• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

AI (SI) - Jakie znacie najnowsze, ciekawe, ale też PRZYDATNE zastosowania sztucznej inteligencji?

Object Storage Arubacloud
+1 głos
598 wizyt
pytanie zadane 23 marca 2023 w Offtop przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)
edycja 23 marca 2023 przez reaktywny

Trochę zaczynam się interesować sztuczną inteligencją, głównie jej zastosowaniami.  Do tej pory najwięcej w SI poświecono uwagi: CV i NLP (pierwsze kilkanaście lat). Ostatnio, największe zainteresowanie jednak zgarnęły efektowne projekty, jak DALL-E, sieci GAN czy ostatnio GPT (np. ChatGPT), które przyniosły sztucznej inteligencji jeszcze większe zainteresowanie. No tak, ale przykładowo sieci GAN są efektowne, jednak mają wąskie pole zastosowań (wg. mnie głównie gry (tworzenie światów) oraz VR/AR czy programy do edycji grafiki/video). Sieci GAN, tworzenie obrazów czy transfer stylów, itp. raczej nie znajdą b. szerokiego zastosowania. Zabawa dla zabawy.

Znacie jakieś nowinki ze świata AI, które mają szanse znaleźć naprawdę szerokie zastosowanie i mają bardziej praktyczny charakter, będą rzeczywiście przydatne?.

Jeśli znacie jakieś bardzo niszowe (używane przez garstkę firm czy organizacji na świecie) zastosowania AI, to również fajnie byłoby jakbyście się podzielili przykładami.

Dzięki!

komentarz 3 stycznia przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)
komentarz 30 stycznia przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)
[ AI to wyrok śmierci, który już jest wykonany | Prof. Andrzej Targowski - YouTube ] -> https://www.youtube.com/watch?v=M-fcuu5YOXQ&t=40s

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 23 marca 2023 przez Wiciorny Ekspert (269,710 p.)
Biorąc pod uwagę, jak rozwija się AI, i fakt tego, że można dowolnie nauczyć AI, pewnego modelu danych... np. u nas w firmie nauczyliśmy AI, zbudowane przez nas - naszego języka programowania i frameworków, przez co AI produkuje gotowe rozwiązania i implementacje, a nawet w obecnym stadium generuje aplikacje użytkowe.

W wielu dziedzinach  nie tylko IT ma zastosowanie, lub będzie miało w najbliższych latach :
 np.
- AutoML - proces automatyzacji tworzenia modeli sztucznej inteligencji. AutoML może znacznie przyspieszyć proces tworzenia modeli, co z kolei może zwiększyć ich dostępność i pomóc w rozwiązywaniu problemów biznesowych.
- Reinforcement Learning może znaleźć zastosowanie w różnych dziedzinach, takich jak robotyka, gry komputerowe, sterowanie procesami przemysłowymi i inne.

Technologie tłumaczenia maszynowego wciąż się rozwijają, co może pomóc w rozwiązywaniu problemów związanych z barierami językowymi, co przejmie kontrole nad tym, aby automatyzować  tłumaczenie dokumentów, rozmowy międzykulturowe i innych tego typu sprawach .

AI może zostać wykorzystane do nauczania, szczególnie jeśli dobrze wyszkoli się je w modelu jakiegoś tematu, generalnie przyszłość, do której będą musieli się dostosować nauczyciele itp.
Też AI jest wstanie generować super grafiki, szybko wstanie jest modelować dane, tworzyć interfejsy UI i UX, więc generalnie staje się szybkim rozwiązaniem jak typowy DESIGNER....

Sztuczna inteligencja może pomóc w diagnozowaniu chorób, opracowywaniu leków i optymalizacji terapii. Przykłady obejmują wczesne wykrywanie chorób neurologicznych, takich jak choroba Parkinsona, i analizowanie zdjęć rentgenowskich w celu wykrycia zmian guzów.
komentarz 23 marca 2023 przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)
Większość tych zastosowań znam, ale dzięki za wpis - forum jest dla wszystkich nie dla jednej osoby.

Zaskakujące jest, że u Was AI "generuje" już gotowe programy. Biorąc pod uwagę, że to są nadal jeszcze początki AI, to co będzie za 15-20 lat? :)
1
komentarz 23 marca 2023 przez Wiciorny Ekspert (269,710 p.)
sami nauczyliśmy to na modelu danych, generalnie jest to bardzo proste, co ciekawe nie jest to na jednym języku: u nas AI wykorzystuje eliksira, pythona i typescirpt... także mocno ogarnia, też warto mięc na uwadze, że mamy dedykowany własny framework dla tego projektu i już AI potrafi się nim posługiwać, a zajeło to koło roku w pełni.

Dzięki czemu bardzo to usprawnia prace, gdyż można zdecydowanie poświęcić się na coś innego, a teraz najgorszy jest wyścig AI i to, że klient jedynie co mówi to "żeby jeszcze lepiej wykorzystywać i uczyć t o AI" , bo konkurencje rosną, to jest jedyny smutny aspekt tego.
komentarz 25 marca 2023 przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)
Oooo, rzadko widuję firmy pracujace w Elixir. Tam też jest Axon i Nx.
1
komentarz 25 marca 2023 przez Wiciorny Ekspert (269,710 p.)
Elixir potężny język ... wszystko funkcyjnie, nie sądziłem nigdy, że budowanie API mikroserwisów, nawet głupich rest- bedzie tak szybkie i proste
A domenowo w końcu jestem javowiec.
1
komentarz 25 marca 2023 przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)
Dla mnie to nie zaskoczenie, wydaje mi się, że w Javie+Spring wszystko jest bardziej zawiłe i skomplikowane (pewnie też kwestia przyzwyczajeń) niż w innych ekosystemach.

Elixir stawia na łatwe concurrency / lekkie wątki (ale nie do końca takie jak w Project Loom), immutability i kilka innych ciekawych rzeczy.

Elixir raczej nie jest polecany do mikroserwisów, z tego co się orientuję, głównie robi się w nim monolity i to często starego typu (z szablonami renderowanymi na serwerze), ostatnio sporo się robi SPA i podobnych, ale z użyciem LiveView.

W ogóle stack PETAL jest ciekawy, ale nie zdobył przez lata (ELixir ma ponad 10) zbyt dużej popularności, a miał zastąpić i wyrzucić z rynku RoR.
1
komentarz 26 marca 2023 przez Wiciorny Ekspert (269,710 p.)
Dokladnie tak jest, wiesz Spring jest kobyłą, ogromną trudną, ale jednak dającą CI ogrom możliwości, co ciekawe 3-4 lata ostatnie pracując w jednym z wiodących firm na rynku, projektach dla wysokiej rangi klientów pokroju Google, UBS itd. nigdzie Spring nie był używany z Javą, to samo REST, to o czymś świadczy.
Często to gRPC, albo graphql...,
Używa się Eliksira bardzo często w mikroserwisach, tylko "porównujemy to do złej skali", nowe aplikacje w Eliksir - są rzadkie jest ich mało, a gdzie Eliksir najbardziej jest wykorzystywany?
W bankowości, stare monolity, stare aplikacje, które ... się nie zmieniają i to jest wiesz 75% wykorzystania

Project Loom dużo wprowadza, jednak dalej pozostaje jeden problem: JVM, i przeglądarki... których async Worker niestety nie nadąża.
komentarz 26 marca 2023 przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)

Spring nie był używany z Javą, to samo REST, to o czymś świadczy.
Często to gRPC, albo graphql...,

A co było?

W przypadku gRPC czesto sięga się po GoLang. Oczywicie nie tylko Go. Do GraphQL jest mnóstwo możliwości, Elixir także, z libką Absinthe.

a gdzie Eliksir najbardziej jest wykorzystywany? W bankowości, stare monolity, stare aplikacje, które ... się nie zmieniają i to jest wiesz 75% wykorzystania

Czy te aplikacje są takie "stare" to nie wiem ;) Elixir ma 11 lat, a wystartował na poważnie 7-8 lat temu.

+1 głos
odpowiedź 23 marca 2023 przez MichaelM Bywalec (2,520 p.)
Jeśli chodzi o konkretny przykład, to ja póki co bardzo czekam na zaprezentowanie przez Google modelu językowego LaMDA. Poza tym wcześniej wymienione przez ciebie GPT oraz DALLE są znakomitymi przykładami. Polecam również poczytać o systemach rozpoznawania obrazów od Google. Jeśli chodzi o inne rzeczy, to wiem, że w wielu firmach, w szczególności bankowych i consultingowych, używa się programów opartych o AI w Data Science, lecz używają tam póki co starszych modeli, zwykle nie opierających się na sieciach neuronowych. Wiem, że Samsung zapowiada również dużo nowości, które mają ponoć zabłysnąć na rynku, ale na to jeszcze chyba przyjdzie poczekać. Jeśli chodzi o naukę na przykładach to polecam ci głównie Google. Mają wiele modeli jak wcześniejsze rozpoznawanie obrazu lub rozpoznawanie mowy, przewidywanie zainteresowania użytkownika. W przypadku, gdy chcesz poćwiczyć i coś stworzyć to możesz użyć TenserFlow, lub jeśli jesteś bardziej ambitny, spróbować stworzyć coś sam. Na początek polecam modele startowe, np. klasyfikacja nowotworu jako złośliwy lub nie w zależności od jego wieku i rozmiaru, przewidywanie ceny mieszkania, lub po prostu optymalizacja wag. Również interesuje się AI i udało mi się stworzyć program (od podstaw) rozpoznający cyfrę na zdjęciu 28x28px. Z pewnością AI jest przyszłościowym kierunkiem, więc naprawdę dobrze jest się tym interesować.
Pozdrawiam :)
komentarz 24 marca 2023 przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)
MNIST to oklepany problem ;)  Ale oczywiście zrobienie tego bez frameworka to już coś.

Odnośnie LaMDA - tu jest ciekawy artykuł;

https://panoptykon.org/lamda-wiele-halasu-o-nic

Nie słyszałem wcześniej o LaMDA.
1
komentarz 24 marca 2023 przez MichaelM Bywalec (2,520 p.)
Właśnie głównie chodzi mi o to, by robić to od podstaw, uważam, że, gdy zrozumie coś od kuchni, to przyszłe zadania z bibliotekami będą łatwiejsze.

Co do LaMDA, naprawdę warto zwrócić na to uwagę. Uważam nawet, że może wygryźć GPT. Ciekawa sytuacja jest teraz, możemy zaobserwować coś na kształt "zimnej wojny" między Microsoft i Google.
komentarz 24 marca 2023 przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)
Jasne, to jest dobry sposób na naukę, poznanie działania. Ostatnio widziałem MNIST on-line w czasie rzeczywistym na GH, projekt w Rust i chyba Burn.
komentarz 29 marca 2023 przez Wiciorny Ekspert (269,710 p.)

@MichaelM, korzystałem z LaMDa i generalnie,  jest  fajnie naprawdę, chociaż czasem mam wrażenie, że gubi kontekst pytania zanim nie zapozna się z tematem  

komentarz 29 marca 2023 przez MichaelM Bywalec (2,520 p.)
Jak można uzyskać dostęp do niego?
0 głosów
odpowiedź 29 marca 2023 przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)

Wrzucam trochę ciekawych linków...

Blogi o AI:

Sztuczna inteligencja
https://norbertbiedrzycki.pl/sztuczna-inteligencja/

Blog o trendach w Sztucznej Inteligencji
https://theblue.ai/blog-pl/

Sztuczna Inteligencja Blog - Sztuczna inteligencja - ciekawostki, nowinki, instrukcje i porady. Wszystko co chcesz wiedzieć o sztucznej inteligencji. AI.
https://sztucznainteligencjablog.pl/

Biznes Myśli – by Vladimir, sztuczna inteligencja w biznesie
https://biznesmysli.pl/


Wybrane blogi z Polski:

Polskie blogi o sztucznej inteligencji i analizie danych — Deep Drive PL
https://deepdrive.pl/polskie-blogi-o-sztucznej-inteligencji-i-analizie-danych/


Kilka artykułów:

Sztuczna inteligencja w Polsce - MIM Solutions - Zmieniamy świat dzięki sztucznej inteligencji
https://www.mim.ai/pl/sztuczna-inteligencja-w-polsce/

Sztuczna inteligencja dokoła nas – AI wyjaśniają Agata Foryciarz i Aleksandra Przegalińska - Sektor 3.0
https://sektor3-0.pl/blog/sztuczna-inteligencja-dokola-nas-ai-wyjasniaja-agata-foryciarz-i-aleksandra-przegalinska/

Blog OSOZ – Sztuczna inteligencja zdała egzamin lekarski na 85%
https://blog.osoz.pl/sztuczna-inteligencja-zdala-egzamin-lekarski-na-85/

AI w logistyce | Sztuczna inteligencja w służbie logistyki
https://solvertech.pl/blog/sztuczna-inteligencja-w-sluzbie-logistyki/

Poczytajcie o sztucznej inteligencji | Smart City Blog
https://smartcityblog.pl/poczytajcie-o-sztucznej-inteligencji/

 

komentarz 6 kwietnia 2023 przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)

Potrzeba uregulowania AI:


Elon Musk, Steve Wozniak i inni apelują o wstrzymanie prac nad sztuczną inteligencją - Instalki.pl
https://www.instalki.pl/aktualnosci/software/58634-elon-musk-steve-wozniak-i-inni-apeluja-o-wstrzymanie-prac-nad-ai.html

Setki biznesmenów, inwestorów i ekspertów od AI apelują o wstrzymanie prac nad sztuczną inteligencją – RadioMaryja.pl
https://www.radiomaryja.pl/informacje/setki-biznesmenow-inwestorow-i-ekspertow-od-ai-apeluja-o-wstrzymanie-prac-nad-sztuczna-inteligencja/

Zatańczymy, jak nam zagra sztuczna inteligencja. Koniec emocji w tworzeniu muzyki? - Forsal.pl
https://forsal.pl/lifestyle/technologie/artykuly/8683828,sztuczna-inteligencja-i-rynek-pracy-zmiany-w-branzy-muzycznej.html#sukcesy-ai-to-tylko-jedna-strona-medalu-o-czym-warto-wiecej-rozmawiac

 

komentarz 5 stycznia przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)
Co nieco jeszcze:

[ AI ma „nagrywać sny”. Oto jak interpretuje fale mózgowe - Magna Polonia ]
-> https://www.magnapolonia.org/ai-ma-nagrywac-sny-oto-jak-interpretuje-fale-mozgowe/

[ Prof. Włodzisław Duch: sztuczna inteligencja zmienia wszystko - Magna Polonia ]
-> https://www.magnapolonia.org/prof-wlodzislaw-duch-sztuczna-inteligencja-zmienia-wszystko/
[ Grupa naukowców ostrzega, że sztuczna inteligencja może wymknąć się spod kontroli - Magna Polonia ]
-> https://www.magnapolonia.org/grupa-naukowcow-ostrzega-ze-sztuczna-inteligencja-moze-wymknac-sie-spod-kontroli/

[ Sztuczna inteligencja projektuje sztuczne DNA - Magna Polonia ]
-> https://www.magnapolonia.org/sztuczna-inteligencja-projektuje-sztuczne-dna/

[ Sztuczna inteligencja pokierowała robotami, aby nauczyć je szybko produkować np. leki - Magna Polonia ]
-> https://www.magnapolonia.org/sztuczna-inteligencja-pokierowala-robotami-aby-nauczyc-je-szybko-produkowac-np-leki/

[ Sztuczna inteligencja będzie rozpoznawać choroby genetyczne na podstawie rysów twarzy - Magna Polonia ]
-> https://www.magnapolonia.org/sztuczna-inteligencja-bedzie-rozpoznawac-choroby-genetyczne-na-podstawie-rysow-twarzy/

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 4,689 wizyt
pytanie zadane 4 sierpnia 2015 w Offtop przez MrWeb Stary wyjadacz (10,200 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 6,521 wizyt
pytanie zadane 3 kwietnia 2017 w Inne języki przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
+6 głosów
3 odpowiedzi 299 wizyt

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,557 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...