• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Dysk C pomocy

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
499 wizyt
pytanie zadane 9 września 2015 w Systemy operacyjne, programy przez veryhotshark Obywatel (1,620 p.)
Witam czy znacie państwo jakiś sposób żeby zwolnić trochę dysk c? Lub powiększyć jeśli się da lub czy da się przenieść programy z dysku na dysku np. Steam komputer działa na Windows 8

4 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 9 września 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Odkurzacz, CCleaner, systemowe odśmiecanie dysku, defragmentacja. Usunięcie niepotrzebnych aplikacji.
komentarz 9 września 2015 przez Dorion300 Szeryf (90,250 p.)
Od kiedy "defragmentacja" zwalnia miejsce na dysku?
komentarz 9 września 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Oczywiście ze zwalnia. Pliki pofragmentowane są rozwalone na całej szerokości, co powoduje, że z większym prawdopodobieństwem dostanie się komunikat o braku miejsca na dysku. Nie jest to wielki procent zajętości, ale pliki ułożone ściśle obok siebie zajmują mniej miejsca niż rozwalone. Inną korzyścią jest szybkość dostępu do danych.

Zachowanie ciągłości pliku właśnie powoduje zwiększenie miejsca na dysku. To jest związane z architekturą NTFS i po części z budową dysku twardego. Plik który ma wiele fragmentów zajmuje więcej sektorów na dysku niż plik, który jest jednofragmentowy.
komentarz 9 września 2015 przez Dorion300 Szeryf (90,250 p.)
edycja 9 września 2015 przez Dorion300
Tyle to ja wiem, ale dużej różnicy wolnego miejsca nie robi. I nie ma sensu tego stosować tylko i wyłącznie do czyszczenia dysku. Oczywiście masz rację ze defragmentacja przyspiesza pracę wczytywania plików.
komentarz 9 września 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
W krytycznych przypadkach defragmentacja pozwoliła mi odzyskać ok. 5% miejsca na dysku. Demon to nie jest, ale też pozwala zaoszczędzić. Poza tym na systemach windowsowych zawsze warto defragmentować. Takie mam zdanie. Możliwe, że nie zawsze, ale wolę mieć porządek.
komentarz 9 września 2015 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Defragmentacja nie ma nic kompletnie wspólnego z czyszczeniem dysku i zwalnianiem wolnego miejsca...  jeżeli masz  kawałek materiału o powierzchni 1x1 to nie ważne, że jakaś rzecz zajmuje 70% tego rozrzucona po całej powierzchni, jak ją złączysz będzie zajmowala tyle samo.

 

p.s i nie nie zawsze, SSD nie wolno defragmentowac.
komentarz 9 września 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Boshi, racja SSD nie wolno. Sam mam same HDD więc o SSD nie myślę.

Nie zgodzę się. Jeśli plik zachowuje swoją ciągłość, zajmuje dużo mniej miejsca w tablicy MFT co jest oszczędnością miejsca. Poza tym porozwalane sektory mogą zablokować np. ściągnięcie pliku o wielkości 1GB kiedy mamy wolne chociażby 3GB ponieważ nie zmieści się on. Przypadek z życia wzięty - po defragmentacji było możliwe wgranie, przed - nie.
komentarz 10 września 2015 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Zgadzać się nie musisz, wystarczy trochę poczytać bardziej konkretnych artykułów  które mówią jasno, że  defragmentacja nie  zwalnia żadnego miejsca. Służy kompletnie czemuś innemu.
komentarz 10 września 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)

To, że służy czemuś innemu, to nie oznacza, że nie posiada efektów ubocznych. 
Zwracasz się do mnie jakbym mówił że to jest jej jedyne zadanie. Tego nie robię wink

 

EDIT: Ja mam naoczny dowód tego, że można zaoszczędzić ok. 5% miejsca na dysku 120GB po samym zdefragmentowaniu dysku. Mnie to przekonuje. 

komentarz 10 września 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)

A file stored in this non-contiguous manner is considered to be fragmented. Fragmentation can slow down system performance if the file system must direct the drive heads to several different addresses to find all the data in the file you want to read. The extra time for the heads to travel to a number of addresses causes a delay before the entire file is retrieved.

Cluster size can be changed to optimize file storage. A larger cluster size reduces the potential for fragmentation, but increases the likelihood that clusters will have unused space. Using clusters larger than one sector reduces fragmentation, and reduces the amount of disk space needed to store the information about the used and unused areas on the disk.

 

MFT Reservation and Fragmentation

MFT contains frequently used system files and indexes, so performance of MFT affects a lot to the entire volume performance.

By default NTFS reserves zone, 12.5% of volume size for MFT and does not allow writing there any user's data, which lets MFT to grow. However, when, for example, a lot of files are placed to the drive, MFT can grow beyond the reserved zone and becomes fragmented.

Another reason is when you delete file, NTFS does not always use its space in MFT to store new one, it just marks MFT entry as deleted and allocates new entry for the new file. It provides some performance and recovery benefits, however it forces MFT to be fragmented.

The more MFT fragmentation, the more the HDD heads movements to access the data, the less overall performance of file system.

 

Z tego wynika, że duże znaczenie ma rozmiar klastra na dysku. Jeżeli jest zdefiniowany duży - to często będzie pusty przy mniejszych plikach bądź prawie pusty. Kiedy będzie mniejszy to głowica będzie skakać. 
Domyślnie jest ustawiony bodajże 512kb, chyba, że nie pamiętam.

Odnośnie MFT. Rośnie ona z każdym plikiem i każdym jego fragmentem. Jeżeli plik ma wiele fragmentów to MFT ma wiele wskaźników. Jeżeli ma wiele wskaźników to głowica skacze jak popcorn na patelni. I to jest złe. Ale to i tak jest WIĘCEJ miejsca na dysku. Pomijając to, że MFT jest chronioną przestrzenią. 
Nie są to gigabajty, ale i tak zajmuje to miejsce. Nie wmówisz mi, ze tak nie jest. 

Prawdą jest, że nie wykorzystuje się defragmentacji do odzyskiwania miejsca, ale jest to dobry nawyk i w pewnych wypadkach umożliwia coś takiego. 

komentarz 10 września 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)

Proszę bardzo:

Master File Table

  • Klastry na dysku mają przyporządkowane kolejne numery począwszy od 0 (Logical Cluster Numbers - LCN).
  • Klastry każdego strumienia danych są podobnie ponumerowane (Virtual Cluster Numbers - VCN).
  • Master File Table jest plikiem zawierającym informacje o atrybutach plików i ich położeniu (mapowaniu VCN na LCN).
  • MFT składa się z rekordów po 1 KB - jeden lub więcej na plik.

ntfs-resid-attr

  • Każdy rekord zawiera następujące po sobie atrybuty.
  • Atrybut zaczyna się nagłówkiem. Jeśli dane atrybutu są niewielkie, umieszczane są po nagłówku (atrybut jest resident). Gdy danych jest więcej, alokowane są dla nich klastry poza MFT (atrybut nonresident).

Master File Table, cd. 2

  • Gdy w rekordzie pliku w MFT zabraknie miejsca na nagłówki atrybutów, dla pliku zostają przydzielone dodatkowe rekordy w MFT, a w rekordzie bazowym zostaje założony nowy atrybut: $ATTRIBUTE_LIST.
    Zawiera on listę pozostaych atrybutów pliku oraz informację o ich położeniu w innych rekordach MFT.
  • Ponieważ $Mft jest takim samym plikem jak inne, to może zostać pofragmentowany. Aby temu zapobiec NTFS definiuje MFT-Zone - obszar dysku wokoło pliku $Mft, przeznaczony na jego powiększenie.
    Klastry z MFT-Zone mogą zostać zaalokowane na inne pliki tylko wtedy, gdy na dysku zaczyna brakować miejsca.

 

Także utrzymuję zdanie, że zdefragmentowanie dysku może udostępnić nieco miejsca. Nie jest to jego zadaniem, ale jest to możliwe broken heart

komentarz 10 września 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
  • Disk Defragmenter - defragmentator dysku pozwalający redukować straty przestrzeni dyskowej spowodowane fragmentacją.

Już na samym początku widnieje. 

http://students.mimuw.edu.pl/SO/Projekt02-03/temat2-g1/ntfs.htm

komentarz 10 września 2015 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Serio musiałeś napisać aż 3 posty? w tym 3/4 skopiowane z neta nie mające nic wspólnego z tym co piałem?

Chcesz to ci zdefragmentuje dysk D i udowodnię, że ma tyle miejsca  przed jak po defragmentacji... - nie był defragmentowany chyba już z 2 lata.
komentarz 10 września 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)

To zrób, przyda Ci się wink

komentarz 10 września 2015 przez Dorion300 Szeryf (90,250 p.)
Dysk D? A to nie partycja D? Czy oba formy są poprawne?
komentarz 10 września 2015 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Tak partycja. Często używam zamiennie, chociaż  większość wie, że chodzi i tak o partycje, bo raczej mało kto wymienia konkretną partycję na dysku jeżeli chodzi mu o cały dysk.
komentarz 10 września 2015 przez Boshi VIP (100,240 p.)
@event, na prawdę uważasz, że  defragmentacja tworzy miejsce?  przy 20Gb pofragmentowanych plików i dogłębnej defragmentacji- nie nie systemowym programym tylko czymś lepszym  taki oto dostaje wynik. Faktycznie, ilość  miejsca się zwiększyła,szkoda, że dla praktycznej pracy nic kompletnie ono nie daje, bo jest marginalne.

 

https://gyazo.com/85703d55a29426ed96e3e1dde9666055  przed defragmentacją

https://gyazo.com/6ca4f31108c7d5d1149671ec09ff62cb po defr
komentarz 10 września 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)

Ale mówiłem od samego początku, że nie jest to duży zysk. Defragmentacja jest do optymalizacji pracy głowicy. Ale efektem ubocznym bywa właśnie zwiększenie ilości wolnego miejsca - nieznacznie, bo to bajtowe sprawy. Jednak przy praktycznie 85% zajętości partycji daje nieco więcej. Co i tak nie jest znaczne. 

 

komentarz 10 września 2015 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Niby racja, ale  to są tak marginalne wartości, że nie warto tego nawet brać pod uwagę. Do czyszczenia jednak wolę osobiście używać lepszych narzędzi, ewentualnie sam sprzątać, choć to żmudna robota.
+1 głos
odpowiedź 9 września 2015 przez WWOTEX Mądrala (6,200 p.)
niestety windows jest pod tym względem gorszy od wszystkich wydań i przeróbek BSD (Unixy, Linuxy, Apple)... bo windows w miarę użytkowania go przez np. rok czasu, wiecznie się powiększa... i to nieważne czy instalujesz dużo programów czy mało czy je odinstalujesz czy nie ... folder Windows w systemie Windows niestety potrafi przybrać wagę np. 40GB przez pół roku użytkowania i możesz sobie odinstalować wszyściuteńko a ten folder i tak bedzie duży
komentarz 9 września 2015 przez Dorion300 Szeryf (90,250 p.)
Nonsens.

Wystarczy tylko analizować pliki a następnie badać i usuwać dozwolone pliki.

przez rok (A nawet 2 lata) miałem non stop równe 40GB wolnego miejsca na Windows 7.

Wystarczyło tylko dobrze szukać, analizować i usuwać.
komentarz 9 września 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)

@Dorion300 a co powiesz o : "C:\Windows\winsxs"?

komentarz 9 września 2015 przez Dorion300 Szeryf (90,250 p.)
edycja 10 września 2015 przez Dorion300
U mnie w normie jest. Byłbym zaobserwował wzrost jak analizowałbym rzuty dysku co miesiąc. Bardziej mnie martwi folder Roming gdyż tam trzeba bardzo szczególnie analizować. Tam praktycznie są same potrzebne syfy od aplikacji, które trzeba usuwać gdy się z programu nie używa.
komentarz 9 września 2015 przez Dorion300 Szeryf (90,250 p.)
"When Windows installs updates, it drops the new Windows component in the WinSXS folder and keeps the old component in the WinSXS folder" I wszystko wyjaśnione, nie aktualizuję systemu więc mi nie rośnie. Ale raczej da się do wyczyścić w prosty sposób...
0 głosów
odpowiedź 9 września 2015 przez Dorion300 Szeryf (90,250 p.)

Odkurzacz, Ccleaner... jest tego multum, wystarczy poszukać.

0 głosów
odpowiedź 10 września 2015 przez criss Mędrzec (172,590 p.)
Mozesz usunąć plik do którego jest zapisywana zawartosc ramu kiedy uspisz komputer (oczywiscie pozbawiasz sie mozliwosci usypiania). Mozesz tez zmniejszyc wielkosc pliku stronicowania, ew. w ogóle go usunąć, sam ocenisz czy spadek wydajności nie jest zbyt duży. Konkretnie jak zrobić obydwie rzeczy bez problemu znajdziesz w google.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 298 wizyt
pytanie zadane 13 lipca 2019 w Systemy operacyjne, programy przez BENG Początkujący (370 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 183 wizyt
pytanie zadane 30 listopada 2022 w Sprzęt komputerowy przez gretel Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 209 wizyt
pytanie zadane 14 listopada 2022 w Sprzęt komputerowy przez whiteman808 Obywatel (1,780 p.)

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...