• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Zmiana botowania

Object Storage Arubacloud
+1 głos
156 wizyt
pytanie zadane 16 września 2015 w Systemy operacyjne, programy przez Wiktor Stary wyjadacz (11,120 p.)
zamknięte 16 września 2015 przez Wiktor

Witam, mam pytanie. Czy istnieje możliwość zmiany botowania bez ingerencji w BIOS? Również chcę spytać czy istnieje możliwość zainstalowania Debiaiana w taki sposób jak instalujemy jakiś program *.exe? Zadaje te pytania po to, bo mam problemy, których nie moge rozwiązać. Dokładniej chodzi o to, że mogę wejść do BIOS-u, ale nie mogę w nim "sterować".

Pozdrawiam i licze na pomoc. smiley

komentarz zamknięcia: Problem rozwiązany

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 16 września 2015 przez Tomasz90 Nałogowiec (25,140 p.)
Ponoć się da:

https://wiki.debian.org/DebianInstaller/Loader

Osobiście nigdy w ten sposób nie instalowałem debiana a jedynie Ubuntu.
komentarz 16 września 2015 przez Wiktor Stary wyjadacz (11,120 p.)
Co w przypadku, gdy po instalacji Debiana będę chciał usunąć z dysku Winde?
komentarz 16 września 2015 przez Tomasz90 Nałogowiec (25,140 p.)
Podejrzewam, że gruba będziesz musiał instalować od nowa. Ogólnie to ja bym instalował normalnie bo często do zmiany kolejności bootowania nie trzeba nawet do biosa wchodzić
komentarz 16 września 2015 przez Wiktor Stary wyjadacz (11,120 p.)
W przypadku, gdy chcę instalować z pendrive to niestety, ale botowanie muszę zmienić.
komentarz 16 września 2015 przez Tomasz90 Nałogowiec (25,140 p.)
Ja napisałém, że do biosa często wchodzić nie trzeba bo się ma skrót jakiś, żeby boot screen się pojawił.
komentarz 16 września 2015 przez Wiktor Stary wyjadacz (11,120 p.)

OK, musiałem wyjąć i włożyć baterie BIOS-u i nagle bez problemu mogę uzywać klawiatury w BIOS-ie. smiley

+1 głos
odpowiedź 16 września 2015 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)

Przecież system nie ma jawnej ingerencji w strukturę BIOS-u i nie może on nic w nim zmieniać. To BIOS ma wyższą rangę, ponieważ jest uruchamiany na samym początku włączania komputera.

Teoretycznie jest możliwość zainstalowania Linuksa za pośrednictwem Windowsa. Służy do tego Wubi, czyli przyjazny instalator, który umożliwia potem także niesamowicie łatwą deinstalację systemu wprost z Panelu Sterowania. Takie rozwiązanie nie jest polecane w zastosowaniach profesjonalnych, ale poza tym można spróbować.

+1 głos
odpowiedź 16 września 2015 przez Bantu Nałogowiec (34,170 p.)

Obstawiam, że chodzi Ci o Windowsa i jakiegoś Linuxa na tym samym dysku/kompie.
Najprościej mówiąc możesz sobie zainstalować dowolnego Linuxa, a wraz z nim instaluje się program, który jest odpowiedzialny za wybór systemu, który ma się odpalić, czyli tzw. Grub.
Najprościej zainstalować obok Windowsa, Ubuntu za pomocą Wubi, kŧóry jest programem .exe, wtedy instalacja wygląda tak jak instalacja każdego innego programu na Windows.

Jeżeli problemem jest jednak niemożność odpalenia jakiegoś systemu, bo np. najpierw instalowałeś Lunuxa, a potem Windowsa i nie da się wybrać Windows musisz naprawić tzw. mbr, robi się to za pomocą wystartowania Windowsa z płyty/pendriva, a następnie wejścia w wiersz poleceń i wpisaniu fix mbr, albo podobnej komendy. Następnie musimy odpalić Linucha z jakiegoś LiveCD i na nowo zainstalować gruba, wtedy powinny zniknąć wszelkie problemy z uruchomieniem danego systemu.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 123 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 345 wizyt
pytanie zadane 15 stycznia 2019 w Systemy operacyjne, programy przez jp2gmd Początkujący (320 p.)

92,572 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...