• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jaki obrać kierunek dalszego rozwoju w mojej sytuacji?

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
272 wizyt
pytanie zadane 22 maja 2023 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Jacek0325 Obywatel (1,010 p.)
edycja 11 lutego przez Jacek0325

Cześć.

W skrócie: jestem w pewnej średniej sytuacji jeśli chodzi o rozwój zawodowy i chciałbym zapytać, co byście podpowiedzieli w sprawie obierania dalszego kierunku rozwoju. A teraz dokładniej:

Mam 33 lata. Przede wszystkim utrzymuje się mój entuzjazm wobec świata komputerowego i informatyki, który rozpoczął się, gdy miałem jakieś 4 lata i pojawił się w domu pierwszy komputer (z DOS-em smiley).

Wykształcenie mam średnie i szkołę policealną z tytułem Technik informatyk. W związku z problemami zdrowotnymi, co zaraz rozwinę, nie pracowałem jeszcze w ogóle.

Jeszcze w liceum rozwijała się u mnie pewna choroba, która utrudniała mój rozwój na różnych płaszczyznach. Po szkole policealnej skoncentrowałem się na leczeniu, a również interesowałem się różnymi informatycznymi materiałami (w dużej mierze kanałem “Pasja informatyki”). Od niedawna choroba szczęśliwie wycofuje się i myślę o bardziej intensywnym rozwoju w branży IT. Ze względu na to, że trwała ona długo (ponad 10 lat), być może psychicznie nie jestem jeszcze w 100% gotowy na skok na głęboką wodę, ale pracuję nad tym. Przychodzą mi do głowy różne ścieżki tego rozwoju i zastanawiam się, na co postawić.

Dziedziną IT, do której najbardziej mnie “ciągnie”, jest programowanie, przy czym nie odczuwam dużych ciągotek do programowania webowego. Zainteresował mnie kurs C++ pana Zelenta i z użyciem paru dodatkowych materiałów poznałem podstawy tego języka. Myślę, że najbardziej chciałbym programować aplikacje desktopowe, stąd myślę o nauczeniu się języka Java, którego na razie nie znam prawie w ogóle. Znam jeszcze podstawy HTML i CSS - miałem troszkę tego w szkole policealnej, patrzyłem trochę na inne źródła, natomiast tak jak mówiłem, do tworzenia stron internetowych specjalnie mnie nie ciągnie. Znam też podstawy SQL i sieci komputerowych.

Jeśli chodzi o formę tej nauki: wiem, że są organizowane szkolenia, np. z podstaw Javy, trwające kilka dni, więc to jest jedna opcja. Druga to mniej kosztujące (lub darmowe) kursy. Ważna jest jednak dla mnie pochodząca z zewnątrz motywacja do pracy, czego kursy mi nie dadzą (”mogę włączyć następny odcinek kursu, ale nie muszę”). Jeszcze są drogie i trwające dłużej bootcampy. Może jeszcze jest coś wartego rozważenia?

Pytania więc będą trzy:

  1. Co myślicie o wyborze Javy w mojej sytuacji?
  2. Czy dobrym pomysłem jest inwestowanie w szkolenia? A może w bootcamp?
  3. Co jeszcze byście mi w tej sytuacji podpowiedzieli?

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 22 maja 2023 przez Pawel1995 Gaduła (3,810 p.)
Bardzo współczuję choroby. Odpowiadając na pytania:

Pytania 1 oraz 3. To nieważne. Java, C#, JS, Python naucz sie przyzwoicie programować w jednym języku, dowolnie którym i idź do pracy, jako Junior. Naprawdę to nie jest głęboka woda. Robisz kilka własnych projektów, troche ci zajmą zanim opanujesz podstawy, ale jak znasz C++ to juz coś wiesz. I idź jako Junior w swoim języku. Juniora sie przyjmuje z nastawieniem że jeszcze trzeba go doszkolić, będzie pytać nawet o proste rzeczy(nawet w późniejszych etapach kariery też czasami pytanie o proste rzeczy sie pojawią, więc tym bardziej na początku!)., itd.

Pytanie 2. Nie wiem. Ja poszedłem do pracy z wiedzą ze technikum, studiów, i w pracy się wdrożyłem. Jak czyłem że jakiegoś zagadnienia mi brakuje, albo sie uczyłem czegoś nowego to albo jakaś darmówka, fora, stackoverflow, czy kurs na udemach. W zależności od potrzeb.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 378 wizyt
pytanie zadane 24 października 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez takowiec Nowicjusz (120 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 115 wizyt
pytanie zadane 1 stycznia 2019 w Offtop przez Matador Nowicjusz (130 p.)
+1 głos
5 odpowiedzi 1,162 wizyt

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...