• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Branża embedded - czy warto?

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
1,008 wizyt
pytanie zadane 12 marca 2023 w Mikrokontrolery przez xdmik23 Gaduła (3,000 p.)
Witam,

chciałbym poznać Waszą opinię na temat pracy w branży embedded. Osobiście wolałbym tworzyć soft powiązany z hardware, czyli sterowniki do wszelkiego rodzaju urządzeń, branża automotive niż zajmować się pisaniem aplikacji biznesowych w JAVIE czy czymś związanym z Data Science. Na forach czytałem, że "embedded to szajs" - stosunkowo niskie zarobki przy dużych wymaganiach. Z drugiej strony embedded daje możliwość ciekawszej jak dla mnie pracy, bo poza programowaniem miałbym sporo do czynienia z hardware.

Zastanawiam się czy warto od razu wystartować w embedded czy raczej iść w kierunku pieniędzy, a elektronikę potraktować jako hobby  i jak się dorobię to wtedy najwyżej rozpocząłbym karierę w embedded.

Pozdrawiam
1
komentarz 13 marca 2023 przez Oscar Nałogowiec (29,290 p.)

Są też wady:

  1. Raczej odpada praca zdalna - musisz być przy tym sprzęcie, a nie każdy da się zabrać do domu.
  2. Testowana i uruchamianie czasami wymaga udania się w docelowe miejsce, gdzie sprzęt ma pracować. Nie wszystko da się zasymulować w biurze.

Fakt, że jest to ciekawe, nie zajmujesz się ciągle tym samym, jak to mawiał mój kolega "liczeniem gaci" (miał na myśli bazy danych, takie sklepowo-magazynowe) . Systemy embedded są w miarę proste - zwykle mają robić jedną konkretną rzecz, nie trzeba się bawić w ładny wygląd okienek, dopasowane kolorki itp, sama esencja.

komentarz 13 marca 2023 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
Oscar to doskonale ujął!

Sporo jest bardzo bardzo ciekawej roboty w embedded i IoT. Naprawdę dużo fajnych rzeczy się robi, nawet w PL.
komentarz 13 marca 2023 przez Oscar Nałogowiec (29,290 p.)
A jeszcze bym dodał, że wcale nie musisz się jakoś znać na elektronice. Ważniejsze jest ogarnięcie tematu którego dotyczy zadanie - silnika, latania itp. Zwykle do elektroniki są odpowiedni ludzie, no chyba że to malutka firma co robi np. alarmy lub domofony. Oczywiście podstawowa wiedza nie zaszkodzi - zawsze szybciej jak sam umiesz przylutować przewód lub zmierzyć napięcie. Czasami też jest ważne pokazanie "elektronikom", że problem jest na ich poziomie (takie zwalanie winy..).
komentarz 13 marca 2023 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)

Możecie pokazać realne miejsca gdzie praca na miejscu jest wymagana? Obecnie pracuję w działce urządzeń wbudowanych, wielkość/skomplikowanie aplikacji nie pozwala by wszystkie operacje były na warstwie fizycznej. Ludzie na L3 nawet nie wiedzą na jakiej płycie ich kod jest uruchomiony. Aspekty biznesowe są rozdzielone w taki sposób by nie ograniczać pracy innym, co ma sens i nie wyobrażam sobie obecnie innego podejścia. Nawet małe urządzenia są tak podzielone, że tak naprawdę wystarczy napisać program na linuxa. Idealnym przykładem jest malinka.

Drugi punkt, który porusza Oscar ma sens jak tworzysz prototyp, ewentualnie jesteś jednym od wszystkiego, co jest fatalne i powinno równać się ze zmianą pracy.  

Systemy embedded są w miarę proste - zwykle mają robić jedną konkretną rzecz, nie trzeba się bawić w ładny wygląd okienek, dopasowane kolorki itp, sama esencja.

O ile kończysz na arduino. Każdy, większy komercyjny produkt nie jest prosty, nawet odchodząc od samej warstwy biznesowej. Zazwyczaj są to okropnie skomplikowane układy, które wymagają większej wiedzy niż prawo Ohma. 

komentarz 14 marca 2023 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
prawo Ohma - zna każdy: "Nie wychodź z doma bez łoma".

Ale fakt, że to nie wystarczy żeby przeżyć ...w firmie embedded.

Co do embedded, to mnie zawsze najbardziej kręciło FPGA.
komentarz 19 marca 2023 przez xdmik23 Gaduła (3,000 p.)
Ja akurat nie uważam braku możliwości pracy zdalnej jako duża wadę, a wręcz pewna zaletę. Według mnie najlepszym systemem pracy jest praca hybrydowa w zależności od zadania.

Zastanawiam się po prostu czy warto wchodzić w ta branże pod kątem finansowym. Oczywiście wiem, że na pierwszym miejscu powinna być pasja i zadowolenie z pracy, a później pieniądze, ale niestety realia są brutalne. Z tego co wiem to właśnie na tym "liczeniu gaci" można zarobić  konkretne pieniądze, a w embedded niestety trudno zarobić dobre pieniądze bez dużego doświadczenia. Z kolei wspomniane "liczenie gaci"  może nie jest tak samo ciekawe, ale jednak do pewnego etapu jest wciągające, dlatego zastanawiałem się czy nie zacząć od tego, a później jak się dorobię pójść w to co mnie najbardziej kręci.
komentarz 19 marca 2023 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
Możesz liczyć gacie, a po robocie zająć się hobby - czymś co najbardziej lubisz.

Ja też uważam, że kasa jest b. ważna, bo zobaczcie jakie są ceny w Polsce - praktycznie takie jak na Zachodzie, pod względem cen ich niemal dogoniliśmy. Żeby przykładowo zakupić średnie mieszkanko w Warszawie, to jak się nie ma przynajmniej półtorej "bańki" to nie ma co nawet wychodzić z takim pomysłem :) Inne duże miasta w PL nie są dużo tańsze.

Oczywiście nie ma co się ładować w pracę która jest nudna / nieciekawa. Ale też trudno czasem mieć jednocześnie jedno i drugie.

Branże embedded i IoT są naprawdę OK. Programowania jest tu też bardzo dużo, sporo więcej niż np. w przypadku Sztucznej Inteligencji, która choć jest b. ciekawa, to jednak w SI / AI stosunkowo mało się programuje (oczywiście zależy od stanowiska / specjalizacji).
komentarz 19 marca 2023 przez xdmik23 Gaduła (3,000 p.)
Myślałem, żeby pójść na kompromis czyli wybrać IOT, ale niestety w Polsce jest niewiele ofert. Czy jest szansa, że zmieni się to w najbliższym czasie?
komentarz 19 marca 2023 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
W IoT jest sporo ofert. W praktyce wystarcza jedna dobra, ciekawa i tak nie będziesz pracował na kilka etatów.

Ostatnio widziałem bardzo ciekawą w programowaniu dronów (elektryczne samoloty) do kontroli ruchu na autostradach i drogach ekspresowych - firma z Warszawy. Wymagane C++ i OpenCV. Praca na poziomie juniorskim. Płaca słaba, ale tematyka b. interesująca.
komentarz 19 marca 2023 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)

Oczywiście wiem, że na pierwszym miejscu powinna być pasja i zadowolenie z pracy, a później pieniądze, ale niestety realia są brutalne. 

Mieszanie pracy z pasją, to pozbycie się pasji - oczywiście generalizuję. Osoby, które mówią, że robią coś jedynie przez <wstaw cokolwiek oprócz pieniędzy> zazwyczaj kłamią. Bo albo masz pieniądze(albo Twój bliski), albo nie masz innych możliwości. Nikt z własnego wyboru nie wybierze średnio płatnej pracy. 

a w embedded niestety trudno zarobić dobre pieniądze bez dużego doświadczenia

Jak definiujesz embedded? Bo coś mi się wydaje, że albo mówisz o najsłabszych CRUDowcah z systemów wbudowanych albo o przeciętnych elektronikach.

Mam wrażenie, że bierzecie systemy wbudowane i IoT jako dwa różne byty, co jest kompletnym pomieszaniem. IoT jest gałęzią embedded. 

Ostatnio widziałem bardzo ciekawą w programowaniu dronów (elektryczne samoloty) do kontroli ruchu na autostradach i drogach ekspresowych - firma z Warszawy. Wymagane C++ i OpenCV. Praca na poziomie juniorskim. Płaca słaba, ale tematyka b. interesująca.

Moim zdaniem dla takich tematów czasami warto iść za mniej. Niszowe rozwiązania = sporo specjalistycznej wiedzy = sporo kasy. 

komentarz 19 marca 2023 przez xdmik23 Gaduła (3,000 p.)
Dla mnie embedded to przede wszystkim wszelkiego rodzaju sterowniki fizycznych urządzeń jak np.: komputer pokładowy w samochodzie, sterowniki urządzeń HVAC,AGD i wiele innych.

IoT jest gałęzią embedded, ale jednak jest to stosunkowo nowa gałąź i nieco różni się od tego co wymieniłem na początku.
komentarz 19 marca 2023 przez xdmik23 Gaduła (3,000 p.)

@tkz

Swoją drogą to co dzisiaj nie jest popularne tak jak np.: programowanie dronów, za kilka lat może już być popularne, natomiast nie jestem odpowiednio obeznany w rynku, żeby określić  jakieś realne scenariusze.

 

komentarz 19 marca 2023 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Zakres wiedzy, który jest wymagany przy programowaniu załóżmy systemu ABS, a pralki to niebo, a ziemia. Generalnie nie różni. Wystarczy, że urządzenie jest podpięte do Internetu i zachodzi wymiana danych, to mamy IoT z definicji.

Myk w tym, że do niektórych rzeczy trzeba mieć większą wiedzę niż prawo Ohma jak wspominałem wcześniej. Ludzie z założenia są głupi i leniwi, specjalistów zawsze brakuje. Zawody, które zajmują się czymś więcej niż samym programowanie zawsze będą pożądane.
komentarz 19 marca 2023 przez xdmik23 Gaduła (3,000 p.)
Patrząc na oferty pracy, w Polsce jest niestety tylko zapotrzebowanie na typowych klepaczy kodu. W innych krajach zawód programisty nie jest bardziej prestiżowy od np.: inżyniera budowy. Uważam, że zdecydowanie większą wiedzę i umiejętności musi posiadać chociażby elektronik samochodowy, który chce jakoś przetrwać na rynku. Niestety nie przekłada się to na zarobki jeśli mówimy o pracy na etacie (chociaż na własnej działalności w większości przypadków też nie).
komentarz 19 marca 2023 przez Oscar Nałogowiec (29,290 p.)
Jak definiujesz embedded?

I to jest bardzo ważne pytanie. Przecież dzisiaj bardzo wiele sprzętów posiada wewnątrz komputerek sterujący, jednak ciągle jest to/może być element większej całości. Nawet np. miernik, oscyloskop, zasilacz mają procki i mogą być sterowane z zewnątrz, przez jakiś interfejs. Dawniej popularny być IEC625 (zwany też IEEE488), teraz coraz częściej sieć. Czy zwykły PC (może w wersji przemysłowej), który steruje zestawem takiego sprzetu to system embedded, czy na to miano zasługują tylko te wewnętrzne procki? Czy jak całość zamknieta zostanie w szafie rackowej i dostarczana jako całość to embedded? Dzisiaj coraz częściej mamy cały łańcuszek kompów które kolejno i piętrowo sterują sobą.

komentarz 20 marca 2023 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
edycja 20 marca 2023 przez reaktywny

Nie wchodząc zbyt głęboko w definicję embedded i IoT, obie działki są ciekawe. Co do programowania dronów - pracy jest wiele, od "głupich" wizualizacji, przez ciekawsze i poważniejsze (filmy, zdjęcia, pomiary i odwzorowanie terenu), po jeszcze ciekawsze, jak firma, którą wcześniej przedstawiłem.

Tu jest OGŁOSZENIE.   A tu firma:  https://spectre.solutions/

komentarz 21 marca 2023 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
Przy okazji tu jest ciekawa playlista YT - m.in. jest kilka filmów o pracy w embedded. Gość sensownie mówi - warto obejrzeć!

https://www.youtube.com/@ucgosupl/playlists
komentarz 21 marca 2023 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)

Zawody, które zajmują się czymś więcej niż samym programowanie zawsze będą pożądane.

Dokładnie, szczególnie w czasie wojny / konfliktu - inżynieriowie (elektronicy, mechanicy, itd.) będą bardziej pożądani niż typowy "klepacz kodu". Bo kto wtedy będzie pytał o wizytówkę w WP ?!? ;)

komentarz 21 marca 2023 przez xdmik23 Gaduła (3,000 p.)

@reaktywny, 

oczywiście, że sensownie i nie mam wątpliwości ku temu, że embedded to ciekawa branża.

Gdyby nie kwestie finansowe to nawet nie myślałbym nad inną ścieżką, a niestety czytałem, że w Polsce embedded jest średnio płatne, a w porównaniu do wiedzy, którą trzeba mieć BARDZO SŁABO płatne w stosunku do innych branż IT

komentarz 21 marca 2023 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)

To zależy gdzie się "zaczepisz". AI też jest generalnie kiepsko opłacane u nas, a widziałem, że jedna firma z USA płaciła taką kasę, że nie wiedziałem czy to jest pensja roczna czy miesięczna :D Wyszło, że miesięczna. ponad 100k zł / ms! Pracuj.pl kilka lat temu podało medianę to oscylowała w okolicach 10-11k brutto w Polsce (jeśli chodzi o całe IT).

A jak na Zachodzie wyglądają płace w embedded? Robiłeś jakiś risercz?

Wiem, że w przypadku FPGA / ASIC / CPLD można czasem liczyć na naprawdę dobre zarobki, szczególnie przy projektach dla wojska :).

 

komentarz 21 marca 2023 przez xdmik23 Gaduła (3,000 p.)
Researchu odnośnie zarobków na zachodzie nie robiłem, ale dowiedziałem się, że jeśli embedded to najlepiej wyemigrować na zachód czy jakiegokolwiek cywilizowanego kraju innego niż Polska.
komentarz 22 marca 2023 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
Rzuciłem okiem na oferty UK i poza nielicznymi, większość ofert w embedded też jest tam słabo opłacana.
komentarz 22 marca 2023 przez xdmik23 Gaduła (3,000 p.)
Być może to wynika z tego, że samo oprogramowanie jak i cała elektronika urządzenia to tylko część docelowego produktu. Z kolei w typowym IT, gdzie końcowym produktem jest samo oprogramowanie, klient może go pilnie potrzebować w związku z czym jest skłonny dużo zapłacić.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 24 marca 2023 przez soes Nowicjusz (140 p.)
Ogólnie problem z embedded w Polsce spowodowany jest dużymi kosztami utrzymania. Jednak mało, którą firmę stać na stworzenie całego oddziału R&D.

Natomiast nie uważam, że jest tak źle z pracą w Embedded. Mam wrażenie, że w przyszłości będzie to lepszy kierunek. Coraz więcej ludzi chcę pracę w IT przez co jest wysyp frontendowców i backendowców. Teraz już to widać, że z roku na rok jest coraz gorzej.

Natomiast jeżeli chodzi o Embedded to polecam iść w Automotive i Autosar, przez większy nacisk na samochody elektryczne, coraz więcej peryferiów w samochodach zawiera MCU co wymaga ogromej liczby programistów do pisania na nie oprogramowania.

W Polsce coraz więcej komponentów samochodowych jest rozwijana dla koncernów samochodowych w Niemczech, przez co powstają nowe firmy. Dla przykładu teraz nawet ładowarki do telefonów w samochodach muszą mieć komunikację po CAN i zabezpieczenia cybersecurity.

Co do samej pracy jako programista, jak ktoś lubi elektronikę to jest to przyjemna praca. Fakt nie jest to praca dla każdego co jest wielką zaletą, bo aby coś z tego wiedzieć pasuje skończyć elektronikę lub pokrewny kierunek, przez co mniej jest chętnych.

Jak dla kogoś obsługa lutownicy i oscyloskopu jest problemem to nie jest to wielki problem, coraz częściej nie musimy posiadać przy sobie hardware. Nasz kod testuje się go przez wgrywanie go zdalnie do docelowego hardware, bardzo często wielkie SW House'y oferują taką metodę pracy.

Co do pracy zdalnej to jest to największy mit, że nie jest możliwa w Embedded. Coraz więcej ludzi pracuje zdalnie nie widząc nawet hardware na jaki piszą oprogramowanie. Również coraz więcej firm wysyła potrzebne urządzenia oraz sprzęt do pracy.

Na koniec wspomnę o zarobkach, są one niższe niż w innych dziedzinach, ale może się to zmienić przez nasycenie rynku. Najlepszym przykładem tego jest  FB czy Twitter, gdzie masowo zwolniono dużą liczbę ludzi. Coraz  więcej firm dostrzega, że nie potrzebują już typowych klikaczy kodu, a doświadczonych deweloperów. Co prowadzić będzie do tego, że ludzie będą pracować za minimalną krajową byle by dostać pracę w frontendzie czy backendzie.
komentarz 24 marca 2023 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
Zgadzam się z soes. Rynek pracy dla web developerów, mam wrażenie się kurczy. Już od dawna liczba ofert juniorskich mocno spadła. Płace też spadają biorąc pod uwagę ogromną inflację na świecie.

Co do zarobków w branży i nie tylko tej branży, Zieloni Komuniści z Brukseli dążą do tego, żeby wszyscy mieli po równo :( Więc wiele może się zmienić, ale w kierunku nie takim jakim większość z nas sobie życzy.

Embedded będzie miało tę zaletę po zrównaniu zarobków, że będzie to nadal ciekawa działka, w mojej ocenie dużo fajniejsza niż pisanie web CRUD-ow.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 832 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 140 wizyt
pytanie zadane 2 kwietnia 2023 w C# przez marek.nowak404 Nowicjusz (220 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 409 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...