• Najnowsze pytania
 • Bez odpowiedzi
 • Zadaj pytanie
 • Kategorie
 • Tagi
 • Zdobyte punkty
 • Ekipa ninja
 • IRC
 • FAQ
 • Regulamin
 • Książki warte uwagi

Jaki obrać kierunek dalszego rozwoju w mojej sytuacji?

Object Storage Arubacloud
+1 głos
320 wizyt
pytanie zadane 22 maja 2023 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Jacek0325 Obywatel (1,070 p.)
edycja 11 lutego przez Jacek0325

Cześć.

W skrócie: jestem w pewnej średniej sytuacji jeśli chodzi o rozwój zawodowy i chciałbym zapytać, co byście podpowiedzieli w sprawie obierania dalszego kierunku rozwoju. A teraz dokładniej:

Mam 33 lata. Przede wszystkim utrzymuje się mój entuzjazm wobec świata komputerowego i informatyki, który rozpoczął się, gdy miałem jakieś 4 lata i pojawił się w domu pierwszy komputer (z DOS-em smiley).

Wykształcenie mam średnie i szkołę policealną z tytułem Technik informatyk. W związku z problemami zdrowotnymi, co zaraz rozwinę, nie pracowałem jeszcze w ogóle.

Jeszcze w liceum rozwijała się u mnie pewna choroba, która utrudniała mój rozwój na różnych płaszczyznach. Po szkole policealnej skoncentrowałem się na leczeniu, a również interesowałem się różnymi informatycznymi materiałami (w dużej mierze kanałem “Pasja informatyki”). Od niedawna choroba szczęśliwie wycofuje się i myślę o bardziej intensywnym rozwoju w branży IT. Ze względu na to, że trwała ona długo (ponad 10 lat), być może psychicznie nie jestem jeszcze w 100% gotowy na skok na głęboką wodę, ale pracuję nad tym. Przychodzą mi do głowy różne ścieżki tego rozwoju i zastanawiam się, na co postawić.

Dziedziną IT, do której najbardziej mnie “ciągnie”, jest programowanie, przy czym nie odczuwam dużych ciągotek do programowania webowego. Zainteresował mnie kurs C++ pana Zelenta i z użyciem paru dodatkowych materiałów poznałem podstawy tego języka. Myślę, że najbardziej chciałbym programować aplikacje desktopowe, stąd myślę o nauczeniu się języka Java, którego na razie nie znam prawie w ogóle. Znam jeszcze podstawy HTML i CSS - miałem troszkę tego w szkole policealnej, patrzyłem trochę na inne źródła, natomiast tak jak mówiłem, do tworzenia stron internetowych specjalnie mnie nie ciągnie. Znam też podstawy SQL i sieci komputerowych.

Jeśli chodzi o formę tej nauki: wiem, że są organizowane szkolenia, np. z podstaw Javy, trwające kilka dni, więc to jest jedna opcja. Druga to mniej kosztujące (lub darmowe) kursy. Ważna jest jednak dla mnie pochodząca z zewnątrz motywacja do pracy, czego kursy mi nie dadzą (”mogę włączyć następny odcinek kursu, ale nie muszę”). Jeszcze są drogie i trwające dłużej bootcampy. Może jeszcze jest coś wartego rozważenia?

Pytania więc będą trzy:

 1. Co myślicie o wyborze Javy w mojej sytuacji?
 2. Czy dobrym pomysłem jest inwestowanie w szkolenia? A może w bootcamp?
 3. Co jeszcze byście mi w tej sytuacji podpowiedzieli?

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 22 maja 2023 przez Pawel1995 Gaduła (3,810 p.)
Bardzo współczuję choroby. Odpowiadając na pytania:

Pytania 1 oraz 3. To nieważne. Java, C#, JS, Python naucz sie przyzwoicie programować w jednym języku, dowolnie którym i idź do pracy, jako Junior. Naprawdę to nie jest głęboka woda. Robisz kilka własnych projektów, troche ci zajmą zanim opanujesz podstawy, ale jak znasz C++ to juz coś wiesz. I idź jako Junior w swoim języku. Juniora sie przyjmuje z nastawieniem że jeszcze trzeba go doszkolić, będzie pytać nawet o proste rzeczy(nawet w późniejszych etapach kariery też czasami pytanie o proste rzeczy sie pojawią, więc tym bardziej na początku!)., itd.

Pytanie 2. Nie wiem. Ja poszedłem do pracy z wiedzą ze technikum, studiów, i w pracy się wdrożyłem. Jak czyłem że jakiegoś zagadnienia mi brakuje, albo sie uczyłem czegoś nowego to albo jakaś darmówka, fora, stackoverflow, czy kurs na udemach. W zależności od potrzeb.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 402 wizyt
pytanie zadane 24 października 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez takowiec Nowicjusz (120 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 121 wizyt
pytanie zadane 1 stycznia 2019 w Offtop przez Matador Nowicjusz (130 p.)
+1 głos
5 odpowiedzi 1,211 wizyt

92,680 zapytań

141,583 odpowiedzi

320,068 komentarzy

62,041 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...