• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Elegancki kod- wasze sposoby pracy

Object Storage Arubacloud
0 głosów
455 wizyt
pytanie zadane 14 września 2015 w Algorytmy przez Surykat Stary wyjadacz (14,780 p.)
Trochę ciężko było wybrać kategorię, ta wydawała mi się najbliżej.

No właśnie, jak to jest z tą elegancją kodu, u was? Każde pole w klasie ustawiacie na prywatne, pracowicie do każdego pola tworząc odpowiednie właściwości, nawet jeśli w blokach get i set nic nie ma, czy bardziej luźnie podchodzicie do sprawy?

Z drugiej zaś strony, kod świadczy o nas. Macie swoje sposoby, na przemyślany, poukładany kod? Jakiś "algorytm" pisania takiego kodu? ;)

5 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 14 września 2015 przez Hatter Gaduła (3,180 p.)
Mam sposób na dobry kod (architektoniczny). Rozyrysujcie sobie to na karcte (nie na klasy, pola itp.) tylko tak mniej więcej schematycznie. A te większe rzeczy rozbijcie na mniejsze np. na innej karcte.
0 głosów
odpowiedź 14 września 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)

W PHP pomagają narzędzia takie, jak:

  • PHP Mess Detector
  • PHP CopyPaste Detector (czy jakoś tak)
  • Code Sniffer

Używanie geterów i seterów coraz częściej jest uważane za złą praktykę. 
Unikać statycznych metod i klas.

Stosować się do zasad SOLID. 

W tworzeniu dobrego kodu pomaga tworzenie wedle zasad TDD.

Poznanie wzorców projektowych i implementacyjnych. 

Mówi Ci coś książka Clean Code?

komentarz 15 września 2015 przez Surykat Stary wyjadacz (14,780 p.)
Słyszałem o niej, natomiast na rynku jest sporo pozycji, zastanawiałem się, co wybrać.
komentarz 15 września 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Na początek wszystkie Roberta C. Martina :)
komentarz 15 września 2015 przez niezalogowany
To ja kupiłem książkę ,,Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty" Roberta C. Martin'a i od razu oddałem ją do księgarni. Czemu? Bo wszystkie kody są pisane w Javie :| Tak, wiem, że chodzi o zasady, a nie o język, ale niezbyt wygodnie by mi się czytało niezrozumiałe dla mnie kody. Jak ktoś umie Javę, to jak najbardziej polecam ;)
komentarz 15 września 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)

Yyyy, może jeżeli chodzi o testy to mógłbym się zgodzić. 

Ale tam są wytłumaczone absolutne podstawy pisania poprawnego kodu. W ogóle wszystko co traktuje o obiektowym programowaniu i jest dobre i/lub jest nowinką w świecie programowania obiektowego to wychodzi najczęściej w Javie. 

TDD Kenta Becka - java
Wszystko Roberta C. Martina - java.
Martin Fowler - java
Eriv Evans - java
 

Wszystko, co jest pisane odnośnie jakości kodu, projektu to JAVA. 

Pozostaje Ci czytać przemielone wpisy blogowe, które nie zawsze gwarantują jakość. 

Chociażby zasady takie, jak:

  • Rozdziały 1, 2, 3, 4, 5 to tylko teoria odnośnie konwencji pisania. 
  • Reszte da się spokojnie podpiąć pod każdy inny język.

Także argument o innym języku to nie argument.

komentarz 15 września 2015 przez Comandeer Guru (600,810 p.)

wszystko co traktuje o obiektowym programowaniu i jest dobre i/lub jest nowinką w świecie programowania obiektowego to wychodzi najczęściej w Javie. 

Czy obiektówka w Javie jest dobra? Szczerze mówiąc jakoś mnie nie przekonuje. Wydaje się to zbyt zdogmatyzowane. 

komentarz 15 września 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Może obiektówka sama w sobie nie, ale książki już tak.
komentarz 15 września 2015 przez Comandeer Guru (600,810 p.)
Pomijając fakt, że Martin w niektórych miejscach za bardzo dogmatyzuje i popada w pewien fanatyzm, muszę się zgodzić. Java ma o wiele lepszą literaturę niż choćby PHP czy JS - niestety ;)
komentarz 15 września 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Oczywiście, tak samo jak dogmatyzują ludzie tworzący TDD, czy całe metodyki zwinne, czy programowanie ekstremalne.

Sukces mieści się w złotym środku i warto chociażby poznać dane zagadnienia i przynajmniej w części wykorzystać. To tak jakby firma tworząca oprogramowanie wyłącznie za pomocą metodyki XP miała nigdy nie pisać kodu w TDD. Bo "cenić działające oprogramowanie od dokumentacji".
komentarz 15 września 2015 przez niezalogowany
A szkoda :( Przydałoby się coś z innych języków, ale w końcu nie chodzi o język, tylko poprawne jego pisanie, tylko że na odwrocie książki pisało, że pomaga w pisaniu czystego kodu programistom (czy coś w tym stylu) Javy, C++, C, C#, PHP, no, różnych języków, nie pamiętam, w końcu tylko zerknąłem, ale jednak jest C++, czyli to, co myślałem, że będzie. No trudno. Ale kiedyś i tak przeczytam, w końcu to jedna z tych obowiązkowych lektur programistów ;)
0 głosów
odpowiedź 15 września 2015 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)
  • Trzymać się jednego typu nawiasów. Java/Other
    public foo(int...arg){
    //...
    }
    //lub
    public foo(int...arg)
    {
    //...
    }
  • Zmienne z małych liter
    public string word;
  • Nazwy klas z wielkiej litery
    class Hero extends Npc{
    }
  • Stałe WIELKIMI LITERAMI
    public final static int PRIMARY_BROADCAST_KEY = 2593;
  • funkcje małymi literami
  • dodawanie 'm' na początku nazw pól klasy

Tak po krótce. Ostatnie to kwestia przyzwyczajenia. Bardzo ważne jest żeby nadawać nazwy zgodne z przeznaczeniem i funkcjonalnością. 

komentarz 15 września 2015 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)
No tak. Składnia PHP poza tym że jest bardzo podobna do C++ wydaje się być bardziej... przejrzysta. Łatwiej też utrzymać porządek w kodzie.
0 głosów
odpowiedź 15 września 2015 przez Waszek Gaduła (4,130 p.)
Tak jak pisalem w innym watku na forum: https://forum.pasja-informatyki.pl/58438/jak-zaczac-wiekszy-projekt?show=58500#a58500 To wlasnie od tego zaczyna sie porzadek w kodzie. Musisz tez troszeczke, wg mnie, sam dojsc do pewnego stylu pisania. Kod musi byc schludny, czytelny, samokomentujacy. Stosowanie standardow jest dobre, poniewaz np. pracodawca widzi ze znasz trendy :) Na pewno, jezeli ustalasz sobie jakas regule to trzymaj sie jej w calym projekcie a nie ze tego dnia tworzysz ten plik z kodem, a drugiego dnia tworzysz drugi i wstales lewa noga i juz inaczej piszesz :)
0 głosów
odpowiedź 15 września 2015 przez fckueve Dyskutant (9,470 p.)

U mnie to wygląda tak:

Nie mam żadnej mapy myśli, ani nic takiego... Po prostu pisze jak leci, rozwiązując kolejne problemy aplikacji...

Podobne pytania

+2 głosów
6 odpowiedzi 968 wizyt
pytanie zadane 26 kwietnia 2016 w Sprzęt komputerowy przez jajoxd15 Gaduła (3,740 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 186 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 522 wizyt

92,551 zapytań

141,393 odpowiedzi

319,523 komentarzy

61,936 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...