• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Podstawy programowania ktore nalezy opanowac

Object Storage Arubacloud
+1 głos
1,616 wizyt
pytanie zadane 13 września 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez kamilos027 Początkujący (470 p.)
Od kilku dni przerabiam kurs programowania C++ z strony kurs cpp0x i ogladalem filmy Pana Zelenta. Na chwile obecna przerobilem poziom 1 z kursu cpp0x i widzialem 6 filmow lecz niektore bede przerabial jeszcze raz gdyz nie rozumiem wszystkiego. Nie mniej jednak zastanawiam sie na czym skupic wiedze tak aby poznac jak najlepiej fundamenty programowania oraz rozwiazywania problemow. Czytajac podobne tematycznie watki ludzie maja najwiekszy problem z zrozumieniem nauki programowania. Skladnia jest jednym z wielu powodow ktory hamuje a wrecz uniemozliwia napisanie wymazonej aplikacji lecz najwiekszy problem tkwi w tym ze my poczatkujacy w wiekszosci przyswajamy sucha wiedze. Dlatego tez chcialbym dowiedziec sie co powinien wiedziec programista ktory faktycznie zna sie na programowaniu tym samym potrafi przelac wizje na kod zrodlowy i odnajdzie sie w innym jezyku. Ponoc nauka skladni gdy potrafi sie programowac to klika dni oswojenia z jezykiem. Ile w tym prawdy? :-) Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji. Nie tylko zaawansowanych i ekspertow.

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 13 września 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
wybrane 16 września 2015 przez kamilos027
 
Najlepsza
Wiem, że piszesz tu o C++, ale ten temat opisałem w wątku o PHP.
https://forum.pasja-informatyki.pl/58780/odnosnie-programowania-php-dobre-praktyki-przydatna-literatura

Możliwe, że coś jeszcze wyciągniesz tam. Na pewno literatura Ci się przyda, jeżeli skupisz się na obiektowym programowaniu.
komentarz 16 września 2015 przez kamilos027 Początkujący (470 p.)
Napisales o filarach jak je dobrze opanowac? Cwiczenia?
komentarz 16 września 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Przeczytać o nich. Zapamiętać. Używać. Wymyślać nowe zastosowania.

Polecam spoja: http://pl.spoj.com/

Masa zadań, które pomogą Ci nauczyć się myśleć jak rasowy programista. Przy okazji nauczysz się wykorzystywać te wszystkie fundamentalne podstawy.
+3 głosów
odpowiedź 13 września 2015 przez Szykem2 Nałogowiec (29,510 p.)

Na początku musisz skupić się na podstawach, czyli programowanie proceduralne i strukturalne. Dobre opanowanie wskaźników jest bardzo ważne w nauce C/C++. Jak już nauczysz się wkaźników i podstaw struktur/klas to po pierwsze polecam zaimplementować liste jedno/dwukierunkową, cykliczną. Później trzeba przejść do obiektowego programowania. Tu musisz już sobie wymyślać cele i je implementować najpierw w konsoli. Jak już opanujesz podstawy języka(mam na myśli wszystkie mechanizmy i STL) to wyberz sobie jakąś bibliotekę np QT, SFML czy cokolwiek innego, postaraj się wyjść poza konsole. Jeśli nie sprawia ci problemu język angielski to czytaj na stackoverflow.com rozwiązania ciekawszych problemów programistycznych oraz link.

Jeszcze warto czytać książki. Wielokrotnie plecana Symfonia C++ Standard Jerzego Grębosza, Thinking in C++ Bruce'a Eckel'a i pozycje polecane przez Pana Zelenta: link

C++ jest jednym z trudniejszych języków do opanowania ale jak się go nauczysz to żaden język nie będzie dla Ciebie bardzo skomplikowany to co pisałeś kilku dniach to rzeczywiście prawda choć nie do końca. Wiele języków jest bardzo podobnych składniowo do C++ ale się różnią. Ja jakis czas temu postanowiłem nauczyć się podstaw Pythona, a że znałem C++ to wystarczył mi ~tydzień na oswojenie się ze składnią, semantyką jeżyka i nowymi możliwościami i uproszczeniami, które mi daje. Oczywiście po tygodniu nie można powiedzieć, że się zna język. Znasz dopiero bibliotekę podstawową, a poznanie języka w pełni może zająć nawet kilka lat.

komentarz 16 września 2015 przez kamilos027 Początkujący (470 p.)
Jedni pisza ze symfonia jest przestarzala i uczy zlych nawykow to juz sam nie wiem.....
komentarz 22 listopada 2015 przez notabigthreat Mądrala (7,060 p.)
Książka "Symfonia C++"  jest przestarzała.
"Symfonia C++ STANDARD" jest (prawie) na czasie.

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 496 wizyt
pytanie zadane 8 października 2021 w Offtop przez livingr4t Nowicjusz (200 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 206 wizyt
pytanie zadane 25 grudnia 2020 w PHP przez skoku Nowicjusz (210 p.)

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,557 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...