• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Pomoc w przebranżowieniu

Object Storage Arubacloud
0 głosów
213 wizyt
pytanie zadane 6 czerwca 2023 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez littlekaamil Nowicjusz (150 p.)
Cześć,

jestem automatykiem (programista PLC) z dwuletnim stażem pracy. Jestem świadomy, że sama idea programowania automatyka jest rożna od wszelkich informatycznych.

Niemniej jednak z czasem zaczynam zauważać, że ciągłe wyjazdy przestają mi służyć.

W związku z tym mam do Was pytanie, czy wykupienie kursu typu SD Academy lub po prostu  Udemy pomogą mi w przebranżowieniu się?

Mimo wszystko z C++, czy bazami danych mam kontakt od gimnazjum, a na studiach mieliśmy C++/R. Zakładam, że na słabszym poziomie niż informatycy, aczkolwiek chciałbym spróbować swoich sił w tej branży, ze względu na pewne podobieństwa, z wyłączeniem wyjazdów :)

Najbardziej czytelne wydają mi się być python/sql, ale niestety pracując codziennie po 10h, potrzebuję kogoś kto mnie nauczy bo sam na wycieńczeniu mam problemy z taktowaniem.

Z góry dziękuję za pomoc

Będę wdzięczny za wszelakie podpowiedzi tudzież linki do stron/kursów.
komentarz 6 czerwca 2023 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Nie idź tą drogą dzisiaj już ChatGPT zastępuje juniorów.
komentarz 6 czerwca 2023 przez Oscar Nałogowiec (29,290 p.)
Tylko, że seniorzy nie biorą się z kapusty. Będzie w tego niezły bajzel... No chyba, że za te parę lat ChatGPT osiągnie poziom seniorów...
komentarz 6 czerwca 2023 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Tak będzie, a poza tym seniorzy biorą się z juniorów, a juniorów już dziś nikt nie chce.
komentarz 6 czerwca 2023 przez Wiciorny Ekspert (269,710 p.)
To po co jesteś na tym forum? Idź zabierz się za rolnictwo może, a chociaż tam roboty :(
komentarz 6 czerwca 2023 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Jestem tu z sentymentu ;)

ChatGPT zabije również aktywność i na tym forum. ChatGPT to wymysł szatana.
komentarz 6 czerwca 2023 przez Wiciorny Ekspert (269,710 p.)
I z sentymentu zamiast w sumie ludziom pomagać, to głupoty piszesz  :), przeżyć się już na chleb z cukrem, bo nie będzie nic innego.
komentarz 6 czerwca 2023 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Węglowodany są niezdrowe.
komentarz 6 czerwca 2023 przez Wiciorny Ekspert (269,710 p.)
Oczywiście.

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 6 czerwca 2023 przez Gynvael Coldwind Nałogowiec (27,530 p.)
wybrane 7 czerwca 2023 przez littlekaamil
 
Najlepsza
Pracując 10h dziennie dużo energii Ci pewnie nie zostaje, a programowanie proste nie jest (choć pewnie dużo już rozumiesz pracując w automatyce, która jest inna, ale i trochę się miejscami pokrywa). Pytanie, czy masz jakąś możliwość przejścia na 50-80% etatu.

Musisz też wziąć pod uwagę, że przechodząc na programistę pewnie będziesz miał na początku trochę niższe zarobki z uwagi na spadek na pozycję juniora znowu. Ale jeśli pracujesz dopiero 2 lata, to różnica pewnie nie będzie drastyczna.

Pisałeś "potrzebuję kogoś kto mnie nauczy", ale domyślam się, że bardziej chodzi Ci o zapewnienie struktury kursu, niż o faktyczne nauczenie się. W programowaniu jednak jakieś 70% nauki polega na pisaniu własnych programów (a 20% na kursach/teorii + 10% na podglądaniu profesjonalistów, żeby warsztat podłapać).

Co do kursów, to generalnie tak – dowolny kurs POMOŻE Ci się przebranżowić, ale jednocześnie NIE BĘDZIE wystarczający. Zazwyczaj jest to kwestia wielu kursów, dokumentacji, tutorialów, wpisów, video, książek etc. Jeden kurs to oczywiście za mało. Niby oczywiste, ale wolałem o tym wspomnieć :)

O ile nie sądzę, żebyś potrzebował nauczyciela, to pomyśl o poszukaniu mentora – kogoś kto już jest programistą na jakimś wyższym poziomie (min. senior najlepiej) i kto mniej więcej będzie Ci mógł wskazać w którym kierunku iść, i poprawiać azymut jak będziesz już się uczyć.

Alternatywnie rzuć sobie okiem na te wysokopoziomowe dwie książki:
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4995205/programista-byc
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4812210/zawod-programista

I jako słowo na koniec: mam wrażenie, że na początku właśnie musisz skupić się na odpowiedzeniu sobie na pytanie o dokładny kierunek, w którym chcesz iść. Programowanie to szeroka działka, od niskopoziomowego embedded, w którym możesz się czuć jak ryba w wodzie jako automatyk, do wysokopoziomowego frontendu, ze wszystkim po drodze. Każda z tych gałęzi korzysta z innych metod, języków, technologii, podejść, etc, więc trudno uczyć się "ogólnie programowania" jednocześnie nie wybierając którejś z nich. To jest tym bardziej istotne, że zapewne chcesz się w miarę szybko przebranżowić. Dodam, że nie chodzi tu tylko o wybór języka; technicznie np. C++ może być wykorzystywany prawie wszędzie, łącznie z frontendem via wasm.
1
komentarz 7 czerwca 2023 przez littlekaamil Nowicjusz (150 p.)
Mega dzięki za obszerną odpowiedź.

Niestety przejście na mniejszy etat nie wchodzi w grę, niemniej jednak jestem na tyle zdeterminowany, żeby wykorzystać pozostały czas wolny po pracy/w kraju na naukę, co może da mi nawet 2/3h dziennie + weekendy/wolne.

Szczerze mówiąc nie zależy mi na przebranżowieniu się na cito bo wysyłanie CV na ślepo na zasadzie, a może się uda na juniora gdzieś jest raczej aktem desperacji.

Mój plan jest raczej z perspektywą 6+ miesięczną, żeby chociaż wiedzieć o czym rozmawiam i posiadać jakieś podstawy.

Czy kwestia mentora to też strony pokroju kursowych, czy innych z korepetycjami?
komentarz 7 czerwca 2023 przez Gynvael Coldwind Nałogowiec (27,530 p.)
Nie, mentorów w IT generalnie się nie wynajmuje (tj. generalnie mentorowanie kogoś jest pro-bono). Możesz zacząć znalezienia kilku osób na sieci, które są mniej więcej w miejscu w który Ty chcesz być za 5-10 lat (w rozumieniu programowania), i zacząć od popytania ich o rzeczy, które chcesz wiedzieć, a ewentualnie spytać o mentoring.

Na sieci jest trochę wpisów typu "jak znaleźć mentora". Zazwyczaj polecane są osoby z kręgu znajomych, z pracy (np. jakiś senior/staff/principle w zespole programistów w Twojej firmie), czy osoby, które "widać" na sieci (autorzy artykułów, książek, blogów, etc).

Podobne pytania

+2 głosów
3 odpowiedzi 611 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 1,067 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 757 wizyt
pytanie zadane 3 września 2020 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Vanbandama Nowicjusz (140 p.)

92,551 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,531 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...