• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jakbyście dziś rozpoczynali swoją karierę w IT.... AI czy "klasyczne" programowanie?

VPS Starter Arubacloud
+3 głosów
395 wizyt
pytanie zadane 4 sierpnia 2023 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez reaktywny Nałogowiec (41,920 p.)

Cześć!

Chciałem Was zapytać o to co byście wybrali (gdybyście dziś zaczynali karierę w IT): Sztuczną Inteligencję czy "klasyczne" programowanie (czyli backend, frontend, mobile dev,....)?? Obie dyscypliny się trochę różnią - wiadomo. AI jest bardzo ciekawe, ale niestety mało w nim programowania. Przy klasycznym programowaniu, głównie się programuje, ale powoli ta ścieżka staje się zagrożona. Co lepsze w kontekście przyszłościowym / bezpieczeństwa pracy / zarobków, itd.

Co byście wybrali? Proszę też o krótkie uzasadnienie wyboru.


Dzięki.

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 4 sierpnia 2023 przez Comandeer Guru (604,400 p.)
Klasyczne programowanie.

Czemu mam się zajmować czymś, co nie sprawia mi przyjemności?
komentarz 4 sierpnia 2023 przez reaktywny Nałogowiec (41,920 p.)
Dzięki za odpowiedź. Oczywiście praca powinna być zgodna z pasją i zainteresowaniami. Ja nie wiem jak wygląda typowy dzień pracy "AI Engineer", nie mam pojęcia o tym, ale czytałem, że generalnie wyraźnie mniej jest programowania. Sporo czasu zajmuje im ściąganie i czyszczenie danych oraz inne prace, które z typowym programowaniem niestety mają mniej wspólnego.
+1 głos
odpowiedź 4 sierpnia 2023 przez Wiciorny Ekspert (275,550 p.)
To nie są dwie różne dyscypliny: gdyż programowanie teraz w każdej niszy- wykorzystuje AI i generalnie zarówno w backendzie jak i frontendzie stosuje się nie tylko AI jako elementy zewnętrzne, czyli gotowe narzędzia i aplikacje, ale programuje się własne algorytmu, które  mają działać jak AI, zazwyczaj po prostu przygotowuje się do tego programistów- szkoląc ich, czy też oni sami muszą się w tematykę wdrożyć, także bardziej bym to kategoryzował na klasyczne programowanie i DATA SCIENCE, gdzie analiza danych w oparciu o uczenie maszynowe to ciut inna dziedzina i co innego się liczy.

Wszystko niemniej jednak dąży do automatyzacji, tak więc i programiści muszą się nauczyć, nie tylko korzystać z AI, ale także wiedzieć, czym jest, na co pozwala i zależnie od potrzeb zapoznawać się z implementacją i algorytmami tworzenia różnych modeli uczenia.

To troszkę jak z CLOUD czyli rozwiązaniami Chmurowymi i wiedzą w tym temacie, każdy dobry programista, musi wiedzieć nie tylko czym CLOUD jest, jak się to implementuje, jakie są rozwiązania etc. jak również zapoznawać się z technicznymi aspektami architektury, nie będąc formalnie ARCHITEKTEM, natomiast to zależy, ale uważam, że "DOBRY" programista po prostu tę wiedzę posiada w mniejszym/większym stopniu niezależnie czy jest Frontendowcem czy Backendowcem (z tym, ten drugi na pewno powinien traktować to jako ważne i must-have).
komentarz 4 sierpnia 2023 przez reaktywny Nałogowiec (41,920 p.)
Dzięki za wpis. Masz rację, ale specjalista AI tak szybko nie zostanie backend-owcem i odwrotnie. Obaj, mimo pewnych podobieństw, zajmują się trochę innymi rzeczami i sporo musieliby uzupełnić wiedzy, żeby zmienić stanowisko.
–1 głos
odpowiedź 7 sierpnia 2023 przez whiteman808 Bywalec (2,170 p.)
Klasyczne programowanie bez wynalazków typu ChatGPT, wspomagacze
komentarz 8 sierpnia 2023 przez tkz Nałogowiec (42,020 p.)
Rozumiem, że też bez Internetu?
komentarz 8 sierpnia 2023 przez reaktywny Nałogowiec (41,920 p.)
I bez prądu! ;)

Żarty żartami, ale nie wszyscy entuzjastycznie przyjmują nowinki typu ChatGPT.
komentarz 9 sierpnia 2023 przez tkz Nałogowiec (42,020 p.)
To nie jest kwestia entuzjazmu czy nowinek. Jest coś, co przyśpieszy pracę, bierzesz to, chyba, że płacą Ci za przepalone godziny.

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 1,467 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 203 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 712 wizyt

92,834 zapytań

141,778 odpowiedzi

320,827 komentarzy

62,164 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...