• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Dysk SSD czy HDD nie tak duża różnica .. Który ?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
398 wizyt
pytanie zadane 17 marca 2023 w Sprzęt komputerowy przez Tadzio001 Obywatel (1,610 p.)
Cześć

Chciałbym zadać wam takie szybkie pytanie które mnie męczy od dłuższego czasu, mianowicie posiadam laptopa 16Gb RAM procesosr i5 5 gen daje rade. Ale .. Posiadam również 2 dyski jeden HDD 1Tb i SSD 512GB i moje pytanie brzmi który lepszy dysk ? Wiadomo SSD szybszy sprawdzałem oba CristalDiskMark HDD wypadł kiepsko ale w takim codziennym użytkowaniu jak teraz mam go podłączonego nie działa aż tak wolno wiadomo na SSD szybciej otwierają się te wszystkie okna itp

Wiem że to takie jedno z głupich pytań ale pytam bo chce jeden sprzedać i nie wiem który zostawić gdyby dwa były po 512GB to nie musze mówić kto by wygrał heh :]

Bo coś tam słyszałem że HDD lepiej znosi zapisywanie, usuwanie i ponowne zapisywanie plików niż SSD ale nie wiem ile w tym prawdy.

Bardzo proszę was o jakaś rade który sobie zostawić ?
komentarz 17 marca 2023 przez Iei Obywatel (1,850 p.)
Mam od wielu lat dysk ssd, ciągle coś usuwam i zapisuje od nowa, i nie zauważyłem żeby coś było nie tak
komentarz 17 marca 2023 przez Oscar Nałogowiec (29,290 p.)

Oficjalnie pamięci flash podlegają pewniej degradacji po wielokrotnych zapisach. Ale w sumie to i dyski SSD i HDD posiadają pewną pulę zapasowych sektrów (czyli faktycznie początkowo posiadają trochę większą pojemność niż oficjalnie). Ponieważ stosowany zapis używa kodowania korekcyjnego to występuje sytuacja, gdy odczyt "logicznie" jeszcze jest poprawny, ale zostanie już wykryty błąd w surowych danych. Wtedy dany sektor jest wyłączany i jego zawartość jest przenoszona do "zapasu". Dopiero gdy skończy się zapas dysk zaczyna zgłaszać błedy. Aktualny stan dysku można sprawdzić przy pomocy S.M.A.R.T. Poszukaj jakiegoś który sprawdzi stan "wewnętrzny" dysków. Dyski SSD mają pewne dodatkowe informacje opisujące parametry specyficzne dla nich.

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 17 marca 2023 przez tangarr Mędrzec (154,780 p.)
Różnicę wydajności odczujesz jak tylko Windows zacznie indeksować pliki lub skanować pliki podczas pobierania aktualizacji. W takich sytuacjach system zainstalowany na HDD staje się strasznie ociężały.
Zostaw sobie dysk SSD.
1
komentarz 17 marca 2023 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
Wydajność - różnica jest ogromna. Plus mniejsze zużycie prądu i brak hałasu.
0 głosów
odpowiedź 17 marca 2023 przez Tadzio001 Obywatel (1,610 p.)
hmm No tylko tu mam 512 SSD a obecnie 1Tb HDD 512gb więcej a chcialem jakoś przeznaczyc 60GB na linuxa i nie wiem czy tam na ssd 512GB nie bedzie mi za mało.

 

i nie wiem czy nie zrobie błedu sprzedajac tego HDD i miec tylko 512GB SSD a róznicy jakoś dużej nie widze takiej kolosalnej.
komentarz 17 marca 2023 przez Oscar Nałogowiec (29,290 p.)
Ja trzymam wszystkie dyski, nawet takie z lat 90-tych. Nigdy ich nie sprzedaje. Wartość samego dysku mała, a zawsze mogą tam pozostawać dane, które później się przydadzą. Szczególnie, że chcesz sobie zostawić ten mniejszy. HDD 1TB przyda się na backupy i takie co rzadziej potrzebne pliki. Zrób z niego dysk zewnętrzny - dokup przejsciówkę/stacje dokującą na dyski. Dzisiaj 512 GB to strasznie mało - kilka filmików, gierek i brakuje miejsca (mój pierwszy twardy dysk miał 130MB). Rozumiem, że w laptopie dwa dyski  nie wejdą razem.
komentarz 17 marca 2023 przez Tadzio001 Obywatel (1,610 p.)
To co proponujesz ?

Zostawić tego 1TB HDD w środku a SSD przekształcić w przenośny czy zrobić na odwrót SSD do użytku na co dzień a HDD jako przenośny używać na różnego rodzaju pliki w razie w podłączam i mam.
komentarz 17 marca 2023 przez Oscar Nałogowiec (29,290 p.)

Na odwrót - SSD do środka, da to szybko pracujący laptop, na którym, co prawda wszystko się pewnie nie zmieści, ale to co będzie potrzebne będziesz mógł sobie dograć z HDD. Czy twój laptop posiada zewnętrzne złącze SATA? Jeśli tak, to wystarczy kabelek, jeśli nie potrzebna będzie przejściówka USB. Skoro to dysk z laptopa, to pewnie jest mały, 2.5", wtedy wystarczy prosta:

2,5 SATA lub trochę droższa, bardziej kompletna obudowa, przy której nie musi się bać, że goła elektronika dotnie czegoś metalowego Obudowa.

Nie szukałem specjalnie aukcji - to tylko wskazania przykładowe nie muszą być najtańsze, to pierwsze jakie mi się wyświetliły. Nawet nie wiem czy akurat te modele dobrze działają - poczytaj opinie.

komentarz 17 marca 2023 przez Tadzio001 Obywatel (1,610 p.)
edycja 17 marca 2023 przez Tadzio001
Hmm Fajne rozwiązanie nie pomyślałem nawet o tym.

Ale co jak zrobię taka konfiguracje że SSD 512gb w środku a 1TB jako zewnętrzny to mieć go cały czas podpiętego żeby mi się pokazywał czy lepiej jak cos potrzebuje zgrać itp go podpinać jak myślisz ?

Bo tez pewnie dysk podpiety w ten sposób działa wolniej czy to bez roznicy ?
0 głosów
odpowiedź 18 marca 2023 przez chlop Początkujący (330 p.)
różnica jest wielka, wiem co mówię, zostaw ssd, nie pozałujesz :)
komentarz 19 marca 2023 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Jeśli na płycie nie ma możliwości przykręcenia dłuższego dysku, to pewnie tak.
komentarz 19 marca 2023 przez Tadzio001 Obywatel (1,610 p.)
no nie ma wlasnie bo kiedys chcialem kuoic taki normalny ssd m.2 ale nie wchodził za duzy byl.
komentarz 19 marca 2023 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
2280 to na pewno nie wejdzie, ale jak tak patrze w internetach to wariant G2 powinien mieć gwint dla 2260. Być może to zależy od rewizji płyty głównej.
komentarz 20 marca 2023 przez Tadzio001 Obywatel (1,610 p.)
No 2260 mniejszy troche od standardowego ale cos obawiam sie ze moze nie wejsc nie mam po prostu pewności gdyby bylo napisane na plycie czy cos ze ten tu wchodzi na 100% to od razu zamawiam a 2242 to taka poloweczka wiec na bank sie zmiesci.

Bo to tylko wielkością aie roznia nie ma to jakiegoś drastycznego wpływu na wydajność że 2260 leszy a mniejszy gorszy ?
komentarz 20 marca 2023 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Nie wydaje mi się, by miało to jakiś duży wpływ (jeśli w ogóle jakiś ma).

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 352 wizyt
pytanie zadane 2 lutego 2020 w Sprzęt komputerowy przez Kvbcio Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
5 odpowiedzi 360 wizyt
pytanie zadane 14 stycznia 2020 w Sprzęt komputerowy przez Łobin Nowicjusz (180 p.)

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...