• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Bazy danych pytania

Object Storage Arubacloud
+1 głos
47 wizyt
pytanie zadane 2 dni temu w SQL, bazy danych przez whiteman808 Bywalec (2,080 p.)
Witajcie, jaką bazę danych polecacie wybrać do pierwszych stronek w języku php postgresql czy mysql? Lepiej skupić się na opanowaniu najpierw jednej bazy potem drugiej czy bawić się z postgresem i mysql równolegle? Mam serwer vps więc to dla mnie nie problem postawić którąś z tych baz.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 2 dni temu przez Wiciorny Ekspert (273,550 p.)
Tzn. podzieliłbym to na zakres wiedzy: baz relacyjnych oraz baz NoSQL, potem można nawet bawić się w rozwiązania Vektorowe i Grafowe, bo to jak pracować z bazą danych, bardziej zależy od jej typu- a nie od providera.

Więc dla baz relacyjnych podstawą będzie znajmość SQL, niezależnie od tego czy mowa o Postgresie, Oraclu itp. natomiast jeszcze trzeba dobrze znać strukture takiej bazy, czym są relacje i w ogóle czym są bazy relacyjne.
Z bazami NoSQL podobnie, wtedy trzeba zapoznać się z strukturą Dokumentów, dobrze znać typ JSOn i podstawowe organizacje takiego rodzaju bazy.

Więc tutaj różnice pomiędzy PostgresSQL, czy MySQL będą bardzo niewielkie, często goraniczały się do konfiguracji, pewnych komend i ogólnego "flow" administracyjnego, ale ich rodzaj i sposób funkcjonowania zasadoniczo jest ten sam bo są to bazy relacyjne.
Moim zdaniem w tym wypadku bez znaczenia, ale warto np. korzystać z PostgreSQL, natomiast dialekt ustawić na klasyczny MySQL

Różnice pojawiają się na wysokim poziomie zaawansowania, np. kiedy chodzi nam o "łątwość korzystania", funkcjonalność, optymalizacje, czy też szybkość pewnych operacji odczytu/zapisu, więc wtedy np. zależnie od tego, czy zależy na optymalizacji np read/write operations, a mniej na stabilności czy też wolniejszym procesowaniu to Postgres ma tu przewagę nad MySQ

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 236 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 255 wizyt
pytanie zadane 28 lutego 2021 w SQL, bazy danych przez Paweł Sypek Początkujący (440 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 365 wizyt

92,752 zapytań

141,666 odpowiedzi

320,385 komentarzy

62,100 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...