• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Hardware to SFF PC (Małego desktopa)

Object Storage Arubacloud
0 głosów
66 wizyt
pytanie zadane 23 maja w Sprzęt komputerowy przez woinish Nowicjusz (160 p.)
Witam,
Myślę nad budową małego desktopa. Planuje zainstalować tam linuxa i uczyć się programować i ewentualnie pograć w coś mało wymagającego (monitor mam 4k)
Jestem w tym zakresie początkującym i totalnie nie wiem co dobrać do tego typu pc.
Chciałbym żeby komputer był cichy, mały i nie ssał dużo prądu.

Ram: nie wiem czy 16 czy 32
Procesor: chyba AM5 najlepsze (?), myślałem o ich APU (8500G, 8600G itp.) ale jestem otwarty na sugestie.
Karta graficzna: kompletnie nie potrzebna, ale moge się mylić.
Obudowa: Tutaj problem największy, nie wiem jak wybrać
Zasilacz: żeby był cichy i też coś w stylu 200W więcej nie trzeba (tak myślę)
Dysk: Tutaj najprawdopodobniej kupie sobie 512 nvme i tyle
Płyta główna: też nie wiem co wybrać całkowicie bo nie dokońca wiem czy jest jakaś różnica pomiędzy chipsetami do mojego use-case'u

Jeszcze opcja procesora bez integry i jakieś GPU normalne, choć nie wiem wtedy jak z rozmiarem całego PC...

Ewentualnie mogę złożyć normalnego desktopa, wtedy najważniejsze jest żeby obudowa mogła mi posłużyć długo i żeby się nie kurzyła strasznie jak moja stara
RGB totalnie mnie nie interesuje, nawet lepiej bez

Z góry dzięki za sugestie

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 23 maja przez mokrowski Mędrzec (156,220 p.)
Pamiętaj że SFF (Small From Factor) i USFF (Ultra Small From Factor) mają niewielkie możliwości rozbudowy.

Polecam Lenovo m900. Procesor od i3 do i7 dostępny, RAM obsługiwany do 32GB, karta zintegrowana. Obsługuje NVME i 2 monitory DisplayPort, w opcjach WiFi .... Mały i cichy (w wersji tiny) i robi robotę. Cenę sprawdzisz na serwisach aukcyjnych. Ogólnie od 400 PLN. Tu masz specyfikację: https://psref.lenovo.com/syspool/Sys/PDF/ThinkCentre/ThinkCentre_M900_Tiny/ThinkCentre_M900_Tiny_Spec.PDF

Przy podanych wymaganiach, 8GB wystarcza ale 16GB lepiej. 32 GB dla Twoich potrzeb jest raczej przestrzelone. Przy wersjach z kartą graficzną HD 530, można nawet programować w OpenCL 1.2. Win 10 oraz 11 działa (ten ostatni wymaga wyłączenia TPM w czasie instalacji). Dystrybucje GNU/Linux oraz BSD, także działają bez problemu. Zwróć tylko uwagę co dokładnie kupujesz. Są oferty bez WiFi/BT lub z innymi dodatkami/brakami.
komentarz 23 maja przez woinish Nowicjusz (160 p.)
Strasznie stary sprzęt, bardziej celowałem w coś nowego
Dzięki za info na temat ramu, zaoszczędze trochę $

Dzięki za sugestie!
Jeszcze jedno - polecałbyś 1x16 czy 2x8?
Osobiście wydaje mi się, że opcja 1 lepsza bo zawsze moge dorzucić drugą kostke
1
komentarz 23 maja przez mokrowski Mędrzec (156,220 p.)

Wiesz.. sugerowałem się:

Planuje zainstalować tam linuxa i uczyć się programować i ewentualnie pograć w coś mało wymagającego

Stąd przyjąłem "ma być tanio". A spełnia warunki i małego poboru prądu i hałasu i wystarczającej wydajności.

Co do pamięci, dla tych wymagań które podałeś, 1x16GB będzie lepsze bo umożliwi ew. rozbudowę. W większości wypadków pary kości oferują większą wydajność. Ale to jest jak dyskusja o nakładaniu wosku na karoserię starego opla aby jeździł z mniejszymi oporami aerodynamicznymi. Wąskie gardła są i technicznie gdzie indziej, i w ... portfelu :) Ale dysk NVME, jeśli chcesz pracować wydajnie obecnie jest raczej obowiązkowy.

Jeśli chcesz jakiegoś porównania "co robi rynek", to tu masz jakieś rozeznanie: https://store.steampowered.com/hwsurvey/Steam-Hardware-Software-Survey-Welcome-to-Steam Wprawdzie dla gier, ale już coś wiesz :)

Dzięki!

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 364 wizyt
pytanie zadane 20 lipca 2017 w Sprzęt komputerowy przez niezalogowany
0 głosów
5 odpowiedzi 533 wizyt
pytanie zadane 29 września 2019 w Sprzęt komputerowy przez Iknad Nowicjusz (220 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,098 wizyt
pytanie zadane 15 września 2019 w Sprzęt komputerowy przez Werlock Użytkownik (580 p.)

92,762 zapytań

141,686 odpowiedzi

320,499 komentarzy

62,106 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...