• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Procesor programowy - czy coś takiego istnieje?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
379 wizyt
pytanie zadane 19 września 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)
Witam,

od dłuższego czasu interesuję się komputerami od strony sprzętowej i moim marzeniem jest zbudowanie prostego komputerka z jakiś części (ale to w przyszłości). Oczywiście takie hobby kosztuje. Może niewiele, ale także prototypowanie jest utrudnione (aktualnie Arduino nie jestem zainteresowany).

Tutaj mam takie pytanie: czy istnieją "procesory programowe", czyli jakieś biblioteki, które swoimi funkcjami imitują procesor, tzn. jego polecenia, wejścia, wyjścia? Jeśli tak, to prosiłbym o jakiś przykład, bo zaciekawiło mnie to, a przy takim obrocie spraw byłoby mi lepiej się uczyć tajników informatyki. Z pamięcią chyba by nie było problemu, bo byłaby to jakaś tablica boolowska.

Za odpowiedzi będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam!

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 19 września 2015 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
wybrane 19 września 2015 przez Patrycjerz
 
Najlepsza
Bibliotek nie kojarzę. Oprogramowanie, zdecydowanie. Niektóre emulatory starszych konsol (NES, gameboy, C64 etc) celują w idealną emulację procesora i reszty sprzętu urządzenia. Widywałem też emulatory mikrokontrolerów, na przykład Atmela.

Edit: przykład, ile kodu potrzeba na funkcjonalną emulację NESa (nie tak wiele): https://www.youtube.com/watch?v=y71lli8MS8s
komentarz 19 września 2015 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)

C64 nie jest konsolą wink

No to co? Zostaje mi napisać coś samemu? Sądziłem, że się obejdę bez tego, ale taka syzyfowa praca także czegoś mnie nauczy. Jakbym miał tylko czas... Ciekawi mnie także, na jakim procesorze się wzorować? Chyba na jakimś najprostszym.

komentarz 19 września 2015 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)
Oglądałem ten film, tylko ten gość to jakiś Bóg w temacie programowania. Zobacz sobie jego inne prace - dla mnie szok.
komentarz 19 września 2015 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
Chip-8 jest bardzo prostym "językiem" którego implementacja jest analogiczna do pisania emulatora procesora (są rejestry, pamięć, stos, instrukcje, bardzo prosty wyświetlacz) - w zasadzie właśnie po to został stworzony.

Co do Bisqwita, pamiętajcie że on tego nie pisze na żywo, to zostało "wyreżyserowane".
komentarz 19 września 2015 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)

Jak już coś pisać, to w C++ - po co sobie utrudniać życie? Jak tylko chciałem się dowiedzieć, czy istnieje jakaś biblioteka pod C/C++, która udostępnia emulator procesora. Patrzyłem także, czy nie ma czegoś w Sieci i nic sad Czyli zostaje własna implementacja.

komentarz 19 września 2015 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)

Jak już coś pisać, to w C++ - po co sobie utrudniać życie

Nie do końca zrozumiałem. Miałem na myśli, że jeśli będziesz chiał spróbować napisać emulator procesora w C++, to polecam spróbować zaemulować chip-8.

komentarz 19 września 2015 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)
Jak ją stworzę, to może coś udostępnie na forum dla potomnych - ot może się komuś też przyda. Dobra, koniec gadania, czas wziąć się za robotę, ale najpierw trzeba się jeszcze sporo nauczyć. Dzięki za pomoc.
komentarz 19 września 2015 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)
Ale ten CHIP-8 jest zwykłym językiem intepretowanym. Nie rozumiem, w czym miałby on mi pomóc?
komentarz 19 września 2015 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
Widziałeś ten język? To praktycznie instrukcje wirtualnego procesora.

I tak właśnie działają proste programowe symulatory procesora - traktują instrukcje jak swojego rodzaju jezyk interpretowany.
komentarz 19 września 2015 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)
Mi on bardziej przypomina prymitywny asembler. Nie wiem nadal, jak mógłbym to wykorzystać. W gwoli ścisłości: ja nie mam zamiaru tworzyć własnego języka niskiego poziomu dla tego mojego wirtualnego procesora (na razie). Teraz chcę się zająć jedynie jego szkieletem, ale tutaj zostaje jedynie długie studiowanie ogólnej budowy komputera.

Dobra, nie będę zawracać ci głowy. I tak mi dużo pomogłeś.
+1 głos
odpowiedź 19 września 2015 przez WWOTEX Mądrala (6,200 p.)
jak interesują cię procesory i ich działanie to zainteresuj się układami FPGA ... to w dużym skrócie układy cyfrowe które można zaprogramować w taki sposób że np. tworzyć tam własne bramki logiczne czyli takie jakby właśnie mini procesory o własnym działaniu...

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 404 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 182 wizyt
pytanie zadane 6 kwietnia 2020 w Sprzęt komputerowy przez p00mpunio Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 125 wizyt

92,572 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,644 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...