• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Zastój w kodowaniu

Object Storage Arubacloud
+2 głosów
475 wizyt
pytanie zadane 27 września 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Xar Nowicjusz (170 p.)
Witam jestem Wojtek, mam 19 lat i jestem w klasie maturalnej w technikum informatycznym. W 2013 roku zainteresowałem się kodowaniem stron internetowych. W wolnych chwilach uczyłem się z różnych źródeł ponieważ w szkole niestety niczego nas nie uczą, na lekcjach zazwyczaj nauczyciele mają wywalone i każdy siedzi na fejsie, gra, raz na jakiś czas robimy bezsensowne zadania ogólnie tragedia :( W przeciwieństwie do moich kolegów wiem w jakim kierunku informatyki chce iść jest to kodowanie stron www i może programów lecz jestem bardzo leniwy i robiłem spore przerwy w nauce przez co w ciągu 2013, 2014 i obecnie w 2015 mam wrażenie że jestem nadal na poziomie osoby początkującej lub lekko ponad. 2 lata temu przerobiłem kurs HTML & CSS ze strony https://www.codecademy.com/ mam zaczęty javascript oraz jquery ale przerwałem oraz w 75% kurs PHP lecz dzisiaj nic już z niego nie pamiętam co najwyżej podstawy które wyniosłem z technikum typu co to zmienna, funkcja itp. W wolnych chwilach czytałem kursy http://www.kurshtml.edu.pl http://www.w3schools.com i z ciekawości zacząłem korzystać z http://getbootstrap.com/2.3.2 i wersji 3 gdy została wydana. Próbowałem wszystkiego po trochu czyli projektowania graficznego layoutu w photoshopie i wspomniane kodowanie, nie mam niestety czym się pochwalić gdyż wszystkie pracy straciłem w wyniku uszkodzonego dysku. Nie było ich sporo mógłbym pochwalić się 3 lub 4 zakodowanymi stronami to mało prawda ale na tyle pozwalał mi czas i mój zapał do tworzenia oczywiście robiłem więcej stron ale były brzydkie. Chciałbym zabrać się za to na poważnie i brakuje mi mentora który wskazałby drogę i powiedział co warto opanować i jak. Myślałem nad stworzeniem własnego bootstrapa ale brakuje umiejętności :( Przepraszam jeśli uzncie post za lamerski ale musiałem się troche wyżalić tak już mam.

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 27 września 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
wybrane 29 września 2015 przez Xar
 
Najlepsza

Ja Cię Xar skądś znam ale nie mogę sobie przypomnieć skąd :D forum.hack.edu.pl? :P nvm.

jestem bardzo leniwy 

 Więc jesteś jak rasowy informatyk ;)

2 lata temu przerobiłem kurs HTML & CSS ze strony https://www.codecademy.com/ 

To akurat nic wielkiego, można to zrobić w 3h.

 robiłem więcej stron ale były brzydkie. 

Jeśli idziesz w stronę backendu to bardziej się funkcjonalność liczy :)

Myślałem nad stworzeniem własnego bootstrapa ale brakuje umiejętności :(  

Musiałbyś poznać SASS/SCSS.

 

Co myślę?

Nie lubię ideologizowania, ale to slight edge się wydaje ok chociaż ja wolę to nazywać KaiZen, bo oczywiście coś musiało być pierwsze :)

O jaki mentoring Ci chodzi? Bo moi zdaniem jest co najmniej kilka:

  • ktoś mówi Ci co masz umieć, a Ty się tego uczysz
  • ktoś mówi Ci co powinieneś umieć i pokazuje Ci subiektywnie dobre materiały do nauki
  • ktoś samodzielnie wyznacza Ci scieżkę nauki jednocześnie poświęca Ci czas na tłumaczenie nieścisłości czy stara się pomóc pokonać trudności.
  • ktoś kto jest Twoim 'senseiem'
  • ktoś kto od samego początku do samego końca mówi Ci jak co gdzie i kiedy. 

Co oznacza u Ciebie mentoring? To co napisałem, czy może coś zgoła innego? Mówiąc, że jesteś leniwy sugerujesz, że potrzebujesz kogoś kto Cię opierdzieli jak nie będziesz nic robił. Czy naprawdę w wieku maturalnym potrzebujesz niańki? Zastanów się. 

Pisałeś o różnych formach nauki, ale nie zauważyłem tam nigdzie takich rzeczy, jak:

  • książki
  • podcasty
  • meetengi
  • rozwiązywanie problemów
  • ulepszanie powstałego kodu (refaktoryzacja)
  • analiza swoich i cudzych kodów

Czas akurat nie jest wymówką, chociaż skoro chcesz dobrze zdać maturę to raczej polecam Ci skupić sie głównie na niej - szczególnie, gdy planujesz pójście na studia ;)

komentarz 29 września 2015 przez Xar Nowicjusz (170 p.)
Przepraszam że nie odpisałem wcześniej musiałem dać sobie czas na przemyślenie odpowiedzi. Dziękuję ci za nią. Nie to prawdopodobnie zbieżność ników :) W jaką strone chce pójść wiem, że jest to tworzenie stron i raczej ciągnie mnie w kierunku frontend niż backend ale chciałbym umieć i to i to bo zawsze wiedza z obu gałęzi może się przydać. Jak wspomniałem projektowałem strony w photshopie ale gdy poczytałem więcej to ponoć typowy grafik powinien projektować layout a nie koder :( Najpierw chciałbym bardzo ale tak bardzo dobrze opanować kodowanie html i css aby potrafić zakodować dowolny szablon photoshopa bez uczucia "eee jak ja to zakoduje?!" i stworzyć dowolny element strony dla przykładu responwywne menu typu hamburger z animowaną ikonką czy fundamentalne rzeczy które pojawiają się na stronie, fajne animacje poprostu wiedzieć jak to stworzyć czyli rozumieć jak coś działa a nie kopiować bezmyślnie kod. Na chwile obecną wydaje mi się że brak mi umiejętności określanych jako fundament czyli wszystko to co zna koder stron. Mentoring z których podałeś najbardziej pasują mi te
1. ktoś samodzielnie wyznacza Ci scieżkę nauki jednocześnie poświęca Ci czas na tłumaczenie nieścisłości czy stara się pomóc pokonać trudności.
2. ktoś mówi Ci co powinieneś umieć i pokazuje Ci subiektywnie dobre materiały do nauki
Samemu sobie jest bardzo ciężko bo na dłuższą mete trace zapał co jest przeciwieństwem slight edge o którym pisałeś. Mam momenty że byłem napalony na kodowanie i robiłem strony a po pewnym czasie zapał znikał, zajmowałem się czymś innym, brakło czasu itd.

"Czy naprawdę w wieku maturalnym potrzebujesz niańki?" No nie ale z drugiej strony chyba tak bo wychodzi ze mnie lenistwo, gdybym nie musiał nic robić to leżałbym całe dnia przed laptopem i oglądał seriale albo oglądał youtube ;D W szkole nauczyciele zmuszają do nauki, w domu rodzice ja wiem że to jest złe i chce samemu wykazywać inicjatywe ale nie wiem jak. Oglądałem film Mirosława Zelenta o dojrzałości tym lwie który musi walczyć ze smokiem i doskonale opisuje mój stan z którym ciężko walczyć.

"Pisałeś o różnych formach nauki, ale nie zauważyłem tam nigdzie takich rzeczy, jak:
książki
podcasty
meetengi
rozwiązywanie problemów
ulepszanie powstałego kodu (refaktoryzacja)
analiza swoich i cudzych kodów"

Miałem ebooki javascript nieoficjalny podręcznik, Eloquent JavaScript, Typography Best Practices i o html z css lecz nie przeczytałem i niektórych nawet nie zacząłem bo ponoć w gałęzi programowania i tworzenia stron książki szybko się starzeją. Ile w tym prawdy to nie wiem. Oglądałem na youtube różne poradniki, podcastów nie słuchałem bo nie znam, meetengi również odpadają, rozwiązywnanie problemów nie wiem dokładnie o co ci chodzi jeśli o programowanie to mam wiedzę bardzo podstawową z tego co nas uczą w technikum i co udało mi się sam opanować. Refaktoryzacja nigdy nie robiłem pierwszy raz o tym słyszę. Analiza cudzych kodów jest dla mnie trudna nawet w niektórych poradnikach miałem z tym problem. Nie wiem co o tym sądzić może mi się tylko wydaje.
+1 głos
odpowiedź 27 września 2015 przez ElPiwo Początkujący (370 p.)
Nie jesteś sam, mam dokładnie to samo. Przerobiłem tony kursów ale nikt nie postawił mi celu który mam osiągnąć i do jakiego progu dojsć. Teraz ani nie mam tej wiedzy(bo połowe zapomniałem) ani nie mogę się pochwalić efektami.
komentarz 27 września 2015 przez writen Nałogowiec (29,060 p.)
Cel to chyba sam powinieneś sobie postawić. Zastanowić się co chcesz dalej robić, co chcesz osiągnąć. Nikt raczej ci tego nie powie, bo to ty powinieneś to wiedzieć najlepiej.

Jeśli nie możesz znaleźć takiego celu, to najwyraźniej obrałeś złą drogę i powinieneś się zająć czymś innym. Nic na siłę.
komentarz 2 października 2015 przez ElPiwo Początkujący (370 p.)
Bardziej mi chodziło o cel typu budowa konkretnej strony, napisanie konkretnego programiku. Nie mam po prostu na to pomysłu

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,167 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 145 wizyt
pytanie zadane 11 stycznia 2016 w Inne języki przez Prime_Bull Obywatel (1,820 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 1,123 wizyt
pytanie zadane 2 listopada 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez mi-20 Stary wyjadacz (13,190 p.)

92,551 zapytań

141,393 odpowiedzi

319,523 komentarzy

61,936 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...