• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

O tym jak wydałem aplikację na Androida

Object Storage Arubacloud
+4 głosów
336 wizyt
pytanie zadane 2 marca 2023 w Nasze projekty przez Veaware Nowicjusz (160 p.)

Cześć pasjonaci!

Tytuł... cheeky Podjąłem kolejną próbę stworzenia i wypuszczenia aplikacji na Androida, ponieważ jestem ciekaw, czy nadal można trafić w dziesiątkę i wyszarpać swój kawałek tortu z rynku. Mogę powiedzieć, że jest to trudne, sklep Google Play jest zalany aplikacjami i trudno jest uzyskać organiczne pobrania. Jakie są wasze doświadczenia apropo wydawania aplikacji na Androida? Czy jest jakaś sztuczka, która pomaga zwiększyć ruch?

W telegraficznym skrócie, aplikacja pomaga w:

Photos Map, aplikacji, która pozwoli Ci zobaczyć na mapie, gdzie wykonałeś swoje zdjęcia! Aplikacja pomoże Ci geotagować zdjęcia, grupować zdjęcia według kraju lub miejsca, tworzyć albumy, przeglądać i edytować metadane EXIF i wiele więcej. Dzięki Photos Map, organizuj i zarządzaj swoimi zdjęciami z chmury lub pamięci lokalnej urządzenia.

Upewniłem się, że dostarczam wysokiej jakości produkt i skupiłem się przede wszystkim na zapewnieniu wartości użytkownikom. Stworzyłem landing page, aby zbudować zaufanie użytkowników. Mój model biznesowy jest prosty: aplikacja oferuje 2-tygodniowy okres próbny ze wszystkimi jej funkcjami za darmo, ponieważ nie chcę umieszczać reklam w aplikacji. Po zakończeniu okresu próbnego użytkownik musi zakupić pełną wersję, aby móc dalej korzystać z aplikacji.

 

Byłbym wdzięczny, gdybyście mógli udzielić mi porady i szczerej opinii na temat aplikacji. Jestem gotowy na krytykę, także nie przebierajcie w słowach.

 

Link do aplikacji: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.veaware.photosmap

Witryna aplikacji: https://veaware.com/photosmap

3 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 2 marca 2023 przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)
Jak wrzucasz coś na forum "pasjonatów informatyki" to poza reklamą appki, mógłbyś napisać coś na jej temat, jak ona powstała (użyte technologie, jakie biblioteki wykorzystałeś, itp.), trudności jakie napotkałeś, itp.

Druga sprawa, nie wiem czy zdajesz sobie sprawę ale podobnych appek jest już sporo na Play Google i może być trudno się przebić z Twoją :)
1
komentarz 3 marca 2023 przez Veaware Nowicjusz (160 p.)

Appkę robiłem po godzinach, początkowo była napisana w Javie ale przemigrowałem projekt na Kotlina, co było dobrą decyzją bo przyjemniej się programuje i kod jest bardziej czytelny. Tech stack wygląda mniej więcej tak: Kotlin Coroutines, Android Architecture Components (Room, Live Data), Glide, Firebase, Google Drive SDK, Dropbox SDK, OneDrive SDK. Mam wrażenie, że najwięcej czasu zeszło na dodanie wsparcia dla chmurowych rozwiązań - Google Drive, OneDrive, Dropbox.

Czy coś bym zrobił inaczej? Jest tego trochę, mam spisaną listę usprawnień do wprowadzenia, np. ładowanie dużej ilości zdjęć (kilka tysięcy) z chmury może trochę trwać - tu by się przydało wyświetlić tzw. "foreground notification". Przede wszystkim wypuściłbym appkę wcześniej do sklepu, żeby zebrać feedback i zobaczyć czy warto inwestować w to więcej czasu. Zdaje sobię sprawę, że podobnych appek jest już sporo ale moim celem było rozwiązać dany problem lepiej niż konkurencja. Czy się udało? Rynek pokaże smiley

 

 

komentarz 3 marca 2023 przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)

To już dużo więcej wiadomo. A korzystałeś w UI z Jetpack Compose?

Zgadzam się z @Wiciorny, że teraz appka oferuje trochę za mało funkcjonalności, żeby odniosła sukces.

Czy się udało? Rynek pokaże 

To tak nie działa. Przy tej liczbie aplikacji niezbędny jest mocny (i drogi !) marketing. Wrzucasz swoją appkę na Google Play...I co? Niezależnie czy jest słabiutka, średnia, dobra czy wybitnie dobra nikt o niej nic nie wie. Wpada do sklepu na pozycję 46564576356 i prawie nikt nie zajrzy do niej. Zobaczysz po statystykach. Jak jest dobra i się spodoba użytkownikom, to (bardzo) powoli wypłynie trochę w rankingu sklepu, ale to jeszcze nie będzie sukces. Chyba, że kilkaset  czy kilka tys. sprzedanych appek uważasz za sukces :)

Niestety dziś trzeba pomóc swoim appkom w sklepie, a żeby ten duży wydatek miał sens, najpierw trzeba mieć co najmniej dobrą appkę.

Większość klientów idzie w freemium - appki darmowe z płatną dodatkową funkcjonalnością. Obecnie mało klientów decyduje się na płatny soft mobilny.

komentarz 3 marca 2023 przez Veaware Nowicjusz (160 p.)

To tak nie działa. Przy tej liczbie aplikacji niezbędny jest mocny (i drogi !) marketing. Wrzucasz swoją appkę na Google Play...I co? Niezależnie czy jest słabiutka, średnia, dobra czy wybitnie dobra nikt o niej nic nie wie. Wpada do sklepu na pozycję 46564576356 i prawie nikt nie zajrzy do niej. Zobaczysz po statystykach. Jak jest dobra i się spodoba użytkownikom, to (bardzo) powoli wypłynie trochę w rankingu sklepu, ale to jeszcze nie będzie sukces.

Zgadzam się w 100%. Nie jest to pierwszy produkt, który próbuję wypromować, znam realia Play Store. Niezwykle trudno o organiczne pobrania kiedy appka jest na 46564576356 pozycji w rankingu. Nie chcę wyrzucać pieniędzy w błoto na reklamowanie appki ale może na początek bym spróbował z małym budżetem albo z narzędziami SEO. Korzystałeś może z Google App Campaign? Ryzyko zwrotu z inwestycji jest duże.. wink

To już dużo więcej wiadomo. A korzystałeś w UI z Jetpack Compose?

Korzystałem ale w innym projekcie, tutaj klasyka - UI w XML.

komentarz 3 marca 2023 przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)
Nie korzystałem z Google App Campaign, ale alternatyw jest mnóstwo, tylko kase trzeba mieć :)
+1 głos
odpowiedź 2 marca 2023 przez Wiciorny Ekspert (269,790 p.)

Upewniłem się, że dostarczam wysokiej jakości produkt

na jakiej podstawie? Bo takie rzeczy zazwyczaj popierane są "feedbackiem użytkowników i klientów"?  

Generalnie jako może Potencjany użytkownik, nie widzę ani jednego "POWODU" dlaczego miałbym używać i po co taka aplikacja ...  pobieranie specjalnie czegoś dodatkowego, żeby robić to co mogę zrobić po prostu mając telefon :D i tworząc w nim folder na zdjęcia gdzie sobie segreguje zdjęcia z podpisem folderu kiedy i gdzie to zrobiłem... 

mam coś takiego zrobionego już w 2000 roku, z drugiej strony każdy telefon przechowuje informacje pod "specjalne informacje lub podobne" po kliknięciu na zdjęcie gdzie wszystkie takie informacje :D mam wyświetlane, a to gdzie zrobię zdjęcie to i tak widzę po zdjęciu 

Ciężko przebić się z aplikacją która nie ma potencjalnie żadnego użytecznego wykorzystania 

Jakby ktoś już czegoś takiego potrzebował to są "AUTOMATYCZNE APLIKACJE" - niektóre GeoTags- które nawet działają w realtime, w samym momencie zrobienia zdjęcia kamera, nagrania automatycznie wszystko dodają i tworzą w chmurze i twoim dysku z geolokalizacja na mapie 

nie wiem co mogę Ci doradzić, dlatego życzę sukcesu i dalszego rozwoju bardziej jako programista- jesli w tym kierunku idziesz, bo na sam zysk z apki to raczej bym nie liczył 
 

★ Zobacz na mapie, gdzie wykonałeś swoje zdjęcia
★ Geotaguj zdjęcia bez tagu lokalizacji

Za średnio- bogaty zasób benefitów z aplikacji, też nie ma za co płacić  

komentarz 3 marca 2023 przez Veaware Nowicjusz (160 p.)

Dzięki za szczery feedback, daje do myślenia! 

Upewniłem się, że dostarczam wysokiej jakości produkt

na jakiej podstawie? Bo takie rzeczy zazwyczaj popierane są "feedbackiem użytkowników i klientów"?  

Aplikacja zanim trafiła na produkcję przechodziła wewnętrzne testy, które trwały ok. miesiąc. Mam grupę zaufanych ludzi, dzięki którym mogłem znaleźć babole i naprawić zanim trafiły do większej grupy użytkowników. Wszystkie błędy znalezione podczas owych testów zostały naprawione, stąd moje przekonanie o tym, że appka trzyma "pewną" jakość i nie wywala się na starcie etc. smiley 

Generalnie jako może Potencjany użytkownik, nie widzę ani jednego "POWODU" dlaczego miałbym używać i po co taka aplikacja ...  pobieranie specjalnie czegoś dodatkowego, żeby robić to co mogę zrobić po prostu mając telefon :D i tworząc w nim folder na zdjęcia gdzie sobie segreguje zdjęcia z podpisem folderu kiedy i gdzie to zrobiłem... 

To zależy od potrzeb użytkownika. Są aplikacje, które rozwiązują dokładnie ten sam problem i mają po ponad 500k pobrań. Generalnie, zanim zacząłem cokolwiek kodować to zrobiłem research i upatrzyłem 2 aplikacje konkurencyjne, które są popularne. Przez jakiś czas używałem tych aplikacji i wiedziałem, że da się zrobić to lepiej, z bardziej przyjaznym dla użytkownika interfejsem etc. Zgadzam się, że appka nie wnosi nic innowacyjnego ale nie to było moim celem - chciałem rozwiązać dany problem lepiej aniżeli konkurencyjne aplikacje. Czy się udało? Rynek pokaże..

+1 głos
odpowiedź 27 maja 2023 przez kordix Gaduła (3,910 p.)
Zainstalowałem, poprosiło o dostęp do zdjęć.

U góry pisze 0 zdjęć, nie mam pojęcia to tu kliknąć żeby coś dodać.

Klikam sobie w różne menusy i nic.
komentarz 28 maja 2023 przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)
Może dev tej appki pojawi się na forum i odpowie.

Na jego stronie jest formularz kontaktowy.

Podobne pytania

+2 głosów
0 odpowiedzi 163 wizyt
pytanie zadane 8 stycznia 2019 w Nasze projekty przez DoKo Games Użytkownik (690 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 242 wizyt
pytanie zadane 21 października 2020 w C# przez MichaEll0 Nowicjusz (240 p.)
0 głosów
5 odpowiedzi 685 wizyt
pytanie zadane 15 grudnia 2018 w Nasze projekty przez Artek Stary wyjadacz (11,800 p.)

92,568 zapytań

141,420 odpowiedzi

319,622 komentarzy

61,954 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...