• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Dell Inspiron 5558 boot loader nie widzi dysku ssd

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
376 wizyt
pytanie zadane 14 kwietnia 2023 w Sprzęt komputerowy przez Szaradek Obywatel (1,340 p.)
Witam, postanowiłem wymienić dysk w laptopie z hdd na ssd. Instalacja windowsa odbyła się z pendrive, gdzie bez problemu instalator wykrył dysk. Po zainstalowaniu został automatycznie uruchomiony ponownie laptop, jednak nie wykrył on zamontowanego dysku. Instalator wciąż widzi ten dysk, a boot loader nie. W ustawieniach biosu wyłączyłem secure boot i  włączyłem opcje Legacy, co nic nie dało. Ktoś ma jakieś pomysły? Z góry dzięki :D
komentarz 14 kwietnia 2023 przez Szaradek Obywatel (1,340 p.)
Dodam, że po wejściu w cmd i sprawdzeniu szczegółów dysku. Żadna z partycji nie jest bootowana

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 14 kwietnia 2023 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
A dlaczego używasz trybu LEGACY, jesteś pewny, że twój SSD obsługuje ten tryb?
W jakim trybie jest zainstalowany SYSTEM?  Jeśli instalowałeś system na UEFI kiedy w biosie był ustawiony UEFI, to na legacy nie będzie możliwe uruchomienie systemu, musisz zainstalować kiedy tryb będzie ustawiony na LEGACY i upewnić się, że dysk to obsługuje.

Druga sprawa, dysk jest widoczny w BIOS?
Czy masz wyłączone RAID ? I  jaki jest SATA mode?
komentarz 14 kwietnia 2023 przez Szaradek Obywatel (1,340 p.)
Instalowałem windowsa zarówno w trybie legacy, jak i UEFI. Jeśli chodzi o RAID, to w biosie nie mam możliwości nawet go włączenia. SATA jest w trybie AHCI. Włączone i wyłączone zostało równie Legacy option ROM. Tak samo secure boot. Bios w ogóle nie widzi tego dysku, a jedynie pendrive na którym jest Windows, wykrywa go normalnie. Nie wiem czym leży problem, bo włożyłem ten dysk przed chwila do innego komputera i zainstalowałem na nim normalnie windowsa, po czym wszystsko działało.
komentarz 15 kwietnia 2023 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Zrób update BIOS-a (jeśli to możliwe).

Jeszcze powiedz, co to za dysk jest.
komentarz 15 kwietnia 2023 przez Szaradek Obywatel (1,340 p.)
Update zrobiony do najnowszej wersji. Dysk goodram cx400
komentarz 15 kwietnia 2023 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

Taki dysk instalowałem w sprzęcie z 2008 roku i działa bez problemów, więc nie jest to dysk, który miałby jakieś problemy ze starszym sprzętem.

Generalnie to powinno wyglądać tak, że jak masz system instalowany w trybie Legacy, dysk powinien być sformatowany z tablicą partycji MBR lub GPT (choć w starych komputerach może nie działać). W przypadku UEFI tylko GPT, inaczej dysk nie będzie widziany jako dysk startowy.

Przy instalowaniu Windowsa powinieneś włączyć Secure Boot i tryb UEFI.

komentarz 16 kwietnia 2023 przez Szaradek Obywatel (1,340 p.)
Dzięki za pomoc, ale jednak to nie działa :D czytałem na innym forum ze ktoś miał ten sam problem z tym konkretnym dyskiem i laptopem
komentarz 16 kwietnia 2023 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Sprawdź jeszcze jedną rzecz. W opcjach BIOS-u może być coś, co pozwala określić prędkość SATA. Jeśli będzie tam coś takiego, to obniż prędkość, np z 6Gbps na 3Gbps. Może tu jest jakiś problem...
komentarz 21 kwietnia 2023 przez Szaradek Obywatel (1,340 p.)
niestety nie było takiej opcji w BIOS. Kupiłem nowy dysk samsung evo i wszystko działa :D

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 563 wizyt
pytanie zadane 10 kwietnia 2018 w Sprzęt komputerowy przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 892 wizyt
pytanie zadane 1 lipca 2019 w Sprzęt komputerowy przez Jakub_Sz Nowicjusz (160 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,155 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...