• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Nauka z książek

Object Storage Arubacloud
0 głosów
476 wizyt
pytanie zadane 10 września 2015 w JavaScript przez michal Mądrala (5,560 p.)
Witam przerobiłem książkę którą poleca pan miroslaw "JavaScript i jQuery, nieoficjalny podręcznik" i muszę przyznac że sporo wzbogaciła moją wiedze. Chciałbym sie pożądnie nauczyć frontu, a pózniej próbowaćcoś twożyćw PHP. Teraz się zastanawiam czy kupić jeszcze inna ksiazke z javascript ktore poleca pan M, czy przeiść do PHP. Co polecacie w jakim kierunku sie udac?

Zastanawiam sie jeszcze nad zagadnieniem responsywności stron, i angular js, czy warto sie tego uczyć i z jakich źródeł.

Ps. Kiedyś widziałem takiego linka na tym forum do strony na którj trzeba było podać swoje imie i mail i były tam jakies darmowe kursy video. Jeśli ktoś ma tego  linka to byłbym wdzięczny.

Pozdrawiam :)

4 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 10 września 2015 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
To zależy co chcesz zrobić. Jeśli chcesz dłubać bardziej w back-endzie - coś w stylu np. system logowania/rejestracji, jakiś system komentarzy i takie inne rzeczy, które muszą być wykonane po stronie serwera to ucz się PHP. Jeśli jednak chciałbyś więcej robić po stronie przeglądarki, dynamicznie wykonywać jakieś akcje na stronie bez przeładowania i tym podobne rzeczy to JavaScript.

Co do responsywności to raczej nie jest to jakieś wielkie zagadnienie - wystarczy w CSS ogarnąć reguły media i właściwie tyle - myślę więc, że tego gdzieś w między czasie w wolnej chwili dasz radę się nauczyć.

Wybór tego czego chcesz się uczyć należy więc do Ciebie i nikt Ci tutaj raczej wprost nie powie "ucz się tego i koniec" :)
komentarz 10 września 2015 przez michal Mądrala (5,560 p.)
Mniej więcej wiem o co chodzi z tą regułą w CSS, tylko jesli się wykonuje strone na różne urządzenia to trzeba kilka wariantów szaty graficznej przygotować, czy to jakoś automatyznie ma się zmieniać wraz ze zwężaniem okna przeglądarki?
komentarz 10 września 2015 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Nie, strona ma być jedna a w zależności od wielkości okna przeglądarki należy zmienić to co jest potrzebne, aby strona wyświetlała się poprawnie.

Dla przykładu tak: mamy diva #container, w którym jest cała strona i ma on ustawioną szerokość 1000px. Gdy wejdzie ktoś z dużą rozdzielczością wszystko będzie okej ale jeśli wejdzie ktoś z mniejszą (lub po prostu zmniejszy okno przeglądarki) to strona o takiej szerokości już mu się nie zmieści na ekranie. Należy więc ustalić przez @media, że dla wielkości okna od takiej do takiej szerokość tego diva ma się zmienić tak, aby pasowało i strona ładnie się wyświetlała. Dla pewnych zakresów może to być w pikselach, później można się już przenieść na procenty, tak aby strona zajmowała cały ekran. No to taki w skrócie przykład, jak się zainteresujesz to na pewno znajdziesz wiele przykładów ;)
komentarz 10 września 2015 przez michal Mądrala (5,560 p.)
Czyli rozumiem ze dla mniejszej rozdzielczości poprostu w css trzeba zmniejszyć wielkość np. divów i czcionek, ewentualnie zmienić ich rozmieszczenie na stronie, a co z elementami graficznymi, jesli sa jakieś obrazki, czy jakies graficzne przyciski i tym podobne rzeczy?
komentarz 10 września 2015 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Tak, dla mniejszych rozdzielczości należy zmniejszać wielkości divów, rozmieszczenie czy co tam jeszcze potrzeba. Co do grafik to tak samo - te które trzeba zeskalować to trzeba - nadajesz im też odpowiednie szerokości czy wysokości no i tyle ;)
komentarz 10 września 2015 przez michal Mądrala (5,560 p.)
Dzieki za pomoc. Jakoś narazie widze tylko słabe światełko w tunelu, moze to przez to ze jeszcze nie wykonałem żadnej takiej strony, no ale musze najpierw zebrać jakies informacje jak to zrobic :). Mam jeszcze pytanie czy jesli sie pisze strony np. zawodowo, to wszystkie te parametry sie ustawia recznie, czy na wieksza skale uzyskuje sie te efekty przy pomocy bootstrapa ub czegos podobnego?
komentarz 10 września 2015 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
No nie ma sprawy, musisz spróbować w praktyce i wtedy dopiero zobaczysz jak to działa ;)

To zależy - jeśli ktoś chce zawodowo korzystać z Bootstrapa to nie ma problemu, jeśli ktoś pisze ręcznie no to przy większych stronach pewnie trochę więcej mu to zajmie ale też może tak robić i nie ma problemu. Także reguły stałej raczej nie ma, każdy robi tak jak uważa.
0 głosów
odpowiedź 10 września 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
jeżeli chodzi o JavaScript to słyszałem opinie, że bez tego nie da rady:
http://helion.pl/ksiazki/javascript-programowanie-obiektowe-stoyan-stefanov,jascob.htm

Jeżeli chodzi o PHP, to polecam przeczytać:
https://forum.pasja-informatyki.pl/58780/odnosnie-programowania-php-dobre-praktyki-przydatna-literatura
0 głosów
odpowiedź 10 września 2015 przez michal Mądrala (5,560 p.)

Ksiązka do której podałeś mi link http://helion.pl/ksiazki/javascript-programowanie-obiektowe-stoyan-stefanov,jascob.htm widze ze zawiera dużó cikawych informacji na temat obiektowego podejścia JavaScript.

Tylko jeszcze nasówa mi się pytanie czy ona jest aktualna z dzisiejszymi sposobami pisania kodu js, bo widze ze ona jest z 2010r. ? 

komentarz 10 września 2015 przez Comandeer Guru (601,110 p.)
Akurat Stefanova bym polecił.
komentarz 11 września 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)

Może, nie do końca na temat, ale:

Ksiązka do której (...) dużó (...) widze ze (...) cikawych (...) nasówa (...) itd.

31 wyrazów bez linku, 10 błędów. Procent błędów przekraca 32 punkty...
Rozumiem, napisać czasem literówkę czy błąd. ale 30% tekstu to nieco przesada.

0 głosów
odpowiedź 10 września 2015 przez Comandeer Guru (601,110 p.)
Co do JS: tylko po angielsku! Tłumaczenia Helionu są po prostu abominacją.

Polecam zwłaszcza książki Alexa Rauschmayera: http://speakingjs.com/ i http://exploringjs.com/
Do tego Zakas: https://leanpub.com/understandinges6/read/

Co do Angulara: http://www.webkrytyk.pl/krytyka/my-truth-about-angular-js/

Podobne pytania

+1 głos
0 odpowiedzi 258 wizyt
+1 głos
4 odpowiedzi 2,151 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 525 wizyt
pytanie zadane 26 sierpnia 2015 w HTML i CSS przez Jarosław Nowicjusz (150 p.)

92,568 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,633 komentarzy

61,956 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...