• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy odbierać zapytania z bazy danych bezpośrednio czy przez REST API?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
315 wizyt
pytanie zadane 15 kwietnia 2023 w SQL, bazy danych przez mataaak Nowicjusz (210 p.)
Witam.

Tworzę sobie prostą aplikację webową, i w niej m.in pobieram dane z bazy danych. Używam do tego języka PHP. Oczywiście dane się wyświetlają bez żadnego problemu. Zapewne lepiej jest używać do tego celu REST API, jednak nie rozumiem jakie większe korzyści to da, zatem w głębi duszy się zastanawiam po co to, skoro można to robić bezpośrednio. Wiem, że API pełni funkcję pośrednika między klientem i serwerem, i skoro ono istnieje i jest używane, to jak najbardziej ma sens. Prosiłbym o wytłumaczenie dlaczego i jakie korzyści ono daje, w porównaniu z bezpośrednim pobieraniem danych.

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 15 kwietnia 2023 przez tangarr Mędrzec (154,860 p.)
Używanie API ma sens jeżeli twoja strona jest generowana po stronie klienta i nie ma możliwości dostępu do bazy danych. W PHP strona jest generowana po stronie serwera, więc masz bezpośredni dostęp do bazy danych.
1
komentarz 15 kwietnia 2023 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Imo słaby argument. API daje fajne rozłączenie części, która może się zmieniać od części która teoretycznie nie powinna się zmieniać. Nie wyobrażam sobie zmieniać X aplikacji bo zmieniłem bazę danych. Ba! Wyobraź sobie, że masz połączenie z bazą w C++. Nie ma sensownego, popularnego ORMa do baz. Więc idę o zakład, że 99% użyć baz danych to barbarzyńskie wysyłanie poleceń przez curla albo openssla. Zero abstrakcji boli przy zmianie <wpisz cokolwiek>. API czy to RESTowe, czy SOAP, czy jakiekolwiek inne daje tę abstrakcję.

OP pewnie nie czuję potrzeby bo nie pisał nic większego na więcej niż jeden "endpoint". Co jest na maxa zrozumiałe przy niewielkiej ilości doświadczenia. Abstrakcja to klucz.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 433 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 602 wizyt
pytanie zadane 17 kwietnia 2019 w PHP przez `Krzychuu Stary wyjadacz (13,940 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,239 wizyt
pytanie zadane 4 października 2018 w Sieci komputerowe, internet przez RafalS VIP (122,820 p.)

92,684 zapytań

141,590 odpowiedzi

320,077 komentarzy

62,044 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...