• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Branża embedded - czy warto?

Aruba Cloud PRO i VPS, Openstack, VMWare, MS Hyper-V
+1 głos
229 wizyt
pytanie zadane 12 marca w Mikrokontrolery przez xdmik23 Bywalec (2,580 p.)
Witam,

chciałbym poznać Waszą opinię na temat pracy w branży embedded. Osobiście wolałbym tworzyć soft powiązany z hardware, czyli sterowniki do wszelkiego rodzaju urządzeń, branża automotive niż zajmować się pisaniem aplikacji biznesowych w JAVIE czy czymś związanym z Data Science. Na forach czytałem, że "embedded to szajs" - stosunkowo niskie zarobki przy dużych wymaganiach. Z drugiej strony embedded daje możliwość ciekawszej jak dla mnie pracy, bo poza programowaniem miałbym sporo do czynienia z hardware.

Zastanawiam się czy warto od razu wystartować w embedded czy raczej iść w kierunku pieniędzy, a elektronikę potraktować jako hobby  i jak się dorobię to wtedy najwyżej rozpocząłbym karierę w embedded.

Pozdrawiam
komentarz 21 marca przez xdmik23 Bywalec (2,580 p.)

@reaktywny, 

oczywiście, że sensownie i nie mam wątpliwości ku temu, że embedded to ciekawa branża.

Gdyby nie kwestie finansowe to nawet nie myślałbym nad inną ścieżką, a niestety czytałem, że w Polsce embedded jest średnio płatne, a w porównaniu do wiedzy, którą trzeba mieć BARDZO SŁABO płatne w stosunku do innych branż IT

komentarz 21 marca przez reaktywny Nałogowiec (34,380 p.)

To zależy gdzie się "zaczepisz". AI też jest generalnie kiepsko opłacane u nas, a widziałem, że jedna firma z USA płaciła taką kasę, że nie wiedziałem czy to jest pensja roczna czy miesięczna :D Wyszło, że miesięczna. ponad 100k zł / ms! Pracuj.pl kilka lat temu podało medianę to oscylowała w okolicach 10-11k brutto w Polsce (jeśli chodzi o całe IT).

A jak na Zachodzie wyglądają płace w embedded? Robiłeś jakiś risercz?

Wiem, że w przypadku FPGA / ASIC / CPLD można czasem liczyć na naprawdę dobre zarobki, szczególnie przy projektach dla wojska :).

 

komentarz 21 marca przez xdmik23 Bywalec (2,580 p.)
Researchu odnośnie zarobków na zachodzie nie robiłem, ale dowiedziałem się, że jeśli embedded to najlepiej wyemigrować na zachód czy jakiegokolwiek cywilizowanego kraju innego niż Polska.
komentarz 22 marca przez reaktywny Nałogowiec (34,380 p.)
Rzuciłem okiem na oferty UK i poza nielicznymi, większość ofert w embedded też jest tam słabo opłacana.
komentarz 22 marca przez xdmik23 Bywalec (2,580 p.)
Być może to wynika z tego, że samo oprogramowanie jak i cała elektronika urządzenia to tylko część docelowego produktu. Z kolei w typowym IT, gdzie końcowym produktem jest samo oprogramowanie, klient może go pilnie potrzebować w związku z czym jest skłonny dużo zapłacić.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 5 dni temu przez soes Nowicjusz (140 p.)
Ogólnie problem z embedded w Polsce spowodowany jest dużymi kosztami utrzymania. Jednak mało, którą firmę stać na stworzenie całego oddziału R&D.

Natomiast nie uważam, że jest tak źle z pracą w Embedded. Mam wrażenie, że w przyszłości będzie to lepszy kierunek. Coraz więcej ludzi chcę pracę w IT przez co jest wysyp frontendowców i backendowców. Teraz już to widać, że z roku na rok jest coraz gorzej.

Natomiast jeżeli chodzi o Embedded to polecam iść w Automotive i Autosar, przez większy nacisk na samochody elektryczne, coraz więcej peryferiów w samochodach zawiera MCU co wymaga ogromej liczby programistów do pisania na nie oprogramowania.

W Polsce coraz więcej komponentów samochodowych jest rozwijana dla koncernów samochodowych w Niemczech, przez co powstają nowe firmy. Dla przykładu teraz nawet ładowarki do telefonów w samochodach muszą mieć komunikację po CAN i zabezpieczenia cybersecurity.

Co do samej pracy jako programista, jak ktoś lubi elektronikę to jest to przyjemna praca. Fakt nie jest to praca dla każdego co jest wielką zaletą, bo aby coś z tego wiedzieć pasuje skończyć elektronikę lub pokrewny kierunek, przez co mniej jest chętnych.

Jak dla kogoś obsługa lutownicy i oscyloskopu jest problemem to nie jest to wielki problem, coraz częściej nie musimy posiadać przy sobie hardware. Nasz kod testuje się go przez wgrywanie go zdalnie do docelowego hardware, bardzo często wielkie SW House'y oferują taką metodę pracy.

Co do pracy zdalnej to jest to największy mit, że nie jest możliwa w Embedded. Coraz więcej ludzi pracuje zdalnie nie widząc nawet hardware na jaki piszą oprogramowanie. Również coraz więcej firm wysyła potrzebne urządzenia oraz sprzęt do pracy.

Na koniec wspomnę o zarobkach, są one niższe niż w innych dziedzinach, ale może się to zmienić przez nasycenie rynku. Najlepszym przykładem tego jest  FB czy Twitter, gdzie masowo zwolniono dużą liczbę ludzi. Coraz  więcej firm dostrzega, że nie potrzebują już typowych klikaczy kodu, a doświadczonych deweloperów. Co prowadzić będzie do tego, że ludzie będą pracować za minimalną krajową byle by dostać pracę w frontendzie czy backendzie.
komentarz 5 dni temu przez reaktywny Nałogowiec (34,380 p.)
Zgadzam się z soes. Rynek pracy dla web developerów, mam wrażenie się kurczy. Już od dawna liczba ofert juniorskich mocno spadła. Płace też spadają biorąc pod uwagę ogromną inflację na świecie.

Co do zarobków w branży i nie tylko tej branży, Zieloni Komuniści z Brukseli dążą do tego, żeby wszyscy mieli po równo :( Więc wiele może się zmienić, ale w kierunku nie takim jakim większość z nas sobie życzy.

Embedded będzie miało tę zaletę po zrównaniu zarobków, że będzie to nadal ciekawa działka, w mojej ocenie dużo fajniejsza niż pisanie web CRUD-ow.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 529 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 351 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 268 wizyt
pytanie zadane 4 grudnia 2018 w Ogłoszenia, zlecenia przez newperspective Początkujący (310 p.)

90,871 zapytań

139,545 odpowiedzi

313,823 komentarzy

60,356 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Sklep oferujący ćwiczenia JavaScript, PHP, rozmowy rekrutacyjne dla programistów i inne materiały

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...