• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czego się uczyć - Frontend Javascript Developer

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
375 wizyt
pytanie zadane 31 marca 2023 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Barteq8X Nowicjusz (150 p.)
Cześć.

Mógłby ktoś konkretnie mi wytłumaczyć co po kolei ogarnąć jeżeli chcę pracować z językiem Javascript?

Docelowo myślę nad Fullstack Javascript, ale chcę zacząć od Frontendu.

Wiem że podstawą podstaw jest HTML i CSS.

Tylko teraz tak, w CSS zaczynają się pojawiać takie rzeczy jak Bootstrap, Tailwind, Grid i inne.

Może ktoś mi zrobić takie drzewko i napisać co ogarnąć z HTML, CSS, Javascript ?

Wiem że Javascript ma jakieś frameworki i każdy z nich ma chyba biblioteki.

Proszę o pomoc i nie hejtować, bo chcę się nauczyć a nie wiem od czego zacząć ;/
2
komentarz 31 marca 2023 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)
W ogólnym rozeznaniu mogą przydać się tego typu mapy kompetencji: https://roadmap.sh/

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 14 sierpnia 2023 przez Mstykiewicz12 Nowicjusz (140 p.)

Hej!

Oczywiście, że pomogę! Rozumiem, że zaczynanie może być przytłaczające, ale nie martw się, rozbijemy to na kroki. No stress, zaczynaliśmy wszyscy od zera.

1. HTML i CSS: To podstawa - tak jak pisałeś

2. Bootstrap, Tailwind, Grid: To narzędzia ułatwiające stylowanie stron. Bootstrap i Tailwind to frameworki CSS, które dają gotowe komponenty i klasy stylów. Grid to układanie elementów na stronie.

3. JavaScript: Teraz przychodzi czas na JavęScript! To język programowania do interakcji na stronie. Zacznij od podstaw: zmienne, pętle, funkcje. Potem przerzuć się na Event Listeners, żeby reagować na interakcje użytkownika.

4. Frameworki i Biblioteki JS: Dobre, że już o tym myślisz! Frameworki, jak React, Angular czy Vue.js, to mega pomocne narzędzia do budowania interaktywnych stron. Wybór zależy od Ciebie. React jest obecnie super popularny.

5. Frontend Development: Zacznij budować proste strony, wykorzystując HTML, CSS i JavaScript. Wprowadzaj interakcje za pomocą JS. To najlepszy sposób na wcielenie w życie tego, czego się nauczysz.

Ogólnie, Twoje drzewko wyglądałoby mniej więcej tak:

  1. HTML i CSS

    • Podstawy HTML (znaczniki, struktura)
    • Podstawy CSS (selektory, właściwości)
    • Responsywne design (media queries)
    • Frameworki CSS (Bootstrap, Tailwind)
    • Układanie na siatce (Grid)
  2. JavaScript

    • Podstawy JS (zmienne, pętle, warunki)
    • Event Listeners (reakcje na interakcje)
    • DOM Manipulacja (zmiana treści strony)
  3. Frameworki/Biblioteki JS

    • Wybór frameworka (React, Angular, Vue.js)
    • Komponenty, stan (w przypadku React)
    • Interakcje z API (pobieranie/dodawanie danych)
  4. Projektowanie stron

    • Budowanie prostych stron od zera
    • Wdrażanie interakcji przy użyciu JS

Nie przejmuj się, jeśli na początku wszystko wydaje się skomplikowane. To normalne. Z czasem to wejdzie Ci w krew! Good luck i baw się dobrze ucząc się Frontendu!

–1 głos
odpowiedź 4 kwietnia 2023 przez kozacko Obywatel (1,580 p.)
Cześć,

 

Aktualnie największy popyt na juniorów jest w React.js lub Angular.js poczytaj sobie o tym i myślę, że to mocno cię nakieruje. Od razu dodam, że praca w JS jest niewdzięczna ponieważ nie jesteś takim "typowym" frontendowcem bo zespół prawdopodobnie będzie wymagał od ciebie wystawiania endpointów itp..]

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 199 wizyt
pytanie zadane 22 października 2022 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Hasita Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 145 wizyt
pytanie zadane 16 października 2023 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Iei Obywatel (1,850 p.)
+4 głosów
2 odpowiedzi 1,226 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...