• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Komputer nie bootuje systemu z bootowalnego pendrive

+4 głosów
31,231 wizyt
pytanie zadane 7 września 2015 w Offtop przez Eryk Andrzejewski VIP (101,430 p.)
edycja 9 września 2015 przez Eryk Andrzejewski

Witam. Postanowiłem dokonać renowacji mojego starego komputera. Postanowiłem zamienić wgranego na nim Windowsa XP na jakiegoś Linuxa. Problem w tym, że komputer nie wczytał żadnego z systemów, które wgrałem na pendrive(Próbowałem z Ubuntu, Lubuntu, freedosem - wiem że nie linux ale mimo wszystko chciałem sprawdzić - żaden nie się nie wczytał, chociaż na moim laptopie działał bez zarzutów). Z płyty natomiast wczytuje poprawnie, mimo wszystko wolałbym instalować przez pendrive. Model płyty głównej to Jetway P4X400DB. Czy jest to możliwe, że ta płyta nie pozwoli na wczytanie systemu z pendrive? W Biosie przejrzałem już chyba wszystkie opcje i nic nie pomogło. Z góry dziękuję za odpowiedzi, Eryk :)

Czy ma ktoś jeszcze jakiś pomysł? :)

7 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 7 września 2015 przez shadou102 Pasjonat (20,010 p.)
Ustawiłeś pendriva jako pierwsze urządzenie do bootowania ?

Miałem podobną sytuacjie i dopiero jak powywalałem wszystko z boot menu i zostawiłem samo USB to zadziałało.
komentarz 7 września 2015 przez Eryk Andrzejewski VIP (101,430 p.)
Oczywiście, że to robiłem ;) Ustawiłem na początku USB-HDD.
+2 głosów
odpowiedź 7 września 2015 przez NoName Mądrala (5,720 p.)
Pendrive wkładasz do przedniego panelu komputera?
Jeśli tak, to podepnij z tyłu. (tak, to ma znaczenie)
USB do przedniego panelu nawet nie jest w komputerze podłączone, tak, wkładałem do tylniego panelu.
+2 głosów
odpowiedź 7 września 2015 przez efik Maniak (71,070 p.)
Nagraj na pena obraz systemu za pomocą programu UNetbootin i wybierz ręcznie w biosie, aby zabotowało USB disk.;)
(sformatuj pena pierw)
Zaraz obczaję co to :) Ale oczywiście, że formatowałem :P

Niestety nie działa, znowu - na moim  laptopie wszystko działa, ale na tamtym kompie nie. A gdzie mam to wybrać efik? Aktualnie mam ustawioną kolejność bootowania tak:

1. USB-HDD
  2. CDROM
  3. HDD-0 - czyli dysk twardy w komputerze

I nie mogę się dostać do bootmenu, nie wiem jak, a testowałem rozmaicie.

komentarz 7 września 2015 przez Boshi Szeryf (97,160 p.)
Sprawdź jeszcze na innym komputerze jak tam ruszy to znaczy, że masz walnięty bios.
Możliwe Boshi, ale co wtedy zrobić?
komentarz 7 września 2015 przez efik Maniak (71,070 p.)
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:D6IWAJjEEcMJ:ftp://ftp.pcf.pl/Manuals/Mainboard/Jetway/Jetway%2520P4X400DA%25201.0.pdf+&cd=3&hl=pl&ct=clnk&gl=pl

Advanced Bios Features -> Boot other Devices na Enabled.
OnChip Device Function -> USB Host Controller na Enabled

Też miałem ten bios na starym kompie ;D musi wejść.
pod F10 jest chyba boot menu albo F12 naciskaj od F6 do F12 i wskoczy ^^

Czyli rozumiem, że na kompie nowym normalnie pendrive się botuje, a tam nie?
Nowym, toś dowalił xD No na tym 7 - letnim lapciu się bootuje w porządku, ale tam bios jest taki, że jedynie czas mogę zmienić, kolejność bootowania i hasło na płytę ustawić :) Zaraz przetestuję :)

Ty dziadu, akurat ściągnąłem manuala ze strony producenta, a ty mi dajesz linka :D
Efik te opcje miałem już ustawione domyślnie, a na żaden z tych klawiszy niestety nie weszło :(
Znalazłem w programie Rufus jakąś opcję dla starych BIOSów ale też nie działa :(
+2 głosów
odpowiedź 7 września 2015 przez event15 Szeryf (88,430 p.)
A ubuntu nie udostępnia instalatora w postaci pliku *.exe? Przynajmniej kiedys tak było, że pobierałem sobie iso z tym i instalowałem z poziomu systemu windows :)
Możliwe, ale chcę zainstalować z pendrive(bo czemu to do pioruna nie działa?) a poza tym chcę tam zainstalować freedosa, żeby coś przetestować :(
+2 głosów
odpowiedź 1 października 2016 przez encelados Nowicjusz (180 p.)

Witam.

Temat pewnie już nieaktualny - ale być może mój wpis komuś pomoże. Od kilku dni męczyłem się z podobnym problemem. Próbowałem zrobić bootowalnego pendrive'a z linuxem z poziomu Windows. Obraz ISO Linuxa - to Linux Mint 18 Mate 32bit. Mój komputer - to obiekt "muzealny" - sprzed 9 lat (2007). Zainstalowany na nim dziś system to Win7. Używałem programów:

•     Unetbootin
  •     LiLi USB Creator

I nic. Niby bootowalny pendrive został utworzony prawidłowo. W BIOSie ustawiałem jako pierwszy do bootowania napęd USB-HDD. Tak samo (USB-HDD) wybierałem w BootMenu. I nic. BIOS widział mojego pendrive'a - wyświetlał go jako "USB Storage Device" i tu dalej poprawna nazwa mojego pendrive'a. Ale bootowania z niego nie było. Spróbowałem zaznaczania WSZYSTKICH opcji w Biosie i w BootMenu. Nic. Albo wyświetlało się w nieskończoność "Verifying DMI Pool Data" albo... wyświetlało się to tylko przez chwilę i potem uruchamiał się Win7 z dysku twardego.

Użyłem wiec programu Rufus i zaznaczyłem w nim opcję "Dodaj łatkę dla starych BIOSów (dodatkowa partycja, itp.)". Pomogło. Ale jak ciekawie: czy to ustawienie opcji w BIOS-ie czy wybranie z BootMenu (F12) opcji USB-HDD - efekt wciąż ten sam. ALE: w BIOSie mam ustawienie priorytetu bootowania z dystku twardego - "Hard Disk Boot Priority". Wcześniej były tam tylko dwie opcje: mój dysk twardy oraz "Bootable Add-in Cards". Po użyciu programu Rufus z zaznaczoną opcją "Dodaj łatkę dla starych BIOSów (dodatkowa partycja, itp.)" mój pendrive pojawił się... właśnie tam! Więc ustawiając to tak w BIOSie (z włożonym pendrive'm w gniazdo USB) lub wybierając z BootMenu (F12) - muszę wybrać nie "USB-HDD" - tylko "Hard Disk" (i w kolejnym oknie BootMenu wybieram mój pendrive). I działa.

Przy okazji problem zapisu ustawień systemu bootowanego z pendriv'a: program Rufus nie ma opcji ustawienia wielkości pliku persystencji. Na skutek tego np. zmiana języka Linuksa na język polski lub zmiana tapety pulpitu nie jest zapamiętywana. Po ponownym uruchomieniu Linuxa z pendrive'a trzeba zmiany wprowadzać od nowa.
Rozwiązanie: na bootowalnym pendriv'ie utworzonym w programie Rufus - jeszcze raz utworzyłem bootowalny pendrive z tą samą dystrybucją Linuxa (nadpisując istniejące pliki) przy pomocy programu Universal USB Installer i określając w tym programie maksymalną wielkość pliku persystencji.

Wynik: Linux ładuje się z bootowalnego pendrive'a i wszelkie zmiany w nim wprowadzone - są zapamiętywane.

komentarz 1 grudnia 2016 przez Brzydki Nowicjusz (100 p.)
Dziękuję za pomoc kolego. Meczylem się godzinami, żeby postawić ubuntu. Wystarczyło dotrzeć do Twojego posta.  Ruszyło bez żadnych problemów. Jeszcze raz ci dziekuje
+1 głos
odpowiedź 8 września 2015 przez Ehlert VIP (105,370 p.)

Co do Linuxa na Penie masz 2 dobre opcje: 

Diskpart: wybierasz pena, usuwasz wszystko. Tworzysz nową partycję, maxymalny rozmiar. Formatujesz na fat32, assign letter i avtive. Rozpakowujesz iso na pena i ju smiley

LILI nic dodać, nic ująć proste jak... nic. 

Jak masz już pena szukasz w Biosie kolejności bootowania. Ustawiasz USB. Jeśli tego nie znajdujesz to zobacz czy nie masz dostępu do boot-menu.

komentarz 8 września 2015 przez Eryk Andrzejewski VIP (101,430 p.)
Lili już testowałem i nie pomogło. I za pioruna nie mogę się dostać do boot menu.  Disparta zobaczę rano. Narka =)
0 głosów
odpowiedź 12 maja przez WilmaOlcho Obywatel (1,760 p.)
Odpowiedź może kryć się w BIOSie, jeżeli nie ma w nim opcji bootowania z dysku podłączonego do USB, powinieneś go wpierw zaktualizować, a dopiero wtedy włączyć bootowanie z USB, ustawić kolejkę by USB sprawdzał przed dyskiem twardym i tak spróbować.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 452 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 790 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 115 wizyt
Obowiązuje już zaktualizowany regulamin.

Czy wiesz, że nie musisz już odświeżać strony głównej?

Lista pytań i odpowiedzi aktualizuje się automatycznie!

38,649 zapytań

76,547 odpowiedzi

149,551 komentarzy

18,068 pasjonatów

Przeglądających: 271
Pasjonatów: 33 Gości: 238

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...