Ciotka Google nie wypluła mi żadnego aktywnego forum podatkowego, a ze tu piszę najczęściej, to zapytam na tym forum.....
Mam mieszkanie do wynajęcia (najem prywatny). Orientujecie się jak jest najkorzystniej płacić podatek od najmu do US - miesięcznie czy kwartalnie? Co zrobić jeśli zmienia się czynsz administracyjny (co kilka miesięcy rośnie) - jak to uwzględnić w umowie z najemcą? Czytałem, że nie opłaca się rozliczać raz do roku (bo wchodzi się na wyższy podatek).
Podatek (8.5%) płaci się od KWOTA NAJMU - CZYNSZ ADMINISTRACYJNY - OPŁATY EKSPLOATACYJNE.
W umowie wpisuje się pierwsze dwie wartości, ale nawet jedna z nich (druga) jest zmienna (do administracji). Poza tym część opłat eksploatacyjnych (CO, woda) jest już w czynszu administracyjnym.
Chętnie usłyszę Wasze (osób które wynajmują swoje mieszkania) porady i opinie, jak to najlepiej zorganizować, jak najlepiej sporządzić umowę, etc.
Dzięki!