• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Praca z UML po kierunku logistyka

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
126 wizyt
pytanie zadane 17 marca 2023 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez xbnn Nowicjusz (130 p.)
Hej wszystkim!

Jestem studentem drugiego roku logistyki na studiach dziennych. Mam przedmiot związany z inżynierią systemów i ich analizą. Prowadzący to zapaleniec swojej dziedziny, ma firmę i jest po studiach informatycznych. Ciągle powtarza, że możemy pracować z UML, szukać stażów w tej dziedzinie. Nie powiem, na razie ten temat się mi podoba. Zdaje sobie sprawę, że przyszłość jest w automatyzacji/usprawnianiu procesów. Jednak tu pojawia się moje pytanie. Czy osoba stricte niezwiązana z informatyką, ma szansę na zatrudnienie? Czy może podczas każdej rekrutacji będę skazany na porażkę?

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 17 marca 2023 przez Wiciorny Ekspert (275,590 p.)
nie sądzę, że projektowanie UML jest przyszłościowe, większość programistów posiada te umiejętności, robione jest to też w 3/4 przypadkach przez gotowe już narzędzia i automatyzacje.
Może się okazać, że jeśli faktycznie już wejdziesz w branże, to się okaże, że ofert pracy w tym zakresie nie będzie wiele. Czy jest możliwe odp. na samo pytanie zatrudnienie osoby nie związanej z informatyka?

Tak jak najbardziej, tak samo jak możliwe jest, żeby elektryk po nauce programowania, został programistą.

Uważałbym na "Starej daty" zapaleńca, który nie wiadomo czy idzie z duchem czasu.
Nigdy nie jesteś i nigdy nie będziesz SKAZANY na porażkę, jeśli posiadasz zestaw cech i umiejętności które są potrzebne do danej pracy, zatrudnienia dodatkowo też jesteś wstanie to obronić.
Skazany jesteś na porażkę tylko :D jeśli chcesz zostać lekarzem, bez studiów medycznych, bo to jest nie możliwe i to się tyczy zawodów/pracy która wymaga studia kierunkowe, czy po prostu wykształcenie kierunkowe, IT, programowanie,  staże w tym zakresie, totalnie tego nie wymagają.
0 głosów
odpowiedź 17 marca 2023 przez mokrowski Mędrzec (156,220 p.)

Czy osoba stricte niezwiązana z informatyką, ma szansę na zatrudnienie? Czy może podczas każdej rekrutacji będę skazany na porażkę?

Oczywiście że masz szansę i nie będziesz skazany na porażkę. Ważne są ... warunki.

Jeśli chodzi o "procesówkę", to zajmują się tym często nie sami ludzie z IT a raczej analitycy biznesowi. Posługują się w swojej pracy szeregiem notacji. To jest także UML ale również BPMN. Zakres kompetencji potencjalnego analityka biznesowego znajdziesz w publikacji nazywanej BABOK (Analysis Body of Knowledge). To nie jest książka która wystarcza. To raczej spis treści co trzeba umieć. Czasem także notacją używaną do analiz jest SySML. W wystarczającym uproszczeniu, SySML to taki "rozszerzony UML". Ta ostatnia notacja raczej w systemach sterowania i wbudowanych (choć nie tylko).

Uwaga. Programiści "głównego nurtu" (Web, Front, Backend), obecnie... raczej... nie wymagają aż takiej precyzji w modelowaniu. Tu często wystarcza notacja C4 ( https://c4model.com/) Tylko ten zakres jest interesujący raczej dla architektów systemowych. A architekt, wyrasta z doświadczonych programistów.

Podsumowując (bo temat jest szerszy). Jeśli interesuje Cię "temat procesowy", notacja, optymalizacja ...  (a tak wnoszę z pytania), to raczej skręcaj zainteresowaniami w stronę analityczną (czyli analityk biznesowy). Poza tym, bez względu na zaangażowanie prowadzącego, w praktyce stosuje się taki wycinek notacji który jest zrozumiały dla wszystkich interesariuszy. Stąd np. 100% UML w projektach, po prostu nie ma sensu (jasne... jest nisza.. systemy krytyczne. Ale tu tego problemu nie obejmę)

Podobne pytania

+2 głosów
1 odpowiedź 437 wizyt
–3 głosów
3 odpowiedzi 652 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 331 wizyt
pytanie zadane 21 lutego 2017 w Ogłoszenia, zlecenia przez Ertys Nowicjusz (120 p.)

92,840 zapytań

141,781 odpowiedzi

320,856 komentarzy

62,172 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...