• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czym jest dla was fajna praca?

VPS Starter Arubacloud
+2 głosów
109 wizyt
pytanie zadane 9 lipca w Offtop przez marcin99b Szeryf (82,300 p.)
Ostatnio zauważyłem że na przestrzeni lat, to co uważałem za "fajną prace", albo raczej miejsce w którym chciałbym spędzić dużo czasu, mocno się zmieniało.

Przed pierwszą pracą miałem mocno zakrzywione spojrzenie na rynek przez narzekanie starych dziadów i wydawało mi sie, że takie rzeczy jak stabilność, wypłaty na czas, praca w wybranym przez siebie zawodzie, to w pełni wystarczające cechy do szczęścia.

Później, jak już udało się znaleźć prace, zmieniło się to w chęć robienia czegoś większego, poważniejszego, jako junior nie podobało mi sie to, że byłem tylko małym kawałkiem całości, wydawało mi się że robiąc ważne rzeczy, będe bardziej zadowolony, nawet mimo irytującego zakresu obowiązków. Po popracowaniu przy ważniejszych rzeczach, od których zależy dużo ludzi i pieniędzy, stwierdziłem że to wcale nie jest takie fajne, bo poza samym początkiem, rzadko czuje się powagę sytuacji, a jak już się ją czuje to zazwyczaj w negatywnym znaczeniu. Często taka praca jest po prostu nudna a jedyną okazją do bycia dumnym z siebie, są jakieś podsumowania kilku miesięcy.

Zauważyłem że dużo więcej satysfakcji daje skala mikro, bez poważnego "większego kontekstu". Dużo fajniejsze jest robienie rzeczy które są ciekawe same w sobie, niż świadomość "zmieniania świata". Takie małe dawki dopaminy bo odkryło się drobną ciekawą rzecz, albo zrobiło coś drobnego ale fajnego.

Tworzenie innowacyjnych drobnych rozwiązań których prawie nikt nie użyje, jest dużo lepszą zabawą, niż robienie nudnych irytujących rzeczy, z świadomością że ma to jakiś większy cel.

A jak to wygląda u was i jak się zmieniało z czasem? Bo na pewno nie jest tak, że wchodząc w dorosłość mieliście jedną sztywną wizje w jakim miejscu docelowo chcielibyście pracować i ta wizja się nie zmieniła

2 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 9 lipca przez Wiciorny Ekspert (275,640 p.)
Praca, która mnie satysfakcjonuje z jej wykonywania, praca która "nie zawsze jest taka sama", monotonna, nie chodzi, o to, że jest zawsze łatwo, czy zawsze trudno, bo to raczej w każdej pracy jest raz tak i raz tak (trochę tego, trochę tego), ciężkie chwile zawsze się pojawią.

Chociaż po latach doceniam w szczególności, to, że fajna praca to taka, do której nie idziesz jak "na skazanie, bo tylko trzeba zarobić", a myśl o wstawaniu rano do pracy nie spędza Ci snu z powiek, po prostu lubisz robić to za co Ci płacą i nie idziesz za kare.
Też po latach doceniam "podejście do czasu wolnego dla pracownika,, zrozumienie, że czasami  coś może pójść nie tak, lub ktoś ma gorsze dni", atmosferę i brak niepotrzebnej presji np psychicznej. np. poprzez wymuszanie "chodzenia do biura, bzdurnego raportowania co do minuty, nadmiernej kontroli w pracy itp".
+1 głos
odpowiedź 9 lipca przez Panelinio Dyskutant (8,390 p.)
W moim przypadku nawet nie myślałem o stricte informatycznym kierunku :D

Wpierw byłem zafascynowany grafiką komputerową (ba, nadal jestem, uwielbiam rysować), ale potem dostałem szansę od losu aby zostać młodszym informatykiem w firmie.

Co jest w tym dla mnie fajnego?
Mam dużo możliwości rozwoju - przeskok wiedzy między technikum a teraz jest ogromny. Wciąż jednak wiele mi brakuje :D
Do tego jest takie przyjemne uczucie gdy pomaga się osobom nietechnicznym. Dla mnie instalacja jakiejś wtyczki czy programu to kwestia paru kliknięć. Dla nich to czarna magia. Poza tym można z tymi osobami załapać ciekawe znajomości, posłuchać ciekawych historii czy rad życiowych.
W dodatku mogę się wykazać i przetestować w różnych środowiskach - nie wiedziałem przykładowo, że aż tak fajnie się w pythonie pracuje :D No i sama kwestia doszlifowania sobie tematów, którymi karmili mnie nauczyciele w technikum (przez puszczanie Pana Zelenta na projektorze lub opowiadanie o kosmicznych wybuchach).

Wcześniej pracowałem w dziedzinie grafiki i nadrukach na koszulki czy kubki i też mi się przyjemnie pracowało.

W zasadzie można powiedzieć, że fajna praca to taka, w której się nie pracuje, a robi się to co lubi :D

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 359 wizyt
pytanie zadane 7 marca 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Aisekai Nałogowiec (42,190 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,051 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 823 wizyt
pytanie zadane 9 czerwca 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez hubot Dyskutant (9,090 p.)

92,843 zapytań

141,784 odpowiedzi

320,859 komentarzy

62,177 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Wprowadzenie do ITsec, tom 2

Można już zamawiać tom 2 książki "Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT" - będzie to około 650 stron wiedzy o ITsec (17 rozdziałów, 14 autorów, kolorowy druk).

Planowana premiera: 30.09.2024, zaś planowana wysyłka nastąpi w drugim tygodniu października 2024.

Warto preorderować, tym bardziej, iż mamy dla Was kod: pasja (użyjcie go w koszyku), dzięki któremu uzyskamy dodatkowe 15% zniżki! Dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za kod dla naszej Społeczności!

...