• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Sen a życie, zdrowie, bezpieczeństwo i produktywność... Konsekwencje małej ilości i słabej jakości snu.

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
527 wizyt
pytanie zadane 6 kwietnia 2023 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Maciej_BYLimits Nowicjusz (150 p.)
Cześć wszystkim :-D

Ostatnio mocniej cisnę z działaniem. Na tyle mocniej, że nie śpię w nocy, albo śpię niewiele (ok. 3h). Jestem bardzo ciekawy jaki to może mieć wpływ na moją produktywność, ale przede wszystkim moje zdrowie i życie?

Czy do póki daję radę działać, czuję ekscytację, podniecenie, chęci, motywację itd... do działania to jest o bezpieczne?

Czuję od kilku tygodni ból brzucha, ale wydaje mi się, że to nie z racji niedoboru snu :-/

Zastanawiam się co z tym zrobić... Mam aktualnie 18 lat. Chodzę do liceum i mam na co dzień sporą liczbę bodźców. Zastanawiam się czy to nie za dużo?

Macie z tym jakieś doświadczenie?
Ile godzin wy zazwyczaj śpicie?

5 odpowiedzi

+5 głosów
odpowiedź 6 kwietnia 2023 przez Benek Szeryf (90,690 p.)
To Cię wyniszcza, nawet jeśli tego nie czujesz. Mało tego, lepiej przyswoić mniej, ale dać mózgowi czas na przetrawienie informacji, by wszystko się w głowie ułożyło. A mózg najwięcej odpoczywa w nocy. I zapamiętaj, że tak koło 25-28 roku życia zaczniesz odczuwać upływ czasu i że np. już nie posiedzisz kawał w nocy, bo po prostu organizm sam się będzie domagał wypoczynku.

Ja się zawsze staram wyspać min. 7.5 h, lepiej się położyć o 22:00 i wstać o 06:00, zwłaszcza że o tej porze roku zaczyna już świtać. Wtedy jest się bardziej produktywnym i przyswaja się więcej.
+4 głosów
odpowiedź 6 kwietnia 2023 przez pasjonat_algorytmiki Pasjonat (19,540 p.)
Nie znam się na tym, ale doradziłbym spotkanie z lekarzem specjalistą. Na pierwszy rzut oka wydaje się być to bardzo wątpliwe(w sensie spanie 3h) , ale konsultacja z lekarzem będzie najlepszą opcją. Raczej nie słuchałbym opinii typu, że 3 godziny snu jest ok.

Zastanowiłbym się, czy nie jesteś wstanie zagospodarować np. 7-8 godzin snu.
1
komentarz 6 kwietnia 2023 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
Popieram!
+4 głosów
odpowiedź 6 kwietnia 2023 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
To jest neurodegeneracyjne, sen jest jedną z najważniejszych rzeczy, powiedziałbym, że ważniejsze niż to co jesz, o ile w granicach rozsądku.
Nieprzespana noc: to już gorsze działanie mózgu, układu współczulnego i hormonalnego, gorsza glikemia w ciągu dnia i zwiększony stres przez katecholaminy.

Nie polecam tak robić, bo gra nie jest warta świeczki i efektywność spadnie z czasem, albo odbije się na tyle, że w przyszłości pójdzie za to zapłacić i to nie wcale "chwilowo", przewlekłe niedosypianie w  wieku dojrzewania, wpływa już na stałe problemy z mózgiem na poziomie neurotransmiterów, znajdę badanie to podlinkuje i generalnie nie ma potem już nawet jak z tego " się wyleczyć, natomiast można leczyć... pytanie jakim kosztem"

Na zdrowie długofalowo to najgorsze co możesz zrobić, więc poczęsci na życie ma istotny wpływ.
Ból brzucha może być objawem wzrostu ADRENALINY/KORTYZOLU/NORADRENALINY przez braki snu.

Ja śpie 7-8 godzin
+1 głos
odpowiedź 7 kwietnia 2023 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
Czemu pytasz o to na forum informatycznym? O wiele lepiej byłoby przeczytać kilka postów na zaufanym blogu popularnonaukowym, lub obejrzeć kilka dobrej jakości filmów na YT o tym temacie lub pogadać chwilę z gpt. UNB zrobił kiedyś całą serię o tym temacie https://www.youtube.com/watch?v=1N8MsbdMzLI&list=PLsTV1v4UDgA5V440SAw2RAMObFiMX2KID
0 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2023 przez imagim Obywatel (1,130 p.)
To jest bardzo krótkoterminowe podejście, lepiej spij chociaż te 7h, w long-runie lepiej na tym wyjdziesz w kontekscie zdrowia, produktywnosci i samopoczucia, nie trzeba do tego specjalnych badan. Skup sie na tym żeby zmaksymalizować efektywoność w dostepnym czasie kiedy nie spisz.

Podobne pytania

+2 głosów
2 odpowiedzi 266 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 150 wizyt
pytanie zadane 2 lipca 2020 w HTML i CSS przez Shiro Stary wyjadacz (10,300 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 2,723 wizyt
pytanie zadane 26 stycznia 2017 w Egzaminy zawodowe przez remo82 Użytkownik (560 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...