• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

VM oracle jako sandbox

Object Storage Arubacloud
+1 głos
291 wizyt
pytanie zadane 26 kwietnia 2023 w Bezpieczeństwo, hacking przez sisOOO Obywatel (1,370 p.)
Witam
Tak jak w temacie, zastanwia mnie czy można z oracle vm zrobić sandboxa? Tak wiem, że windows oferuje sandboxa, ale tylko na wersji pro i innych poza Home. Niestety zainstalowanie winPro na vmie też nic nie dało, bo windows w VMie zaczął wyświetlać komunikat, że nie można uruchomić sandboxa bo procesor nie obsługuje wizualizacji (taki klops).
Dlatego pomyślałem, że może z VM'a od oracle zrobić sandboxa, jednak nie do końca wiem, jak go skonfigurować aby był bezpieczny. Czy samo postawienie systemu na VMie umożliwi mi to, że jeżeli bym pobrał jakiegoś wirusa na wirtualny system, to po usunięciu wirtualnego systemu byłbym bezpieczny? A co z jakimiś sieciowymi wirusami itp.
Kto wie jak to ustawić na tyle aby było to w miarę bezpieczne, jeżeli ktoś (raczej początkujący haker, niż pros, który włamał by się do banku w 10 sekund jak w filmach o hakerach) przesłałby mi coś zainfekowanego, żeby nie przeszło do mnie na główny system, albo jakoś po sieci domowej?

Z góry dzięki

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 26 kwietnia 2023 przez Gynvael Coldwind Nałogowiec (27,530 p.)
wybrane 27 kwietnia 2023 przez sisOOO
 
Najlepsza

Generalnie to jest dobre rozwiązanie, ale wymaga kilku specyficznych ustawień:

  • Po zainstalowaniu, aktualizacji i skonfigurowaniu OS na VM zrób snapshot (tak, żeby łatwo można było przywrócić system do tego "czystego" stanu).
  • Wszystkie aktualizacje/rekonfiguracje później rób tylko i wyłącznie z czystego stanu. Po aktualizacji/rekonfiguracji musisz oczywiście zrobić nowy snapshot.
  • Podczas uruchamiania niezaufanych programów VM powinna nie mieć ani dostępu do sieci (po prostu odłącz jej sieć), ani do schowka, ani do udostępnionych folderów na dysku, ani do lokalnych drukarek, etc. Generalnie cały dostęp VMki na zewnątrz powinien się ograniczać do wyświetlania obrazu na ekranie i przyjmowania inputu z myszki i klawiatury.
  • Po skończonej analizie niezaufanego programu przywróć VMkę do stanu 'czystego', i dopiero wtedy podepnij znowu sieć itd.

Jeśli będziesz się trzymać tego podejścia, to generalnie jesteś bezpieczny w tym scenariuszu (poza atakującymi z 3-literowych agencji, które chcą akurat na Tobie spalić 0-daya na VBoxa).

komentarz 26 kwietnia 2023 przez sisOOO Obywatel (1,370 p.)
Dziękuję za tak konkretną odpowiedź :)
Jednak dla jasności (mojej) dopytam. wyłączyć dostęp do sieci != przejść w tryb samolotowy, prawda? Co do jeszcze jednego, to czytałem coś o ustawieniach karty sieciowej, czy to oto chodzi? VMka oferuje wiele opcji, ale też po prostu wyłączenie karty sieciowej, czy wystarczy tylko odznaczyć tego ptaszka w opcjach virtual boxa, czy to jest coś bardziej skomplikowanego?
1
komentarz 27 kwietnia 2023 przez Gynvael Coldwind Nałogowiec (27,530 p.)
Jeśli piszesz o menu Devices → Network → Connect Network Adapter, to tak, o to chodzi. Ew. w oknie maszyny wirtualnej na dole po prawej masz ikonkę od sieci. Jak klikniesz na nią prawym, to pojawiają się te same opcje.
komentarz 27 kwietnia 2023 przez sisOOO Obywatel (1,370 p.)
Dzięki wielkie :)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,455 wizyt
pytanie zadane 14 lutego 2020 w Systemy operacyjne, programy przez progNewbie Obywatel (1,130 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 115 wizyt
pytanie zadane 8 lipca 2016 w Systemy operacyjne, programy przez xandros Nałogowiec (29,450 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 128 wizyt
pytanie zadane 26 kwietnia 2016 w Systemy operacyjne, programy przez Macek Kolo Mądrala (5,480 p.)

92,565 zapytań

141,416 odpowiedzi

319,598 komentarzy

61,948 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...