyduje dobre zdana matura.
W liceum masz na to większe szanse. Później na luzie dostajesz się tam gdzie chcesz i rozwijasz swoją wiedzę.
Tylko uczulam, z uczelniami jest identycznie, dowiedz się konkretnie jak jest na danej uczelni, bo uwierz mi ale jest jeszcze gorzej aniżeli w Twojej obecnej sytuacji.

Mam nadzieję,że pomogłem i pamiętaj i tak najważniejsza jest Twoja praca po godzinach lekcyjnych, jednak istotne jest abyś miał do kogo się zwrócić ze swoimi informatycznymi problemami. Szkoła to nie miejsce na granie w cs, a tych nauczycieli powinni zwolnić, ale i tak tego nie zrobią. Już to widzę , rozczarowanie i strach przed maturami i egzaminami.
Pozdrawiam
komentarz 3 października 2015 przez Dragonet.17 Pasjonat (19,630 p.)
Liceum i technikum odróżnia to że uczeń tej drugiej szkoły liczy na zdobycie wiedzy praktycznej, jeżeli w tym zakresie nie masz na co i na kogo liczyć, to po co wgl marnować czas. Można pokusić się o stwierdzenie że tak naprawdę uczęszczasz do  liceum, poprzez to że nic nie robicie na przedmiotach kierunkowych.
Owszem, należy pracować samodzielnie to jest klucz osiągnięcia sukcesu, jednak trzeba pamiętać o tym, że jest różnica (czasowa i programowa) czy robisz to w liceum czy technikum, może się okazać że tak na prawdę w liceum spotakch informatyka ze strony którego otrzymasz genialną pomoc.
Zmierzam do tego abyś przestał kierować się sztywnymi regułami.
Bądź elastyczny, zdobywaj informacje na temat danych szkół bo nikt nie powiedział, że dokonując zmiany może być ona na lepsze, dlatego zorientuj się dogłębnie w tym temacie.
komentarz 3 października 2015 przez Mati Gaduła (3,390 p.)
edycja 22 kwietnia 2017 przez Mati
To technikum jest jednym z lepszy w moim województwie. Może tylko ten nauczyciel odtrąca mnie od tego technikum.
komentarz 3 października 2015 przez Dragonet.17 Pasjonat (19,630 p.)
No ale zauważ że kwintesencją Twojej nauki , w tym roku, jest właśnie ten przedmiot z tym a nie innym nauczycielem.
Co innego mieć kiepski polski, czy historię  aniżeli przedmiot kierunkowy.
Sytuacja sprowadza się do faktu że koniecznie musicie coś z tym zrobić.
0 głosów
odpowiedź 2 października 2015 przez KubenQPL Maniak (62,820 p.)
Każde technikum informatyczne takie jest, ja już jestem 3 klasie i dopiero teraz zaczeliśmy programowanie na informatyce bo mamy nowego nauczyciela. Jak bym miał jeszcze wybór to przeniósłbym się do liceum i uczyłbym się na własną ręke tego czego chcę z dziedziny informatyki.
komentarz 2 października 2015 przez writen Nałogowiec (29,060 p.)
Oczywiście, że nie każde takie jest.

Na przykład. Technikum Informatyczne w Sosnowcu jest bardzo dobrą szkołą, prawdopodobnie najlepszą w woj. Śląskim. Tam naprawdę nie ma opierdalania i nie każdy da sobie tam radę.
komentarz 2 października 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Również się nie zgodzę, że każde jest złe, chociaż w moim uczę się dopiero miesiąc, to na razie jestem zadowolony. Moja szkoła jest chyba 6. albo 5. w województwie. Ja jak narazie cieszę się, że wybrałem technikum a nie liceum, zobaczymy jak będzie dalej :)
0 głosów
odpowiedź 2 października 2015 przez mrcnsct Nałogowiec (36,390 p.)
Byłem w liceum na profilu z rozszerzoną informatyką i też się mało uczyliśmy z informatyki, ale z matematyki był wysoki poziom. W pierwszej klasie 4 tygodniowo, w drugiej 6, w trzeciej 8 i 2 kółka. Tak więc w liceum wcale nie musi być lepiej z informatyką, ale może być lepiej z matematyką.
0 głosów
odpowiedź 2 października 2015 przez Dorion300 Szeryf (90,250 p.)
Z ciekawości:

Mogłbyś napisać o jaką szkołę chodzi?

Taka przestroga dla innych aby trzymać się z daleka od tej szkoły.
0 głosów
odpowiedź 2 października 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
edycja 2 października 2015 przez Patrycjerz

Ja tam polecam zachodniopomorskie i Świdwin. Sam tam chodziłem - moim zdaniem najlepsze technikum w Polsce. Przez kilka lat trzymało się na podium wśród wszystkich innych (oczywiście chodzi o przedmioty zawodowe). Jednak jeżeli bedziesz chciał na studia potem to może być ciężko bo przy ilości materiału do nauki z zawodowych masa ludzi wymięka. Często do nas przyjeżdżały osoby z innych województw i odpadały po nawet 2 dniach taki zapiernicz.

komentarz 2 października 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
tak, w Polsce :)
0 głosów
odpowiedź 2 października 2015 przez niezalogowany
Uciekaj po pierwszym semestrze...
0 głosów
odpowiedź 3 października 2015 przez criss Mędrzec (172,590 p.)
Że nauczyłbyś się w domu więcej - tutaj wątpliwości nie ma. Szkola pokaże ci tylko możliwości i dobrze by było jakby jakoś zainteresowała tematem. W twoim przypadku, jak rozumiem, nie robi ani tego ani tego. Oczywiście nie możesz oczekiwać, że w 1 klasa będzie się znacząco różnić od liceum. Mimo wszystko postawa nauczyciela razi. Także powiem tak - jeśli wiesz czym konkretniej chcesz się zajmować - leć do liceum póki obejdzie się bez spejalnych strat (o ile się nie myle, z 1 klasy technikalnej bez większych problemów można się przepisać do 1 klasy licealnej, ale z kolejnych też wpadasz do 1 klasy i tracisz mase czasu). Na pewno nie warto iść do technikum z myślą, że cie czegoś nauczą, nawet jeśli mówimy o dobrej szkole (w twojej raczej nie ma nawet o czym mówić..).
komentarz 3 października 2015 przez draghan VIP (106,230 p.)

"Na pewno nie warto iść do technikum z myślą, że cie czegoś nauczą" - no

Nihilizm to nie jest konstruktywny prąd myślowy. W zupełności się nie zgadzam - jeśli ma się nauczyciela, który jest rzeczywiście nauczycielem, a nie tylko osobą z tytułem magistra, można zyskać nową pasję, a może i dwie... ;)

komentarz 3 października 2015 przez criss Mędrzec (172,590 p.)
Dokładnie, zyskać pasje. Może cie zainteresować, ale nic więcej. To nawet nie zależy od nauczyciela. Po prostu jeśli uczy się podstaw każdego zagadnienia, to ciężko powiedzieć, że cokolwiek umiesz. O to mi chodziło.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 544 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 217 wizyt
pytanie zadane 13 września 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Ubermade Bywalec (2,020 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...