• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Mobilna/Przeglądarkowa aplikacja dla farmaceuty od podstaw.

Object Storage Arubacloud
0 głosów
120 wizyt
pytanie zadane 5 kwietnia 2023 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Suzubi22 Nowicjusz (120 p.)
Cześć!

Znalazłem się na tym forum w celu znalezienia porady w jaki sposób powinienem ugryźć projekt który już od pewnego czasu mam w głowie. Jestem studentem farmacji i o ile na studiach programowałem w ramach zajęć w Pythonie i C#, to niestety były to tylko proste aplikacje obliczeniowe, stosowane czysto w chemii.
 

W czasie swojej pracy w aptece dostrzegłem kilka bardzo specyficznych problemów (strata czasu oraz często pieniędzy przez proste pomyłki), które może rozwiązać bardzo prosta aplikacja oparta o bazę danych, a która jak narazie nie istnieje. Aplikacja taka miałaby zaciągać z pliku (Access, execel whatever) odpowiedź zwrotną na dane - tj. w kilku polach tekstowych wybiera się konkretne zmienne, a aplikacja daje jako odpowiedź stosunek tych zmiennych do siebie - na podobnej zasadzie co aplikacja do interakcji lekowych gdzie zmiennymi A, B, C.... są konkretne leki przyjmowane przez pacjenta a odpowiedź aplikacji to tabela zawierająca stosunek zmiennych AB AC CB do siebie - czyli interakcja pomiędzy dwoma lekami czy jej brak.

Proszę tylko o poradę jak się za to zabrać w waszej opini mając bardzo amatorską wiedzę dot. programowania - za co powiniem się zabrać jeśli chodzi o naukę? W jakim języku preferencyjnie (wersja demo dla uczelni bez szaty graficznej/z bardzo prostą oraz z bazą danych dot interakcji pomiędzy ok 500 zmiennymi w celu weryfikacji konceptu). Czy lepiej początkowo zrobić ją jako aplikacje mobilną (java, swift) czy może jako aplikację przeglądarkową? Która baza danych będzie lepsza w tym celu? - przepraszam jeśli te pytania wydają się bardzo ogólne i banalne ale naprawdę mam problem z ugryzieniem tego od jakiejkolwiek strony.
komentarz 5 kwietnia 2023 przez Velta Maniak (52,010 p.)
Wątek zacząłeś od C#, dlaczego by tego nie wykorzystać? Chyba podczas pracy jest używany jakiś komputer stacjonarny?

Ze środowiskiem .NET mógłbyś użyć biblioteki WPF albo nawet WinForms do prostej prezentacji graficznej aplikacji oraz biblioteki Entity Framework do wygodnej obsługi bazy danych. Kwestia doboru systemu zarządzania bazą danych zależałaby od potrzeb – jeżeli tylko na jednym komputerze na raz, to równie dobrze mogłaby być to baza SQLite.

Dobrze by było wyliczyć te problemy, żeby przemyśleć ich rozwiązanie, o ile do tego potrzebne lub wskazane jest stworzenie aplikacji.
komentarz 5 kwietnia 2023 przez Suzubi22 Nowicjusz (120 p.)

Tworzenie aplikacji to raczej kwestia myślenia przyszłościowo o tym projekcie, bo sam pomysł ma bardzo duży potencjał stąd chciałem wybrać już na początku jakiś język który by w prosty sposób pozwolił przejście z przeglądarki na środowisko mobilne - z tym że myśląc teraz o tym faktycznie możliwe że nie jest to zasadne biorąc pod uwagę warunki w jakiej ma ona zostać wykorzystana (każda apteka ma komputer z softem aptecznym przy każdym oknie i tak).

Dzięki za propozycję, zdecydowanie zgłębię temat. 

Generalnie najbardziej mi zależy na tym żeby to w miarę szybko postawić na jakimś host'cie, zabrać się za uzupełnianie bazy danych i zweryfikować na uczelni czy dalsze prace mają nad tym sens - dopiero wtedy zobaczymy co dalej cheeky

 

1
komentarz 5 kwietnia 2023 przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)

C# pozwala pisać kod dla MAUI, a więc rozwiązanie cross-platform. Warto się z nim zapoznać, bo wtedy piszesz (prawie) tylko jeden kod pod różne systemy i urządzenia. MAUI zastępuje Xamarina.

https://learn.microsoft.com/pl-pl/dotnet/maui/what-is-maui?view=net-maui-7.0

1
komentarz 5 kwietnia 2023 przez Suzubi22 Nowicjusz (120 p.)
Brzmi świetnie, zdecydowanie zgłębię temat. Dzięki!

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 223 wizyt
pytanie zadane 5 grudnia 2022 w JavaScript przez TOWaD Mądrala (5,700 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 515 wizyt
pytanie zadane 25 czerwca 2017 w C i C++ przez mitsuukurinaa Bywalec (2,790 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 130 wizyt
pytanie zadane 20 czerwca 2019 w JavaScript przez Ziito Obywatel (1,110 p.)

92,555 zapytań

141,400 odpowiedzi

319,537 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...