• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Debian - czy warto?

Object Storage Arubacloud
+6 głosów
4,022 wizyt
pytanie zadane 9 kwietnia 2015 w Systemy operacyjne, programy przez krecik1334 Maniak (58,390 p.)

Witam, naszła mnie taka myśl żeby może na swoim nowym kompie, którego niedługo zamawiam zainstalować na próbę Debiana. Co sądzicie o tym systemie, miałem mało do czynienia z Linuxem, nie będzie zbyt trudny? Nie boje się konsoli.

11 odpowiedzi

+5 głosów
odpowiedź 9 kwietnia 2015 przez wejq Obywatel (1,020 p.)
Debian na start jest idealny, jedyny minus tego systemu to są przestarzałe pakiety ale tym nie powinieneś sie martwić na początku. Polecam sam od niego zaczynałem
+1 głos
odpowiedź 9 kwietnia 2015 przez SyntaxError Pasjonat (17,170 p.)
Jeśli o mnie chodzi to bardzo lubię tego dista do stawiania np. małych web-serwerów czy choćby jako środowisko pracy w php-ie. To był też pierwszy linux w moim życiu, którego postawiłem i zacząłem używać, więc mam chyba jakiś sentyment do niego. ;) Zainstaluj, wypróbuj. Jeśli tak jak piszesz - miałeś mało do czynienia z linuxem - to i tak radzę Ci poużywać różnych distów i w końcu wybierzesz ten, który Ci najbardziej odpowiada.
+1 głos
odpowiedź 9 kwietnia 2015 przez efiku Szeryf (75,160 p.)
Ja wywaliłem windowsa i zainstalowałem na moim laptopie Debiana , ale powiem Ci, że mimo iż był stabilny, to troche nie chciał się dogadać z chłodzeniem, nie obciążałem systemu to wentylator pracował na pełnych obrotach

Obecnie jestem posiadaczem Minta 17.1 i polecam to jako sprawdzenie sobie ( np zainstaluj sobie w virtualboxie vmke z mintem i zobacz jak wygląda)

Lekki wygodny i zrobisz na nim to samo co na debianie:)
Debian to raczej rozwiązanie serwerowe , moim zdaniem:)
+1 głos
odpowiedź 9 kwietnia 2015 przez Sojtin Obywatel (1,030 p.)
Jak chcesz zacząć z linuxem to polecam Ubuntu (który btw. pochodzi od debiana), ma prawdopodobnie największą społeczność, przez co solucje do wiekszości problemów znajdziesz szybko i sprawnie. Jest bardzo przyjazny użytkownikowi i stabilny, nie ma problemów ze sterownikami.
+1 głos
odpowiedź 9 kwietnia 2015 przez Vakoss. Bywalec (2,870 p.)
Debian jak na start może być za trudny, na początek polecam ubuntu lub elementary OS
+1 głos
odpowiedź 9 kwietnia 2015 przez rubiikk Obywatel (1,900 p.)
Wy tak wszyscy mówicie, że debian, czy slax może być na początek za trudny i lepiej zainstalować sobie na początku ubuntu. Dlaczego tak piszecie? Od razu mówię, że trochę zielony jestem w tych sprawach.
komentarz 10 kwietnia 2015 przez nefil1m Stary wyjadacz (10,690 p.)
Dołaczam się do pytania. Ja sam miałem dawno temu Debiana, później nic a jeszcze później siadłem na Ubuntu i tak już zostało. I szczerze mówiąc nie widzę jakichś różnic w "trudności" między tymi dwoma (zaznaczę, że nie jestem jakims zaawansowanym userem).

Jak ktoś mówi "trudny" w kontekście linuxa to ja mam przed oczami Arch.
+1 głos
odpowiedź 11 kwietnia 2015 przez Kicany Gaduła (3,220 p.)
Odemnie rada zainstaluj / pobaw się może pierw na virtualce jeżeli się zdecydujesz zainstaluj jako drugi system baw się. A jeżeli masz silną wole i motywacje do zwalczania każdego napotkanego problemu z nowym systemem zainstaluj jako główny i testuj ;)
0 głosów
odpowiedź 9 kwietnia 2015 przez Aress Mądrala (6,410 p.)
Gdzies czytalem ze jak wgrywa sie jakiegos linuxa to znika partycja recover.

Jesli taka bedziesz mial to doczytaj sobie

ja mam ubuntu 12.4 i jestem zadowolony. w poprzednich wersjach wkurzalo mnie to ze np tel nie mozna bylo podlaczyc normalnie tylko trzeba bylo kombinowac juz jest to poprawione
0 głosów
odpowiedź 10 kwietnia 2015 przez fobos Obywatel (1,400 p.)
przywrócone 11 kwietnia 2015 przez fobos
Proponowałbym zainstalować na oddzielnym dysku.
0 głosów
odpowiedź 11 kwietnia 2015 przez Mateusz Analityk Stary wyjadacz (13,710 p.)
Siedzę cały czas na kali linux... i jestem pszeszczęśliwy. Tylko 1 raz mi jakiś błąd wywalilło że nie można zamknąć wszystkich aplikacji i trzeba zrestartować kompa. Chcesz zacząć z linuxem pisz do mnie.
0 głosów
odpowiedź 11 kwietnia 2015 przez fobos Obywatel (1,400 p.)

Wybierz dystrybucje linuxa http://futurist.se/gldt/

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 400 wizyt
pytanie zadane 30 grudnia 2017 w Sprzęt komputerowy przez Holdapia Nowicjusz (140 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 296 wizyt
pytanie zadane 22 marca 2018 w Sprzęt komputerowy przez niezalogowany
+2 głosów
4 odpowiedzi 8,945 wizyt

92,573 zapytań

141,423 odpowiedzi

319,645 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...