• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wzorce projektowe- przykłady z życia

Object Storage Arubacloud
+1 głos
1,632 wizyt
pytanie zadane 15 września 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Macek Kolo Mądrala (5,480 p.)
Hej. Mam pewnien problem. Nie potrafię sobie zwizualizować problemówm jakie mogą rozwiązać wzorce. Tzn. wiem, bo wszędzie można znaleźć takie informacje, kiedy którego użyć, ale mnie do nauki są potrzebne przykłady z życia, a nie takie jak w większości ksiażek, że dadzą implementację np. SIngletona i już wszyscy wszystko wiedzą. Czy ktoś z was zna stronę/książkę która poda takie przykłday z życia(tutaj mam na myśli np. realnie wykorzystywany kod) dla wzorców?

4 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 15 września 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Co to znaczy przykłady z życia? Tak naprawdę sam je wymyślasz i tworzysz. Masz jakiś problem, dajmy na to tworzysz oprogramowanie dla biblioteki.

Masz półki, więc masz klasę półka. Książek jest wiele. Mają różnych autorów, różne tytuły, różne metryki. Żeby dodać do "półki" książkę tworzy się fabrykę, fabrykę abstrakcyjną albo prototyp. Zależy co jest dla Ciebie wygodniejsze i jak to w przyszłości będziesz chciał rozwijać.

Nie wiem, znanym przykładem wykorzystania wzorca strategii jest chociażby parsowanie tekstu. Czasem tekst musisz obrobić i wyświetlić w JSONie, czasem w HTML, a czasem wygenerować XML, a nawet PDF. Wykorzystujesz strategię.
komentarz 15 września 2015 przez Macek Kolo Mądrala (5,480 p.)
Jak wpiszesz w google wzorce projektowe wyskoczy implementacja, a ja chcę np. kod w którym takie wzorce są wykorzystywane, ot podana przez ciebie biblioteka.

http://lukasz-socha.pl/php/wzorce-projektowe-cz-1-singleton/ tu masz przykład jak to sobie wyobrażam. Tylko ze wszystkimi zorcami i w Javie/C#/Pythonie, albo C++
komentarz 30 maja 2018 przez mbabane Szeryf (79,280 p.)

Sprawdź książkę Wzorce projektowe. Rusz głową. Tam wzorce są mega łopatologicznie i obrazkowo wytłumaczone (jak coś to tam jest Java).

0 głosów
odpowiedź 30 maja 2018 przez Zibi Obywatel (1,220 p.)

Większość przykładów pokazywanych czy to w książkach czy na stronach internetowych pokazuje ogólną koncepcję danego wzorca projektowego. Będziesz musiał nauczyć identyfikacji określonych problemów i dopasowywania do nich określonych wzorców. Wiem, że na to potrzeba czasu i praktyki, ale nikt nie potrafi tego robić od razu. Wiele przykładów możesz znaleźć na przykład w kodach źródłowych Javy, gdzie naprawdę używana jest duża ilość wzorców projektowych. Tak jak tutaj napisał jeden z forumowiczów znanym przykładem zastosowania wzorca strategia jest parsowanie tekstu, ale nie tylko. Tutaj możesz znaleźć zastosowanie wzorca do formatowania tekstu. Znajdziesz tam też przykłady zastosowania wzorca w JDK. Również na Githubie możesz poprzeglądać projekty i poszukać w nich jak używane są wzorce.

0 głosów
odpowiedź 30 maja 2018 przez marcin99b Szeryf (82,060 p.)
Jak zepsujesz projekt bez wzorców to się nauczysz

Przykład zepsucia -> niska rozszerzalność, trudne testowanie
Przykład rozwiązania problemu -> wzorzec strategia / wstrzykiwanie zależności -> łatwa podmiana i łatwe testowanie, jak zrobisz to dobrze

Przykład zepsucia -> trudno znaleźć to czego szukasz
przykład rozwiązania problemu -> jakaś architektura, może czas zainteresować się MVC -> a jak to za mało, może jakieś elementy z DDD albo CQRS (pełna implementacja nie zawsze jest opłacalna, ale samo zainspirowanie się może już sporo dać)

Co prawda da się tego nauczyć bez psucia projektów, ale dużo lepiej będziesz rozumiał "dlaczego tak a nie inaczej", jeśli będziesz wiedział co może się stać, jeśli zrobisz inaczej, a najbardziej będziesz tego świadomy, jak przeżyjesz sytuacje gdzie musiałeś walczyć z trudnym kodem
Przykładowo kod będzie trudny do przetestowania
0 głosów
odpowiedź 30 maja 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
https://helion.pl/ksiazki/wzorce-projektowe-elementy-oprogramowania-obiektowego-wielokrotnego-uzytku-erich-gamma-richard-helm-ralph-johnson-john-vli,wzoelv.htm#format/d

W tej książce są opisane różne wzorce na przykładzie aplikacji do edycji tekstu. Nawet ciekawie opisuje różne koncepcje użycia wzorców, myślę, że dość fajna pozycja.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 573 wizyt
pytanie zadane 23 maja 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Artur Czopek Początkujący (260 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 477 wizyt
pytanie zadane 8 marca 2022 w C i C++ przez Daaa22 Dyskutant (8,250 p.)

92,551 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,529 komentarzy

61,936 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...