• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Dysk HDD Większy Pobór prądu ?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
256 wizyt
pytanie zadane 15 maja 2023 w Sprzęt komputerowy przez Kaduq Użytkownik (780 p.)
Witam Serdecznie Wszystkich.

Chcę was zapytać o taką drobnostkę mam starego laptopa ale daje rade nie jest jakiś tam powolny mam tam dysk SSD jak dobrze pamiętam 500GB i dostałem od sąsiada który wyrzucał rożne rzeczy dysk HDD 1T to duża różnica 500 a 1000gb ale o co chciałem zapytać czy w laptopie jest jakaś różnica w poborze prądu mam zasilacz 50w i czy jak wymienię dysk to będzie jakiś większy pobór prądu ? Wiadomo HDD głośniejszy itp ale 500gb trochę mało a 1000Gb akurat dla mnie :D

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 15 maja 2023 przez Gynvael Coldwind Nałogowiec (27,530 p.)

Problemy są trzy:

  • Tak, HDD zjadają więcej prądu (kwestia źródła, ale różnica może być nawet o kilka rzędów wielkości), wiec bateria będzie Ci trzymać krócej. Czy zasilacz wystarczy zależy od tego jakie jest obecne zużycie, jak duży jest zapas, etc. Trzeba by pomierzyć/policzyć (jeśli miałbym stawiać, to bym postawił na "zasilacz da radę"; ale jakoś specjalnie dużo też bym nie stawiał ;p).
  • Drugi, dużo większy problem, jest taki, że HDD są DUŻO wolniejsze niż SSD. Więc tak, miałbyś 500GB więcej, ale system/aplikacje uruchamiałyby Ci się kilka razy dłużej. Miałbyś też spadki FPSów w niektórych grach. I wszelkie kopiowania danych będą też trwały kilka razy dłużej.
  • Trzeci problem jest taki, że na używanych HDD mogą być problemy z bad sectorami / gubieniem danych. Musiałbyś jakieś testy na tym zapuścić / popatrzyć na raport S.M.A.R.T. tego konkretnego dysku. Brzmi ryzykownie.

Ogólnie raczej odradzam.

komentarz 15 maja 2023 przez Kaduq Użytkownik (780 p.)
Aha Hmmmm czyli lepiej zostawić tak jak jest tego SSD ?

Ten SSD niby starcza ale 2 - 3 gry i koniec bo mam go podzielonego jakoś 200GB na C i reszta na D ogólnie prawie że nie gram ale od czasu do czasu tam jakiegoś CS'a czy inne pierdoły lubię odpalić.
0 głosów
odpowiedź 15 maja 2023 przez Kaduq Użytkownik (780 p.)
A tak w ogóle jest jakiś program czy coś w tym stylu aby sprawdzić pobór prądu laptopa itp oprócz watomierza ?
komentarz 15 maja 2023 przez Oscar Nałogowiec (29,290 p.)
Laptopy ogólnie mają układy kontrolujące baterie, można z nich odczytać napięcie i pobór prądu/prąd ładowania. W linuxach to wszystko jest w pseudo-plikach, jak to odczytać w windzie to nie wiem, ale szukałbym w programach dostarczonych na płytce w laptopem.
komentarz 15 maja 2023 przez Kaduq Użytkownik (780 p.)
No laptop wiekowy więc nie mam nic a nie znacie jakiś programów czy cos w tym stylu ?
komentarz 15 maja 2023 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

U mnie wygląda to tak (stary laptop):

  • w spoczynku 12-17W
  • podczas odtwarzania filmu z yt lub telewizja - 25-35W
  • w stresie - ~45W
komentarz 17 maja 2023 przez Oscar Nałogowiec (29,290 p.)
Jak mierzyłeś, watomierzem pobór przez zasilacz?
komentarz 18 maja 2023 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Tak, watomierzem (przy naładowanej baterii).

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 419 wizyt
pytanie zadane 17 marca 2023 w Sprzęt komputerowy przez Tadzio001 Obywatel (1,610 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 354 wizyt
pytanie zadane 2 lutego 2020 w Sprzęt komputerowy przez Kvbcio Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
5 odpowiedzi 370 wizyt
pytanie zadane 14 stycznia 2020 w Sprzęt komputerowy przez Łobin Nowicjusz (180 p.)

92,550 zapytań

141,393 odpowiedzi

319,522 komentarzy

61,935 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...