• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Matura z informatyki 2016 - pytanie

Object Storage Arubacloud
0 głosów
11,148 wizyt
pytanie zadane 27 września 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Dronojad Obywatel (1,980 p.)
zamknięte 28 września 2015 przez event15
Witajcie. Aktualnie jestem w 3 klasie liceum o profilu mat-fiz. W tym roku mam maturę, zdaję przedmioty obowiązkowe + matematykę rozszerzoną i angielski rozszerzony. Fizyki zdecydowałem się nie zdawać, a to dlatego że nie jestem z niej dobry. Dużo bardziej lubię informatykę, ale nie mam jej w szkole.

Czy realne jest przygotowanie się do matury z informatyki samemu w domu, znając podstawy C++, algorytmiki oraz podstawy Excela? Zdanie informatyki pomogłoby mi dostać się na lepszą uczelnię w przyszłości. Czasu do matury już niewiele, bo zaledwie 7 miesięcy.
komentarz zamknięcia: problem rozwiązany

6 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 27 września 2015 przez baszmest Gaduła (3,080 p.)
edycja 27 września 2015 przez baszmest
 
Najlepsza

Pisałem maturę z informatyki w tym roku, więc mogę podzielić się doświadczeniem laugh

Częśćpraktyczna: 

  1. Na pewno musisz znac: C++, Exel, Acces, - Warto robić zadania maturalne z poprzednich lat. Nauczysz się odpowiednio podchodzić do zadań, ponieważ ich ogólna forma jest podobna i sposoby rozwiązania dwóch rożnych zadań z innych lat się mogą powtórzyć, a przynajmniej sam zamysł jak do problemu podejśc, na co zwrócić uwagę.
  2. W C++ obowązkowo musisz opanować wczytywanie/zapisywanie danych z/do pliku
  3. W Accesie - różne rodzaje kwerend, odpowiednie relacje - do nauczenia :)
  4. Exel raczej nic wyjątkowego. musisz po prostu znac wile funkcji i wiedziec kiedy je wykorzysta

Część teoretyczna (wg mnie trudniejsza)

  1. W częsci teoretycznej wymagana jest podstawowa wiedza na tematy bardzo ogólnie związane z komputerami. Zobacz zadania maturalne z poprzednich lat, zrozumiesz o jaki mi chodzi. Są tam pytania o sieci, staandardowe algorytmy, typy licencji, mogą byc nawet pytania o prawa autorskie
  2. Bardzo ważna jest umiejętnośc rozwiązywania problemów w głowie, myślenia abstrakcyjnego. My musielismy ułożyc odpowiednio program telewizyjny, aby filmy ze sobą nie kolidowały + żeby spełnione było jeszcze kilka warunków - zadanie wydawało by sie nie majace nic wspolnego z informatyką - po raz kolejny radze zerknąc na arkusze z poprzednich lat
  3. Programowanie na kartce. bez kompliatora oczywiście laugh
  4. Na to wszystko jest wbrew pozorom mało czasu. Zadań nie jest dużo, ale czasami minie kilkanascie minut zanim wpadnie się na rozwiązanie 
  5. Ciężko okreslic trudność: niektóre problemy dla ciebie będą wydawać sie banalne, bo odrazu wpadniesz na pomysł, a dla kogoś innego będą nie do przejscia

Podsumowując, jeśi naprawdę słabo czujesz sie z fizyki, to skup sie informatyce. (Ja pisałem oprocz matmy i fizyki też infe bo wydawało mi sie ze pojdzie mi lepiej niz fizyka - stało się odwrotniewink ) 
Zobacz jakie były w poprzednich latach zadania, a szczególnie ostatnią maturę, to którą ja pisalem, (nowa reforma czy coś) . Jakby co to pytaj :)

komentarz 27 września 2015 przez Dronojad Obywatel (1,980 p.)
Dzięki wielkie za odpowiedź, będę wiedział na czym się skupić ;)

Jak będę miał jakieś pytania to napiszę :)
komentarz 24 lipca 2016 przez niezalogowany
Co miałeś najłatwiejszego z matematyki ;)?
komentarz 25 lipca 2016 przez baszmest Gaduła (3,080 p.)
Oj, nie pamiętam już.. ;)
+2 głosów
odpowiedź 27 września 2015 przez xR Mądrala (6,260 p.)
Normalnie masz identycznie jak ja, chyba nie poznam osób lubiących fizykę, co do pytania, to sam myślę nad maturą z informatyki, musisz pamiętać że im więcej przedmiotów, tym ciężej wszystkie ogarnąć, a i w zależności od uczelnie bywa i tak, że inf jest gorzej punktowana niż fizyka aż 2x!(Polibuda jeśli się nie myle)
komentarz 27 września 2015 przez Dronojad Obywatel (1,980 p.)
Fakt, że im więcej przedmiotów to jest ciężej, ale wybrałem wszystkie te które mają wysoki przelicznik na studiach.

Na PW matematyka, fizyka jak i informatyka mają ten sam przelicznik na kierunku informatyka (bo na ten kierunek chciałbym się dostać). Jedynie język obcy ma przelicznik 0,25.
komentarz 27 września 2015 przez xR Mądrala (6,260 p.)
Jak wolisz, ja osobiście w pw nie celuje, niby prawie pewna praca itd., ale brak tych najpiękniejszych 5 lat :D

Jednakże życzę powodzenia
komentarz 27 września 2015 przez baszmest Gaduła (3,080 p.)

Fizyka jest bardziej "uniwersalna". niektore uczelnie przyjmuja na informatyka nie wymagajac nawet punktow z matury z infy. Mi podczas rekrutacji na informatyke na PW liczyli punkty z fizyki, bo było ich paradoksalnie więcej niż z infy, chociaż z fizyki czułem sie głąbem, a z infy całkiem mocny laugh

+2 głosów
odpowiedź 27 września 2015 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)

Wiedza do matury to:

  • algorytmy (sortowanie bąbelkowe, liczba minimalna/maksymalna, sito Eratostenesa, NWW, NWD itp.)
  • pakiet biurowy (możesz wybrać chyba między Microsoft Office, a Open Office)
  • znajomość jakiegoś języka programowania, ale czasami można coś zapisać (głównie w teorii) w pseudokodzie
  • dobre logiczne myślenie (często zadania metodycznie nie są trudne, ale czasochłonne)

Z tego, co wiem, to chyba wszystko. Jeśli coś ominąłem, to mnie poprawcie. 

+1 głos
odpowiedź 27 września 2015 przez radek024 Szeryf (77,160 p.)
Do matury z samego programowania jest potrzebna jedna ważna rzecz: rekurencja. To najważniejsze do ogarnięcia w programowaniu, a poza tym - algorytmy są ważne, Excel także i nieco mniej , ale jednak - podstawowa wiedza z każdej kwalifikacji technik informatyk.

 

Przygotowanie się samemu do matury jest możwliwe, powodzenia ;)
komentarz 27 września 2015 przez Dronojad Obywatel (1,980 p.)
Dzięki za odpowiedź :)
+1 głos
odpowiedź 27 września 2015 przez varespol Użytkownik (710 p.)
Przy okazji tego pytania chciałbym zapytać czy warto wgl pisać angielski rozszerzony? ja wybrałem matmę, informatykę i właśnie angielski jako przedmioty rozszerzone. Z angielskiego czuję się najpewniej z tych wszystkich przedmiotów więc raczej warto tak mi się wydaje.
komentarz 27 września 2015 przez niezalogowany
Języki na przedmiotach liczą się dość słabo, ale zawsze to te parę punktów więcej. Moim zdaniem warto.
komentarz 27 września 2015 przez baszmest Gaduła (3,080 p.)
Jeśli jesteś dobry z angielskiego to warto. Nauki nie będziesz miał o wiele więcej, bo (przynajmniej według mnie) języka nie trzeba wkuwac na pamieć jak inne przedmioty. Wystarczy zrozumieć kilka reguł gramatycznych , a poza tym to słowka, które często samemu wchodzą do gołwy gdy oglądamy anglojęzyczne filmy / przebywam na angielskich stronach w necie itp.. I choć przeliczniki rzeczywiscie sa małe, to zawsze to jakies dodatkowe punkty :)
+1 głos
odpowiedź 27 września 2015 przez niezalogowany
Mimo, że teoretycznie miałem informatykę w szkole to jej poziom był bardzo niski, więc wraz z paroma kolegami przygotowywaliśmy się sami.

I tak, samodzielne przygotowanie jest realne, chociaż wymaga nieco samozaparcia.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 810 wizyt
pytanie zadane 15 maja 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez koliber Początkujący (400 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 454 wizyt
pytanie zadane 14 października 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Tajemniczy59 Nowicjusz (160 p.)
+1 głos
0 odpowiedzi 287 wizyt
pytanie zadane 16 września 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Farezowsky Nowicjusz (240 p.)

92,552 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,534 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...