• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Projekt w pracy - samorozwój

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
234 wizyt
pytanie zadane 1 czerwca 2023 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez KonDZIKs Bywalec (2,770 p.)
edycja 1 czerwca 2023 przez KonDZIKs
Witam.
Chciałbym się was poradzić w sprawie projektu w mojej obecnej pracy.
Ale może od początku opiszę czym zajmuję się firma i co ja już w niej zrobiłem.
A wiec tak firma a nawet nazwałbym to start-upem (firma działa aktualnie już 4 miesiąc) działa w obszarze nieruchomości aktualnie pracują tutaj 4 osoby. Szefowa (duże doświadczenie w nieruchomościach) dwóch chłopaków którzy zajmują się dzwonieniem pozyskiwaniem ofert oraz w niedalekiej przyszłości będą jeździli do klientów i ja jako informatyk.
Ogólnie rzeczy, które zrobiłem już w pracy:

- Edycja naszej strony głównej dwa razy
* Najpierw pod kątem reklamy: wystawianie ofert na jakiś tam portalach + sociale ale to był niewypał
* Później do łatwiejszej nawigacji po stronie + jakie rzeczy oferujemy.

-  Utworzenie bazy danych w goolgle sheets
* Tabele Wydzwonieni, Kupujący, Sprzedający, Spotkanie/Dzwonienie, Diagramy, Pozyskane
Dodałem warunki, że jeżeli pozyskane to koloruj na taki i taki kolor. Jeżeli typ klienta to Kupujący/Sprzedający to trafia od razu do odpowiednich tabel. Spotkanie/Dzwonienie odlicza czas ile dni zostało.

- SEO
No to ogólnie mówiąc poprawiłem pozycjonowanie wizytówki google w 2 miesiące skoczyliśmy o 3 pozycje z 10 na 7 bez żadnych reklam ani nic podobnego.
Regularne posty na FB/IG, stworzenie szablonów na chłopaków bo to oni głównie sie mają tym zajmować ja mam im tylko pomagać/doradzać

- Założenie google analytics ,tag managera i pixel facebook'a
Głównie założyłem to po to żeby zobaczyć skąd mamy generowane najwięcej ruchu i uderzać w tamte rejony.

- Grafika (dodam, że mało w tym pracowałem kiedyś coś w gimpie jak widać przydało się)
Tworzenie grafik na fb tło, szablony do postów. Stworzenie broszury opisującej naszą firmę.

I jeszcze kilka pomniejszych rzeczy jak skonfigurowanie drukarki etc. Tak zwane drobnostki ale trzeba bylo je zrobić.

No i teraz zaczyna się kolejny etap przygody bo ogólnie moja szefowa jest wiceszefowa a nad nią jest jeszcze szef. Szefa mało co widać w firmie bo on ma swoje inne biznesy do załatwienia. Ogólnie stawia domki nad morzem pod wynajem.
No i dla niego zrobiłem całą stronę wraz z rezerwacją. Stronę zrobiłem za pomocą platformy wix.com więc tam akurat nie napisałem nawet linijki kodu. Całość zajęła mi miesiąc po miesiącu strona byłą gotowa do użytkowania. W międzyczasie zrobiłem jeszcze logo firmowe, baner, założyłem konto na booking oraz fanpage na FB.

I tutaj pytanie do was chciałbym zacząć realizować jakiś projekt, który zarówno przyda się w pracy dla innych a ja będę miał co wpisać w CV. No i najważniejsze zdobędę wiedzę podczas tworzenia tego projektu.
Siadłem ostatnio nad tym i nie przychodzi mi nic do głowy bo w sumie wszystko co najpotrzebniejsze zostało już zrobione. Myślałem nad jakaś aplikacją albo czymś, która zarządzała by tym wszystkim. Ale jest już zewnętrzny serwis dzięki, któremu oni wstawiają ogłoszenia na naszą stronę. Myślałem też żeby zrobić jedno miejsce gdzie będą zapisywane wszystkie rezerwacje bo aktualnie to są tak jakby 2 miejsca booking (swoje zapisy oddzielnie) strona internetowa (swoje zapisy oddzielnie)  i jeszcze szef, który zapisuje to sobie jeszcze gdzieś oddzielnie. Zaraz zrobi sie z tego niezły misz masz już się nawet zaczyna robić. Tylko jestem pewny, że nawet jak to zrobię to Szef nie będzie z tego korzystał a ja bym chciał zrobić coś co będzie przydatne i pomocne dla innych.

Dziękuję tym, którzy dotarli do końca :D

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 1 czerwca 2023 przez Gynvael Coldwind Nałogowiec (26,850 p.)

Z tego co piszesz brzmi jakbyś był całym działem IT – bardzo fajna pozycja, żeby się wiele nauczyć, choć z drugiej strony często jest to bardziej nauka wszerz niż w głąb (tj. dotyka się wielu rzeczy, ale powierzchownie).

Anyway, o ile nie mam pomysłu na projekt programistyczny, to standardowo firmy zaniedbują trzy bardzo ważne nieprogramistyczne rzeczy, którymi możesz się zająć i je dopisać do CV potem:

  1. Backupy! Tj. backupowanie wszystkiego w rozsądny sposób + plan na testowanie backupów + playbook przywracania backupów. To wszystko jest niepotrzebne oczywiście... do momentu jak strzeli dysk na serwerze / ransomware wszystko zaszyfruje (albo wix wywali konto bo tak, i odzyskiwanie go zajmię pół roku przepychania się z prawnikami).
  2. Bezpieczeństwo! Czy wszyscy w firmie używają 2FA z kluczami sprzętowymi? Czy wszystko było wykonane zgodnie ze sztuką i nie ma luk, przez które ktoś mógłby się włamać i np. podmienić numer konta w kluczowym momencie transakcji? Tu jest trochę rzeczy, które możesz sam ogarnąć, i masa rzeczy do których potrzebujesz specjalistów (np. firmy od pentestów). Warto o tym myśleć wcześniej, zanim 500tys PLN od klienta powędruje nie na to konto co trzeba i się rozpłynie w powietrzu.
  3. Playbooki na wszystko. Pomyśl o tym w ten sposób: w niedługim czasie odchodzisz z firmy, ale chcesz następcy przekazać wszystkie ważne informacje. Albo: firma się rozrasta, i przychodzi nowa osoba, która przejmie od Ciebie trochę obowiązków – ty masz pełne ręce roboty, wiec niekoniecznie chcesz poświęcać cały czas na jej szkolenie. Odpowiedzią są playbooki i dokumentacja. Czyli opisanie jak co robić jak coś się stanie (np. jak na nowo postawić bazę danych, serwer, wixa, etc), ale także jak to działa (dokumentacja).

Nie są to programistyczne rzeczy, ale takie "holistyczne" myślenie dobrze zaprezentowane w CV ładnie wygląda.

komentarz 2 czerwca 2023 przez KonDZIKs Bywalec (2,770 p.)
edycja 2 czerwca 2023 przez KonDZIKs
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Tak jak Pan napisał jestem całym działem IT robię wszystko co jest potrzebne. Pozycja fajna tym bardziej na początek, tak mi się wydaje bo można spróbować wszystkiego i mocno poszerzyć horyzont.
Co do podpunktów, które Pan napisał:
1. Muszę to wprowadzić. Czy do tego potrzebny będzie jakiś zewnętrzny serwer wykupiony oddzielnie na hostingu czy mogę to trzymać na jakimś dysku google? Bo mamy jeszcze serwer FTP od serwisu na którym stoi nasza strona to ewentualnie tam żeby nie generować kosztów. I pytanie kolejne co backupować? Wszystko czyli zdjęcia jakieś pliki etc czy tylko np. bazę danych na w razie W?
@Edit: Jak często robić backup? Codziennie czy np tylko w piątki?

2. Ogólnie jest tak, że ja używam laptopa szefa (powiedzmy, że w tym momencie on jest mój) dwóch pracowników korzysta z laptopów szefowej (ogólnie to są laptopy domowe jeden z tych laptopów to jest nawet prywatny jednego z chłopaków) no i szefowa ma swój. Także raczej na 100% nikt nie używa 2FA.

3. Hmmm masz rację muszę sie zastanowić nad najważniejszymi rzeczami i sporządzić sobie takie coś.

Ogólnie problem polega na tym, że ja widzę tutaj coraz mniej pracy. Wiadomo nie jest to firma stricte informatyczna albo taka ,która zatrudnia 300 osób i obsługuje jakieś procesy produkcyjne. Ale zaczynam się trochę martwić o ogólną pracę. Często szukam sobie jakiś zadanek na siłę bo nie ma tasków na już. Zrobiłem rzeczy, które były potrzebne na już i stąd mój pomysł na jakiś projekt żeby móc coś zrobić i żeby to coś przydało sie wszystkim i do tego pozwoliło mi pracować a nie przesiadywać czas w pracy. Był okres, że nie bylo roboty to zacząłem oglądać kurs o Google Analytics żeby zgłębić to narzędzie. Wiem, że to też jest potrzebne ale to takie calowe zajmowanie czasu
komentarz 2 czerwca 2023 przez Gynvael Coldwind Nałogowiec (26,850 p.)
Ad 1. To jest generalnie temat morze i jest masa informacji w necie gdzie różne warianty backupów są opisane – zachęcam do poszperania i poczytania.

Najlepiej mieć dwa backupy – jeden może być fizycznie w firmie (jeśli firma na miejsca na mały serwerek z wymienialnymi dyskami), ale drugi musi być poza firmą (chmura nie jest złym pomysłem, tylko trzeba pamiętać o szyfrowaniu backupów... i nie zgubić klucza).

Co do "jak często" – różne interwały działają dla różnych przypadków. Generalnie musisz odpowiedzieć sobie na pytanie "jak źle będzie, jeśli ostatnie N godzin/dni/tygodni pracy wyparuje". Są przypadki, gdzie np. ledwo co jest ruszane w danym miejscu, i backup raz na miesiąc wystarczy. A są przypadki, gdzie backupy są robione wręcz na bieżąco (choć w przypadku firmy, którą opisałeś, to raczej nie jest ten przypadek). Raz na dzień to taki default.

Co do FTP, to pamiętaj, że dostęp do FTP jest nieszyfrowany. Lepiej z FTP generalnie nie korzystać, to archaiczny protokół.

Co do "co backupować" – to zależy od Waszej firmy i tego jak chcecie, żeby przywracanie wyglądało. Najprościej jest backupować po prostu pliki danego usera + dane z chmury (o tym nie zapomnijcie). Pomyśl o tym od strony przywracania. Np. wybucha w firmie pożar, wszystkie laptopy idą z dymem, co będziesz potrzebował, żeby jak najszybciej firma wróciła do pracy (i co to znaczy "jak najszybciej" - pewnie kilka dni w tym przypadku; temat do przegadania z szefostwem).
komentarz 5 czerwca 2023 przez KonDZIKs Bywalec (2,770 p.)

Okej, backup bazy danych mam już ogarnięty. Będę musiał porozmawiać z szefostwem co im by było potrzebnego do backup'a. Dziękuję za rozwiniętą odpowiedź laugh

0 głosów
odpowiedź 1 czerwca 2023 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
A próbowałeś pytać czy jest coś co byłoby przydatne? Często jest tak że w firmach są jakieś pomysły i plany, ale wiecznie stoją w miejscu "bo teraz są ważniejsze rzeczy do robienia"
komentarz 1 czerwca 2023 przez KonDZIKs Bywalec (2,770 p.)
Tak oczywiście. Głównym problemem było brak jakiejkolwiek bazy. I udało się to ogarnąć za pomocą google sheets. Wszystkie zadania, wymyślam sobie sam. Nawet jak robiłem stronę dla szefa to powiedział rób ją jak dla siebie. Także jedynym taskiem tak na prawdę zleconym to była ta strona od szefa. Całą resztę wymyślałem ja albo wychodziło to po prostu w czasie pracy, że trzeba coś zrobić. Zawsze sie konsultuje ze wszystkimi czy mają jakiś pomysł na to albo żeby przyszli zobaczyli jak im sie podoba czy coś zmienić. Siedzimy w jednym pokoju więc zawsze można coś wspólnymi siłami zrobić. Wiadomo są rzeczy o których oni nie mają pojęcia jak GA czy pisanie stronki. Ale ogólnie to jestem z nimi cały czas
komentarz 1 czerwca 2023 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)

Nawet jak robiłem stronę dla szefa to powiedział rób ją jak dla siebie

Pewnie miał na myśli, żebyś nie zrobić jej jak dla obcego - czyli na odpierdol

 Głównym problemem było brak jakiejkolwiek bazy. I udało się to ogarnąć za pomocą google sheets

Kiedyś słyszałem zasade, że każdy projekt IT dałoby się ograniczyć do excela, co w sumie potwierdza to, że dość często firmy nieinformatyczne mają dużo rozwiązań ogarniętych w excelu i on im w pełni wystarcza. Jakieś kalkulatory, jakieś raporty, bazy danych, statusy procesów, raportowanie czasu pracy... no wszystko da się zrobić w tym excelu

Problem w tym że nie zawsze to jest wydajne, jeśli ktoś ciągle patrzy w tabelki to może źle spojrzeć, tabelki nie są wygodne, nie są przyjazne dla oka, chcąc zrobić niektóre rzeczy, może się okazać że w excelu zajmie to dużo więcej czasu, tabelki zazwyczaj nie są super intuicyjne i trzeba się ich uczyć, możliwości UX są tutaj mocno ograniczone

Ale nie można powiedzieć, że cały dział w korpo nie mógłby pracować wyłącznie na excelu

Bardzo możliwe że według nich nie ma nic do czego potrzebna byłaby dedykowana aplikacja, bo już teraz mają wszystko czego potrzebują, ale jakiś proces zajmuje 10 minut a dałoby się go skrócić do 5 minut, przez dodanie troche większej automatyzacji i braku konieczności otwartych wielu arkuszy excela, możesz podpytać jak wyglądają procesy w ich pracy, co muszą robić krok po kroku i pomyśleć czy czegoś by nie mógł robić automat

No i pamiętaj że nie trzeba przenosić wszystkiego z excela na dedykowaną aplikacje, lepszym pomysłem byłby projekt zintegrowany z obecnymi narzędziami, jak kiedyś pracowałem w małej firmie to dość często było tak, że robiło się jakieś procesy w oparciu o istniejącego excela

I najważniejsze - działaj mocno na liczbach. Jeśli pokażesz komuś "jakąś nową aplikacje nie wiadomo po co", to pewnie stwierdzi że po co to komu i nie chce mu sie tego uczyć, szczególnie jeśli w prototypie będą błędy... ale jeśli uda ci się komuś udowodnić, że korzystając z twojego narzędzia zaoszczędził X procent czasu, to już jest spora szansa że go przekonasz, nawet jeśli jedyne co robi to narzędzie to pomaga przy jakimś prostym procesie na "minute roboty", ale powtarzanym często

komentarz 2 czerwca 2023 przez KonDZIKs Bywalec (2,770 p.)

Pewnie miał na myśli, żebyś nie zrobić jej jak dla obcego - czyli na odpierdol

Raczej wydaje mi się, że nie miał na to koncepcji i czekał aż ja mu coś wymyślę i pokaże. Ogólnie przyłożyłem się do tego i efekt moim zdaniem wyszedł na prawdę fajnie.
 

ale jeśli uda ci się komuś udowodnić, że korzystając z twojego narzędzia zaoszczędził X procent czasu, to już jest spora szansa że go przekonasz, nawet jeśli jedyne co robi to narzędzie to pomaga przy jakimś prostym procesie na "minute roboty", ale powtarzanym często

Okej zastanowię się nad czymś takim. Ogólnie to zgłaszają mi wszystko co im sie nie podoba albo co można by bylo zrobić inaczej lub dodać. Reasumując Twoją wypowiedź chodzi Ci o to żeby nie pchać się w jakaś wygórowaną aplikację tylko zautomatyzować im niektóre procesy podczas wprowadzania danych?

komentarz 2 czerwca 2023 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
Chodzi mi o to, że zazwyczaj słabo wychodzi wchodzenie nagle z wielkim produktem, który może okazać się nietrafiony

Lepiej jest zrobić prototyp i stopniowo dodawać do niego coraz więcej, stopniowo usprawniać obecne rzeczy

Wtedy nie ryzykujesz straty połowy roku na coś, czego nikt nie użyje bo twoja wizja była zła u podstaw

Najpierw zrób projekt pomagający w jakiejś prostej czynności, później stopniowo dokładaj kolejne, aż po pewnym czasie będzie się dało zrobić wszystko lub prawie wszystko
komentarz 2 czerwca 2023 przez KonDZIKs Bywalec (2,770 p.)
Rozumiem Cie i tego samego się boję dlatego ciężko wymyślić mi jakiś projekt, który by się im przydał i by z niego korzystali. Zastanawiałem się nad jakimś graficznym interfejsem do wprowadzania danych do bazy ale nie wiem czy w google sheets będę miał wgl taką możliwość
1
komentarz 2 czerwca 2023 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
do google sheets masz normalne api... to znaczy "normalne", irytujące mocno bo z tego co pamiętam, jest sporo utrudniających rzeczy, ale wszystko da sie obsłużyć
komentarz 5 czerwca 2023 przez KonDZIKs Bywalec (2,770 p.)
Okej, dzięki :D

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 433 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 360 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 339 wizyt

92,454 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...