• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy istniał problem na który tylko i wyłącznie programowanie dało odpowiedź?

Object Storage Arubacloud
+2 głosów
851 wizyt
pytanie zadane 18 września 2015 w Offtop przez Wartownik Obywatel (1,990 p.)
Oczywiście, nie mam na myśli błędów kompilatora tylko coś na co człowiek nie był w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi a właśnie dzięki mocy języka programowania uzyskał odpowiedź.

7 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 18 września 2015 przez Czort Nałogowiec (32,500 p.)
Problem w tym, że aby zakodować algorytm rozwiązania jakiegoś problemu trzeba znać jego rozwiązanie.
+2 głosów
odpowiedź 18 września 2015 przez elaen Gaduła (4,760 p.)
Hm, jakby na to nie patrzeć to programowanie jest dowodem na bardzo wiele pytań. Kiedyś ludzie nie uwierzyli by w smartfony, tablety. Programowanie rozwiało te wątpliwości. Kiedyś przeczytałem gdzieś śmiałe stwierdzenie że programiści są najbliższym podobieństwem Boga. Tak naprawde ogranicza nas tylko wyobraźnia. Jeżeli szukasz wynalazków lub osiągnieć - Ostatnio było głośno o sondzie która przeleciała obok plutona, nie wiem czy zdajesz sobie sprawe że ona leciała przez 10 lat, i pomimo tego że na swej drodze mogła spotkać prze ogromną ilość różnych ciał niebieskich nie spotkała nic. Trajektorie lotu, grawitacje innych planet, ktoś musiał to obliczyć i uwierz mi że w 90 % była to maszyna która tutaj dochodze do meritum - została zaprogramowana.
komentarz 18 września 2015 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)
Tak jak Czort powiedział - najpierw człowiek musi wszystko wymyślić i zaprogramować. Komputer co najwyżej robi to, co człowiek, tylko się nie myli i nie męczy. Wg mnie pokłony nie należą się sprzętowi, a ludziom, którzy go stworzyli.
komentarz 18 września 2015 przez elaen Gaduła (4,760 p.)
Oczywiście, i to co powiedziałeś jest dowodem że bez programowania bylibyśmy dalej 100 lat za murzynami.
komentarz 18 września 2015 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)

Można także wstrzyknąć ludziom jakieś środki psychotropowe, aby się nie męczyli i nie mylili - będzie działać podobnie, ale gdzie tu humanitarność... smiley

komentarz 29 listopada 2017 przez criss Mędrzec (172,590 p.)

Kiedyś przeczytałem gdzieś śmiałe stwierdzenie że programiści są najbliższym podobieństwem Boga.

Brzmi jak jakiś skrajny narcyzm :D ale chyba rozumiem, o co ci chodzi.

edit: oboże ale odkopałem XD

komentarz 29 listopada 2017 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Zasmucę Cię, ale to nie ty odkopałeś.cheeky

+2 głosów
odpowiedź 18 września 2015 przez Pan Kulomb Pasjonat (18,630 p.)

"Logic Theorist, był więc w pewnym sensie "kreatywny", bo generował dowody, których jego autorzy się nie spodziewali. Innymi słowy, choć program spełniał wymagania postawione przez jego autorów, jego zachowania nie można było (przynajmniej w łatwy sposób) przewidzieć. Sukces programu był spektakularny: dowiódł on 38 z 52 twierdzeń drugiego rozdziału Principia Mathematica Russella i Whiteheada. Co więcej, dowód twierdzenia 2.85 sformułowany przez Logic Theorist okazał się bardziej elegancki niż ten z Principiów. Russell był pod wielkim wrażeniem owego sukcesu, ale już "The Journal of Symbolic Logic" odmówił publikacji dowodu, którego autorem była maszyna."

komentarz 18 września 2015 przez Wartownik Obywatel (1,990 p.)
I teraz zrobiłeś mi noc teorii spiskowych i tego co pokazała maszyna :D Dzięki, ciekawe to.
+1 głos
odpowiedź 18 września 2015 przez Szahid Pasjonat (20,930 p.)
obliczanie koleinych składników ciągu Fibonaciego itp
komentarz 18 września 2015 przez Dorion300 Szeryf (90,250 p.)
Nie do końca.

Można samemu obliczać ciąg Fibanaciego..
komentarz 19 września 2015 przez Szahid Pasjonat (20,930 p.)
Zgadzam się z Tobą. Jednak obliczanie 10000000000 wyrazy tego ciąguzajęło by Ci całe życie
+1 głos
odpowiedź 18 września 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Weź mi oblicz na kartce szansę wygrania w "SUPERLOTTO", gdzie trzeba wybrać 1239472394723947 liczb z zakresu 1-238740237492837492837409823749237049283749283749723498273497498237492374927340 :)  Oczywiście przesadziłem, ale jest wiele problemów matematycznych, których nie sposób obliczyc ręcznie, ani nawet przy pomocy kalkulatora. Nie wspomnę tu o łamaniu kodów bankowych(1024bitowych lub 2048 bitowych, do dzisiaj nie udało się takich złamać) :)
komentarz 18 września 2015 przez Wartownik Obywatel (1,990 p.)
Zgadzam się z Tobą, problemy matematyczne to dość jasna sprawa, ale miałem też na myśli problemy potrzeby wynalazku gdzie bez ingerencji programowania nie udało by się pójść dalej, czy istniały tego typu problemy? Szukam po angoljęzycznych stronach jednak z marnym skutkiem.
komentarz 18 września 2015 przez Dorion300 Szeryf (90,250 p.)
Ale co nie oznacza że się nie da.
1
komentarz 18 września 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Nie ma takiej rzeczy, której da się zrobić przy pomocy komputera, a nie da rady "na kartce". Potrwa to miliony razy dłużej, ale da się. Aczkolwiek nie brzmi zachęcająco :D
0 głosów
odpowiedź 18 września 2015 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)

Bardzo dobrym przykładem jest obliczanie to kolejnych liczb pierwszych, lub rozwinięcia dziesiętnego liczby π.

komentarz 18 września 2015 przez niezalogowany
... Zgasił cię :P
komentarz 18 września 2015 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)

Co do pytania, to jego autor napisał:

na co człowiek nie był w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi

czyli poprawnie odpowiedziałem na to pytanie. Liczenie kolejnych liczb pierwszych także jest problemem.

A już nie wchodząc w szczegóły i patrząc na problem od twojej strony, to wg mnie nie jest możliwe, aby człowiek nie rozumiał rozwiązania danego problemu, a komputer tak (patrz odpowiedź Czorta). Może jest odwrotnie, np. poprzez istnienie jakiś specjalistycznych algorytmów do tworzenia kolejnych, ale wątpię w to...

komentarz 18 września 2015 przez Dorion300 Szeryf (90,250 p.)
Problemem, ale czy można obliczyć samemu bez zbędnych syfów?

Tak.

"jednoznacznej odpowiedzi" nie oznacza "natychmiastowej odpowiedzi".

Mozna uzyskać "jednoznacznej odpowiedzi" ale po dłużym czasie obliczania.(i dokładnym)
komentarz 18 września 2015 przez niezalogowany
Sztuczna inteligencja wymyśli wszystko inne ;)
komentarz 18 września 2015 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)

Dorion, chodzi mi tu o głównie ten fragment:

nie był w stanie

Człowiek (praktycznie) nie jest zdolny do takich zadań.

A co do tytułu, to autor napisał tam:

dało odpowiedź

a nie "dałoby odpowiedź", czyli co się stało w przeszłości, a programowanie właśnie dało odpowiedź na wartości dużych liczb pierwszych, a nie człowiek. 

0 głosów
odpowiedź 29 listopada 2017 przez kompowiec2 Mądrala (6,380 p.)
przywrócone 29 listopada 2017 przez Eryk Andrzejewski
Być może...

https://pl.wikipedia.org/wiki/Twierdzenie_o_czterech_barwach
https://en.wikipedia.org/wiki/Computer-assisted_proof#List_of_theorems_proved_with_the_help_of_computer_programs

"Nikt dotąd nie udowodnił twierdzenia o czterech barwach bez komputerowego wspomagania, choć wymyślono pewne uproszczenia oryginalnego dowodu. Przypadek ten stał się okazją do dyskusji na temat dopuszczalnych metod dowodowych w matematyce."

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 134 wizyt
pytanie zadane 28 listopada 2016 w Offtop przez sekut1626 Obywatel (1,210 p.)
+2 głosów
3 odpowiedzi 413 wizyt
pytanie zadane 21 grudnia 2017 w Offtop przez 10kw10 Pasjonat (22,880 p.)
0 głosów
4 odpowiedzi 480 wizyt
pytanie zadane 23 stycznia 2020 w Offtop przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)

92,572 zapytań

141,423 odpowiedzi

319,645 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...