• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Elementary OS

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
579 wizyt
pytanie zadane 12 marca 2023 w Systemy operacyjne, programy przez Trzyiks Nowicjusz (140 p.)
Właściwie mam dwa pytania:

1. Mam zainstalowanego Elementary OS, ale niedawno wyszła nowa wersja 7.0. Moje pytanie brzmi czy da się go w jakiś prosty sposób zaktualizować?

2. Początkowo nie znałem się wcale na linuxie i zainstalowałem przeglądarkę OPERA przez jakieś dziwne komendy, które znalazłem w Internecie. Niby wszystko działa, ale ładuje się bardzo długo.
Ostatnio odkryłem sposób, że przez to AppCenter da się zainstalować Operę i okazało się, że ta działa dużo szybciej. Dodatkowo jest to osobna instalacja (mam dwie aplikacje z tym samym logo i uruchamiają osobne przeglądarki). Moje pytanie brzmi - Jak odinstalować tą pierwszą Operę i jak dowiedzieć się, która to jest?

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 12 marca 2023 przez MacieKap Bywalec (2,400 p.)
Usuń dwie i zainstaluj dobrą.
komentarz 5 kwietnia 2023 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
Tak masz rację, whereis nie znałem.
komentarz 7 kwietnia 2023 przez Trzyiks Nowicjusz (140 p.)
Czyli coś mam jeszcze sprawdzić, wpisać?
komentarz 8 kwietnia 2023 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

Sprawdzałeś wspomniany katalog /opt?

komentarz 26 kwietnia 2023 przez Trzyiks Nowicjusz (140 p.)
A może ta Opera zainstalowana jest przez Wine? Da się to sprawdzić?
komentarz 26 kwietnia 2023 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

Da się. Tyle że przy przeszukiwaniu plików .desktop powinna wyjść taka instalacja, a nic się nie pojawiło, co samo w sobie jest już dziwne, bo przecież Operę masz zainstalowaną i jest widoczna w menu głównym.

Wracając do pytania. Jeśli Opera była zainstalowana normalnie instalatorem w domyślnym prefiksie*, to możesz wywołać polecenie wine uninstaller, by pojawiło się okienko Dodaj/Usuń znane z Windowsa.

Można też użyć komendy find ~/.wine -iname opera*, by znaleźć wszystkie pliki ze słowem opera w nazwie. Niewykluczone, że przeglądarka została zainstalowana na innym prefiksie, wtedy powinieneś podać poprawną ścieżkę do katalogu.


*) prefiks w Wine to inaczej katalog, gdzie znajdują się wszystkie pliki "systemowe" Windowsa i instalowane aplikacje. Takich prefiksów może być dowolna ilość, wedle uznania. Domyślnym prefiksem jest $HOME/.wine. Aplikacje, które są na innym prefiksie wywołuje się tak: WINEPREFIX=<ścieżka do prefiksu> wine <applikacja do uruchomienia>

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 261 wizyt
pytanie zadane 26 grudnia 2022 w Systemy operacyjne, programy przez Trzyiks Nowicjusz (140 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 490 wizyt
pytanie zadane 21 lipca 2021 w Systemy operacyjne, programy przez Dewidos Początkujący (280 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 354 wizyt

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...