• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Napisz program, który pobierze od użytkownika nazwę pliku, a następnie odkoduje wiadomość w nim zapisaną.

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
337 wizyt
pytanie zadane 11 marca 2023 w C i C++ przez Marcinko Nowicjusz (120 p.)

Witam, mam takie zadanie. (Widziałem już podobne pytanie, ale niestety dalej nie mogę rozwiązać tego zadania) Nie wiem co zrobić aby prawidłowo mi odczytywało litery z pliku po indeksie (mój obecny program źle to odczytuje)

 

Napisz program, który pobierze od użytkownika nazwę pliku, a następnie odkoduje wiadomość w nim zapisaną.

W pierwszej linii pliku będą znajdowały się indeksy liter, a w kolejnych tekst. Program ma wyświetlić wszystkie znaki znajdujące się pod indeksami z pierwszego wiersza; indeks liczony jest względem początku pliku wejściowego. Wiersze w plikach wejściowych będą zakończone symbolem nowej linii, zgodnym z systemami Unix.

Znaki należy wyświetlać w jednej linii, w takiej kolejności w jakiej podano ich indeksy.

W przypadku plików niespełniających warunków zadania program powinien wyświetlić komunikat File corrupted i zakończyć działanie z kodem błędu 6. W przypadku podania ścieżki do pliku, który nie istnieje, program powinien wyświetlić komunikat Couldn't open file i zakończyć działanie z kodem błędu 4.

Plik należy uznać za uszkodzony, gdy:

  • nie posiada przynajmniej jednej linii (z liczbami)
  • indeks nie wskazuje na znaki w kolejnych liniach, np. jest zbyt duży, bądź wskazuje w obszar liczb,
  • itp...

Przykład interakcji z programem -- sukces (chance.txt):

Podaj sciezke do pliku:⏎
chance.txt⏎
I think that novels that leave out technology misrepresent life as badly as Victorians misrepresented life by leaving out sex.-Kurt Vonnegut

Przykład interakcji z programem -- brak pliku wejściowego:

Podaj sciezke do pliku:⏎
as.txt⏎
Couldn't open file⏎

Przykład interakcji z programem -- błąd danych w pliku wejściowym:

Podaj sciezke do pliku:⏎
much.txt⏎
File corrupted

Uwagi

  • W programie nie wolno używać funkcji alokujących pamięć.
  • W programie można zadeklarować tylko tablice na 30 znaków (do przechowywania nazw plików). Deklaracja musi wyglądać następująco: nazwa_zmiennej[31];.
  • W programie nie wolno używać operatora [].
  • Pamiętaj, że w plikach tekstowych systemu Windows symbol nowej linii to dwa bajty (\r\n) a w systemach Unixowych tylko jeden ('\n').

Podpowiedzi:

  • Cytat z http://www.cplusplus.com dla funkcji ftell: For text streams, the numerical value may not be meaningful but can still be used to restore the position to the same position later using fseek (if there are characters put back using ungetc still pending of being read, the behavior is undefined).
  • W trybie odczytu bez wyłączności jeden plik można otwierać wielokrotnie.

To jest mój kod: Niestety ale czyta nie poprawie:

#include <stdio.h>

int main() {
    char nazwa_zmiennej[31];
    printf("Podaj sciezke do pliku:\n");
    //scanf("%30s",nazwa_zmiennej);
    FILE *fp = fopen("text.txt","r");
    if(fp==NULL){
        printf("Couldn't open file");
        return 4;
    }
    FILE *file = fopen("text.txt","r");
    if(fp==NULL){
        printf("Couldn't open file");
        return 4;
    }

    long int number;
    char letter;
    for (;;) {
        fscanf(fp,"%ld",&number);
        //printf(" %d  ", number);
        char enter = fgetc(fp);
        if(enter == '\n') {
            break;
        }else{
            ungetc(enter,fp);
        }
        fseek(file,number,SEEK_SET);
        fscanf(file,"%c",&letter);
        printf("%c",letter);
    }


    fclose(fp);
    return 0;
}

 

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 11 marca 2023 przez tangarr Mędrzec (154,780 p.)

Pamiętaj, że w plikach tekstowych systemu Windows symbol nowej linii to dwa bajty (\r\n) a w systemach Unixowych tylko jeden ('\n').

komentarz 12 marca 2023 przez Marcinko Nowicjusz (120 p.)
Troszkę nie rozumiem tego, co to znaczy 2 bajty? znak nowej lini zajmuje dwa indeksy? (chodzi, że dwie pozycje zajmuje ten znak)?
komentarz 12 marca 2023 przez tangarr Mędrzec (154,780 p.)
Na Uniksie masz jeden znak '\n' a na Windowsie masz dwa znaki '\r' a potem '\n'

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 3,852 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 6,724 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...