• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Praca z UML po kierunku logistyka

Aruba Cloud PRO i VPS, Openstack, VMWare, MS Hyper-V
+1 głos
64 wizyt
pytanie zadane 5 dni temu w Rozwój zawodowy, nauka, szkoła, praca przez xbnn Nowicjusz (130 p.)
Hej wszystkim!

Jestem studentem drugiego roku logistyki na studiach dziennych. Mam przedmiot związany z inżynierią systemów i ich analizą. Prowadzący to zapaleniec swojej dziedziny, ma firmę i jest po studiach informatycznych. Ciągle powtarza, że możemy pracować z UML, szukać stażów w tej dziedzinie. Nie powiem, na razie ten temat się mi podoba. Zdaje sobie sprawę, że przyszłość jest w automatyzacji/usprawnianiu procesów. Jednak tu pojawia się moje pytanie. Czy osoba stricte niezwiązana z informatyką, ma szansę na zatrudnienie? Czy może podczas każdej rekrutacji będę skazany na porażkę?

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 5 dni temu przez Wiciorny Ekspert (251,410 p.)
nie sądzę, że projektowanie UML jest przyszłościowe, większość programistów posiada te umiejętności, robione jest to też w 3/4 przypadkach przez gotowe już narzędzia i automatyzacje.
Może się okazać, że jeśli faktycznie już wejdziesz w branże, to się okaże, że ofert pracy w tym zakresie nie będzie wiele. Czy jest możliwe odp. na samo pytanie zatrudnienie osoby nie związanej z informatyka?

Tak jak najbardziej, tak samo jak możliwe jest, żeby elektryk po nauce programowania, został programistą.

Uważałbym na "Starej daty" zapaleńca, który nie wiadomo czy idzie z duchem czasu.
Nigdy nie jesteś i nigdy nie będziesz SKAZANY na porażkę, jeśli posiadasz zestaw cech i umiejętności które są potrzebne do danej pracy, zatrudnienia dodatkowo też jesteś wstanie to obronić.
Skazany jesteś na porażkę tylko :D jeśli chcesz zostać lekarzem, bez studiów medycznych, bo to jest nie możliwe i to się tyczy zawodów/pracy która wymaga studia kierunkowe, czy po prostu wykształcenie kierunkowe, IT, programowanie,  staże w tym zakresie, totalnie tego nie wymagają.
0 głosów
odpowiedź 5 dni temu przez mokrowski Mędrzec (155,040 p.)

Czy osoba stricte niezwiązana z informatyką, ma szansę na zatrudnienie? Czy może podczas każdej rekrutacji będę skazany na porażkę?

Oczywiście że masz szansę i nie będziesz skazany na porażkę. Ważne są ... warunki.

Jeśli chodzi o "procesówkę", to zajmują się tym często nie sami ludzie z IT a raczej analitycy biznesowi. Posługują się w swojej pracy szeregiem notacji. To jest także UML ale również BPMN. Zakres kompetencji potencjalnego analityka biznesowego znajdziesz w publikacji nazywanej BABOK (Analysis Body of Knowledge). To nie jest książka która wystarcza. To raczej spis treści co trzeba umieć. Czasem także notacją używaną do analiz jest SySML. W wystarczającym uproszczeniu, SySML to taki "rozszerzony UML". Ta ostatnia notacja raczej w systemach sterowania i wbudowanych (choć nie tylko).

Uwaga. Programiści "głównego nurtu" (Web, Front, Backend), obecnie... raczej... nie wymagają aż takiej precyzji w modelowaniu. Tu często wystarcza notacja C4 ( https://c4model.com/) Tylko ten zakres jest interesujący raczej dla architektów systemowych. A architekt, wyrasta z doświadczonych programistów.

Podsumowując (bo temat jest szerszy). Jeśli interesuje Cię "temat procesowy", notacja, optymalizacja ...  (a tak wnoszę z pytania), to raczej skręcaj zainteresowaniami w stronę analityczną (czyli analityk biznesowy). Poza tym, bez względu na zaangażowanie prowadzącego, w praktyce stosuje się taki wycinek notacji który jest zrozumiały dla wszystkich interesariuszy. Stąd np. 100% UML w projektach, po prostu nie ma sensu (jasne... jest nisza.. systemy krytyczne. Ale tu tego problemu nie obejmę)

Podobne pytania

–3 głosów
3 odpowiedzi 395 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 298 wizyt
pytanie zadane 21 lutego 2017 w Ogłoszenia, zlecenia przez Ertys Nowicjusz (120 p.)

90,823 zapytań

139,496 odpowiedzi

313,570 komentarzy

60,317 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Sklep oferujący ćwiczenia JavaScript, PHP, rozmowy rekrutacyjne dla programistów i inne materiały

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...