• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Praktyczne używanie klas css

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
351 wizyt
pytanie zadane 24 marca 2023 w HTML i CSS przez zbiku25 Bywalec (2,940 p.)

Czy używanie kilku klas do opisania jednego div to dobra praktyka?

Mam na celu ograniczenie zawartości mojego pliku css w ten sposób, że zamiast

.class
{
display:flex;
justify-content:center;
color: blue;
}

tworzę

.class
{
display:flex;
}

class2
{
justify-content:center;
}

class3
{
color: blue;
}

i później w html, w zależności od zapotrzebowania na dany parametr css wybieram klasy, których on dotyczy i wpisuję je, tj:

<div class= "class1 class2"> zawartość </div>

<div class= "class1 class3"> zawartość </div>

Oczywiście nie da się opisać wszystkiego w ten sposób ale cześć stylizacji można załatwić w ten sposób.

Zastanawiam się tylko czy to dobra praktyka, bo nigdzie nie spotkałem się z używaniem kilku klas dla jednego diva, w trakcie mojej nauki.

Pytanie do doświadczonych jak to widzą :)

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 24 marca 2023 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
wybrane 24 marca 2023 przez zbiku25
 
Najlepsza

To jest ostatnio dość popularne podejście, możesz się spotkać z dwiema nazwami: atomic CSS (starsza) lub tzw. utility classes. Tej drugiej nazwy używa Tailiwind, który jest dość popularnym narzędziem.

Masz rację, stylowanie można tak ograć bez problemu i w teorii pozwoli to nawet na wygenerowanie mniejszego wynikowego CSS-a. Tylko że to często może prowadzić do problemów z dostępnością, bo sprowadza pisanie HTML-a do odpowiedniego ostylowania, tworząc wrażenie, że nie trzeba znać semantyki HTML-a. No i z drugiej strony można się też sprzeczać, że klasy nie są tylko od stylowania.

Nie ukrywam, że osobiście nie jestem zwolennikiem takiego pisania kodu CSS, preferuję "tradycyjne" podejście (czyli klasy opisujące nie wygląd, a rolę danego elementu). Niemniej, jeśli wie się, co się robi, może to dać wymierne efekty i zdecydowanie przyśpieszyć choćby prototypowanie.

komentarz 24 marca 2023 przez zbiku25 Bywalec (2,940 p.)
Dziękuję za odpowiedź.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 113 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 118 wizyt
pytanie zadane 6 października 2020 w PHP przez KumberTwo Dyskutant (8,270 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 467 wizyt

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...