• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Laptop ASUS nie wykrywa wbudowanych głośników i innych urządzeń.

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
446 wizyt
pytanie zadane 4 marca 2023 w Sprzęt komputerowy przez Bartusio445 Początkujący (290 p.)
zamknięte 7 marca 2023 przez Bartusio445

Wczoraj wieczorem postanowiłem trochę zadbać o komputer. Najpierw zwykły Ccleaner, a potem pobrałem driver booster (czy jakoś tak, darmowy program do aktualizacji sterowników), zaktualizowałem sterowniki i jeszcze w ustawieniach windowsa (11) zrobiłem najnowszą aktualizację. Nie robiłem po tym ponownego uruchomienia, niezbyt dobrze pamiętam, ale chyba dźwięk jeszcze działał wtedy, bo inaczej bym zwrócił uwagę podczas grania. Na koniec wyłączyłem laptopa.

Kolejnego dnia sobie chcę spokojnie popykać, wchodzę w grę, wszystko działa normalnie, ale nie ma dźwięku. Spróbowałem pogłosić, nic się nie dzieje, cały czas jest na zero i wyciszone. Potem spróbowałem odciszyć, ale nic się nie dzieje po klikaniu myszką i używaniu skrótu. No i zacząłem szukać odpowiedzi w internecie. Robiłem te różne diagnostyki, z oficjalnych stron pobierałem sterowniki itp., ale nic mi to nie pomogło.

W końcu doszedłem po 2h do tego, że laptop w ogóle nie wykrywa żadnych urządzeń. Ani wbudowanych głośników ani słuchawek, które podłączyłem dla sprawdzenia. Po wejściu w panel sterowania / dźwięki wyświetlają się tylko dwie rzeczy:

Z tego co naoglądałem się w filmach z przeglądarki, tam powinno być przynajmniej jeszcze jedno coś z ikonką głośnika. Mój laptop jednak tego nie widzi.

Potrzebuję pomocy.

komentarz zamknięcia: Problem rozwiązany
komentarz 4 marca 2023 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Wejdź w menadżera urządzeń i zobacz, czy nie ma tak jakichś pozycji z wykrzyknikiem lub znakiem zapytania.
komentarz 4 marca 2023 przez Bartusio445 Początkujący (290 p.)
Nie ma nigdzie, nawet w ukrytych urządzeniach
komentarz 4 marca 2023 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Może w BIOS-ie masz wyłączone urządzenia audio - sprawdź to.

Przypomniało mi się, że w menadżerze możesz wyświetlić zablokowane urządzenia (poszukaj w menu). Może tam będzie dźwięk.
komentarz 5 marca 2023 przez Bartusio445 Początkujący (290 p.)

Zresetowałem ustawienia całego BIOS-a, bo nie mogłem znaleźć tej konkretnej opcji, a i tak zbyt wiele w nim nie zmieniałem wcześniej, ale to nic nie dało.

W menedżerze urządzeń także nie mogę znaleźć zakładki, która pokazałaby mi zablokowane urządzenia. Mogę zobaczyć najwyżej te ukryte, tak jak już mówiłem.

Zdjęcie pokazuje, że w ogóle nie wykrywa żadnych urządzeń.

komentarz 5 marca 2023 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Trochę to dziwne, że po zabiegach, o których wspomniałeś w pytaniu, ot tak zniknęły urządzenia audio. Jeśli byłoby coś nie tak ze sterownikami, system załadowałby domyślne albo zaznaczyłby w menadżerze urządzeń, że urządzenie nie działa prawidłowo lub nie rozpoznaje go. Z tego, co piszesz, nic takiego nie ma miejsca i wygląda to tak, jakby audio było wyłączone na poziomie hardware'owym (w BIOS-ie lub kombinacją klawiszy).

Jaki to laptop?

Możesz zrobić jeszcze test odpalając z pendrive'a z Linuksem (np. Mint), by sprawdzić, czy wszystko jest ok z hardwarem.
komentarz 5 marca 2023 przez Bartusio445 Początkujący (290 p.)
Nazwa urządzenia    LAPTOP-KCTJC00M
Procesor    11th Gen Intel(R) Core(TM) i5-11400H @ 2.70GHz   2.69 GHz
Zainstalowana pamięć RAM    16,0 GB (dostępne: 15,7 GB)
Typ systemu    64-bitowy system operacyjny, procesor x64
Pióro i urządzenia dotykowe    Brak obsługi pióra i wprowadzania dotykowego dla tego ekranu
 

ASUS TUF Gaming F15 FX506HC_FX506HC
komentarz 5 marca 2023 przez Bartusio445 Początkujący (290 p.)

@j23, Przypomniałem sobie, że wchodząc w menedżer urządzeń zauważyłem, że w ukrytych urządzeniach jest Realtek(R) audio. I właśnie chodzi mi o to czy on powinien być ukryty. Czy to urządzenie nie jest także odpowiedzialne za odtwarzanie dźwięków ?

komentarz 5 marca 2023 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Jest. Odblokuj je i dźwięk powinien wrócić.
komentarz 5 marca 2023 przez Bartusio445 Początkujący (290 p.)

To teraz jest kolejny problem. Nie mam tego sterownika. Próbowałem go ponownie zainstalować z strony producenta ASUS oraz z strony realtek, ale to nic nie zmienia. Jak mogę to zmienić w inny sposób, aby działało ?

komentarz 5 marca 2023 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Ciekawe.

Zrób testa z Linuksem.
komentarz 6 marca 2023 przez Bartusio445 Początkujący (290 p.)
A mógłbyś dokładniej krok po kroku opisać test z linuksem ? Będę musiał coś kupywać ? Nie zepsuję na pewno nic ?

A co myślałbyś o pomyśle, abym po prostu przeinstalować windowsa (jak się nie mylę to chyba jest taka opcja) ? Nie chce mi się z tym męczyć, wszystkie loginy sobie zapiszę, a programy po prostu zainstaluję od nowa.
komentarz 6 marca 2023 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
edycja 6 marca 2023 przez j23

Kupować? Wystarczy pendrive (chyba) 4GB. Ściągasz obraz systemu ze strony twórców, Rufusem tworzysz bootowalnego pendrive'a, restartujesz komputer, wybierasz w boot menu, by startował z USB i tyle. Nic się nie zepsuje.

Co do reinstalacji Windowsa: no jest to jakiś sposób, ale ja bym spróbował najpierw z Linuksem, bo może się okazać, że to nie wina systemu/sterowników, a hardware'u. Nie spotkałem się z czymś takim, by jakiś sprzęt zniknął ot tak, jakby go fizycznie nie było.


W sumie możesz jeszcze zajrzeć do podglądu zdarzeń, może tam jest jakieś info o błędach związanych z audio.

komentarz 7 marca 2023 przez Bartusio445 Początkujący (290 p.)
Zresetowałem sobie system Windows. Wszystko działa poprawnie, pliki, programy itp. zaraz sobie znowu zainstaluję. Po wejściu w menedżer urządzeń zauważyłem dalszy brak sterownika Realtek(R) Audio, ale za to jest kilka dodatkowych sterowników (Mówię od razu też o tych ukrytych). Za to zauważyłem, że pojawił się sterownik Realtek High Definition Audio.

Dziękuję za pomoc :)

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 138 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 179 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 340 wizyt
pytanie zadane 21 sierpnia 2020 w Sprzęt komputerowy przez Tobic Nowicjusz (140 p.)

92,454 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,089 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...