• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

W czym najlepiej pisać backend?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
547 wizyt
pytanie zadane 23 kwietnia 2023 w Inne języki przez MacieKap Bywalec (2,400 p.)
Witam,

chciałbym nauczyć się backendu.

W czym najlepiej pisać backend?

Polecacie jakieś książki lub kursy do backendu?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 23 kwietnia 2023 przez marcin99b Szeryf (82,080 p.)

W czym najlepiej pisać backend?

Backend to po prostu programowanie, takie klasyczne, więc w dowolnym języku programowania

A to który język programowania wybrać to już zależy od tego czego potrzebujesz, chcąc robić prototypowe aplikacje które mają wcześnie dawać wartość, poszedłbym w pythona, chcąc robić większe systemy poszedłbym w c#

Chcąc pracować w startupie, myślałbym na golangiem lub pythonem, ewentualnie javascript

Chcąc zarabiać grubą kase, ruby wydaje się dobrą opcją (mało osób w tym pisze, ale ci którzy dobrze ogarniają, mają dobrą kase)

Chcąc robić bezpieczne albo wydajne systemy, dobrze zapowiada się rust (ale to głównie startupowy typ firm, nie każdemu takie coś odpowiada)

Chcąc robić systemy wyspecjalizowane w wielowątkowości, myślałbym nad elixirem

Jest dużo opcji, najlepiej spróbować kilku i samemu ocenić - https://faqprogramisty.pl/5-jaki-jezyk-programowania-wybrac/

1
komentarz 25 kwietnia 2023 przez marcin99b Szeryf (82,080 p.)

wcale to przesada, jest prosty i 99% hostingów go obsługuje, wiele ludzi, firm go używa, może i w dzisiejszych czasach coraz rzadziej, ale programistów php też szukają panie Wiciorny. łatwy, bo nie jest trudne pisanie programów w nim i wystarczy utworzyć plik php na serwerze i kodować, a w przypadku takiego pythona na serwerze, czy nodejsa trzeba by było sie trochę pobawic.

pamiętam że jak w 2015 zaczynałem z programowaniem to ten argument jeszcze miał jakiś tam sens, ale to była końcówka "tamtych czasów" 

co do fragmentu 

wiele ludzi, firm go używa

w wielu firmach można też zajmować się pakowaniem produktów albo wykładaniem towaru, ale nie wiem czy chciałbym celować w taką pracę 

komentarz 25 kwietnia 2023 przez marcin99b Szeryf (82,080 p.)

Jakie firmy, jacy ludzie, bo  "ceniony" wiele firm

PHP jest czasami używany w ciekawych projektach, ale to po pierwsze praktycznie zawsze z frameworkiem symphony i z użyciem nowych wersji, które nie różnią się aż tak od alternatywnych opcji... co jest mocnym plusem nowoczesnego PHP

Problem w tym że... no właśnie, argument "bo jest prościej" tutaj znika, bo żeby robić coś ciekawego w PHP, trzeba robić to tak jak w innych językach, w których takich ciekawych projektów jest więcej do wyboru

Według mnie PHP gdybym miał komuś polecić, to głównie jako taki odpowiednik niskobudżetowych zawodów. Nie trzeba za dużo umieć żeby już jakaś pierwsza kasa wpadała, tylko że to nie jest duża kasa. Mam kolegów którzy w programowaniu ogarniają jakieś tam podstawy, programowanie traktują jako dodatkowy zarobek do swojej głównej pracy, w której dostają między 5 a 7 tysięcy, dzięki pogrzebaniu troche w PHP wieczorami przy prostych powtarzalnych zleceniach (których w PHP jest mnóstwo), są w stanie miesięczny dochód podnieść do 10 tysięcy

W takim przypadku PHP sprawdza się doskonale, gdyby ktoś "z zewnątrz" chciał traktować programowanie jako dodatkową prostą kase, ale z użyciem innego języka, to raz że musiałby mieć dużo wyższy poziom do pierwszych zleceń, a dwa że ostatecznie liczbe prostych zleceń które mógłby robić, miałby dużo mniejszą

Ale komuś kto planuje długą kariere typowo w programowaniu, nigdy bym nie polecił PHP jako fajną ścieżkę do wyboru

komentarz 25 kwietnia 2023 przez marcin99b Szeryf (82,080 p.)

łatwość użycia, prosta składnia

a czym charakteryzuje się ta łatwość użycia i prosta składnia?

no okej, stworzysz sobie plik zamiast wygenerować kilka plików jedną komendą, zaoszczędzisz tą sekunde albo kilka sekund czasu, a jak będziesz chciał robić coś poważniejszego to i tak będziesz musiał bawić się w generowanie komendą

a prosta składnia? co jest w składni php takiego, że jest ona prostsza?

porównując z językami nastawionymi na hardkorową wydajność może i masz mniej rzeczy które możesz zepsuć, jest prościej, ale kosztem wspomnianej wydajności...

jak porównasz go z czymś co nie jest nastawione na super wydajność, to już nie widze tych "plusów"

komentarz 25 kwietnia 2023 przez marcin99b Szeryf (82,080 p.)
Ale ja mówiłem o wydajności w językach typu rust, c++, c, zig

Tam rzeczywiście kod pisze się trudniej w zamian za zauważalnie lepszą wydajność

A jak porównasz php z językami które nie są znane z bycia trudnymi, to tych plusów w łatwości nie ma
komentarz 26 kwietnia 2023 przez niezalogowany
zmieniłem trochę mój wpis, możecie sobie zerknąć, usunąłem to cenione, podkreśliłem info o jego spadku popularności, pewne rzeczy wynikały z mojej niewiedzy np. to że fb go wykorzystuje, itd. jednak nadal podtrzymuję że jest to narzędzie proste i łatwiejsze do wystartowania z webówką w ogóle
0 głosów
odpowiedź 23 kwietnia 2023 przez Wiciorny Ekspert (269,710 p.)
Najlepiej nauczyć się backendu jako ogólnego konceptu, tworzenia rozwiązań czy to REST/GraphQL/GRPC czy nawet SOAP, do tego również pojęć z tym związanym jak cache, bazy danych, dobra znajomość SQL, sesje, autoryzacja, authentication, TOKENY,
Dalej idąc szerzej można zacząć myśleć o kontenerach aplikacji DOCKER np, Kubernetes, do tego dołożyć pojęcia związane z mikroserwisami, message brokerami, ogólnie przysłaniem danych w zapytaniach (formatach danych XML,JSON,Binary) itd.
Do tego dalej do słowniczka warto dodać protokoły, równoważenie przeciążeń w sieci jak Load Balancery, API Gateway jako centrum redukcji do autoryzowania, co jeszcze a jest tego sporo, jakieś konfiguracje bazy danych, konfiguracje aplikacji to już spokojnie w oparciu o język programowania jaki sobie wybierzesz.
 Dodatkowo jeśli mowa o np REST, czym jest architektura bez-serwerowa stateless (nie tylko w kontekście api REST, ale CLOUD), podstawowe prace z END_POINTAMI czym są metody http, jakie mogą być metody HTTP w  REST, do tego statusy kodów itd.

A do tego język traktować jako tylko i wyłącznie narzędzie. Co to będzie, to zależy który język chcesz opanować i w którym czujesz to flow do pisania.
Może to być C#, może to być Java, może to być nawet node.js, ale podstawowe i ogólne koncepcje i tak będą tutaj najważniejsze.
https://www.coursera.org/learn/introduction-to-back-end-development
–1 głos
odpowiedź 23 kwietnia 2023 przez niezalogowany
edycja 26 kwietnia 2023

php to prosty język + do tego tworzysz plik .php i od razu działa, bez żadnych virtualenv i phusion passengerów jak to masz w przypadku innych języków, lecz jest nieco przestarzałe i coraz rzadziej używane, w ciągu ostatnich lat straciło wiele na popularności. może idź w pythona, nodejsa lub javę. java może być trochę trudniejsza dla początkujących, node to js tylko że po stronie serwera, a python to jeden z prostszych języków.

kursy phpa wymieniłem w tym wątku - https://forum.pasja-informatyki.pl/583066/tworzenie-forum-dyskusyjnego-od-podstaw#a583140

do nodejsa wybierz może to - https://strefakursow.pl/kursy/programowanie/kurs_node_js_-_dynamiczne_aplikacje.html, ma bardzo dobre opinie + później jakiś framework np. nest.js, najpierw jednak opanuj jsa z kursjs.pl

a python to polecam kursy Pawła Krakowiaka, sam korzystałem, tyle że do webdeveloperki to jeszcze dobry będzie jakiś framework, np. django. tu kurs też o dobrych opiniach https://strefakursow.pl/kursy/programowanie/kurs_django_-_aplikacje_webowe_od_podstaw.html

do javy:

1. https://strefakursow.pl/kursy/programowanie/kurs_java_dla_zielonych.html

2. https://strefakursow.pl/kursy/programowanie/kurs_spring_framework_od_podstaw.html

3. https://strefakursow.pl/kursy/programowanie/kurs_spring_framework_dla_zaawansowanych.html

pamiętaj, że kurs/książka to nie ma być twoje jedyne źródło wiedzy!

komentarz 23 kwietnia 2023 przez Wiciorny Ekspert (269,710 p.)

php to rozwiązanie łatwe i cenione, przez kogo nazwane łatwym, chociaż to kwestia osobnicza, ale przez kogo nazwana CENIONE? BO pierwsze słysze, żeby to było cenione :)  chyba że mowa o jakimś beznadziejnym eCommerce 

komentarz 24 kwietnia 2023 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Słaby argument. Facebook używał php, który był "kompilowany" do c++. Czego obecnie używają? Nie wiem. Pewnie na samym PHP nie stoją. Po prostu koszt przepisania jest wyższy niż koszt utrzymania. Częste w molochach pokroju facebooka.
komentarz 26 kwietnia 2023 przez niezalogowany
zmieniłem trochę mój wpis, możecie sobie zerknąć, usunąłem to cenione, podkreśliłem info o jego spadku popularności, pewne rzeczy wynikały z mojej niewiedzy np. to że fb go wykorzystuje, itd. jednak nadal podtrzymuję że jest to narzędzie proste i łatwiejsze do wystartowania z webówką w ogóle

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 228 wizyt
pytanie zadane 27 lipca 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Artek Stary wyjadacz (11,800 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,614 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 198 wizyt
pytanie zadane 2 grudnia 2022 w Python przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)

92,555 zapytań

141,404 odpowiedzi

319,560 komentarzy

61,941 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...