• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Xampp na maturze z informatyki.

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
441 wizyt
pytanie zadane 21 lutego 2023 w SQL, bazy danych przez Arek04 Użytkownik (700 p.)
Jestem w 4 klasie liceum i w tym roku piszę maturę rozszerzoną z informatyki. W 2 klasie uczyliśmy się baz danych w SQL management studio. Okazało się, że na maturze nie można używać tego oprogramowania. Dostępny jest Access lub Xampp. Nauczyciel powiedział nam, że postara się załatwić Accessa dla szkoły, ponieważ naciskaliśmy na niego, ze wzglęgu na o wiele prostszy interfejs i błyskawiczną możliwość rozwiązywania w nim zadań. Gdy już się go nauczyłem, dzisiaj powiedział, że jednak szkoła Accessa nie będzie miała - tylko Xampp.

Jestem dosyć mocno tym przerażony, ponieważ nikt w szkole nie uczył nas Xamppa nawet przez 10 minut, a w internecie nie ma dosłownie żadnych materiałów z rozwiązaniami matury w Xampp. Nauczyciel, nawiasem mówiąc, nie uczy nas praktycznie niczego, lekcja odbywa się na zasadzie filmiku z yt lub marnej próby ukrycia własnej niewiedzy w postaci gadania głupot, żartów, zero merytorycznego przekazywania wiedzy.

Stąd moje pytanie - co zrobić w takiej sytuacji? Czy jest jakaś strona z materiałami z matur w Xampp? Jak ominąć konieczność posługiwania się tak bezsensownym oprogramowaniem na maturze, w którym nawet rozszerzenie plików trzeba zmieniać z txt na csv, aby móc w ogóle zaimportować plik, nie mowiąc już o ogromnej stracie czasu w porównaniu do accessa. Biorąc pod uwagę, że za niecałe 3 miesiące matura, czuję się mocno w kropce.

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
komentarz 21 lutego 2023 przez tangarr Mędrzec (154,780 p.)
Xampp to tylko zbiór oprogramowania. Ciebie tak na prawdę interesuje obsługa phpMyAdmin.
Z ciekawości zainstalowałem sobie XAMPP v.3.3.0. Nigdy wcześniej tego nie używałem. Pobrałem sobie dane z losowego arkusza maturalnego i spróbowałem zaimportować dane bezpośrednio z pliku txt. Nie było z tym żadnego problemu.
Może zrób listę zagadnień z którymi masz problem. Wtedy łatwiej będzie ci wskazać co należy zrobić.
komentarz 21 lutego 2023 przez Misiek Mądrala (5,300 p.)
w tych czasach w szkołach jeszcze uczą Accessa ? :) niezła porażka z tym, ale wracając do problemu to tak jak kolega pisał powyżej XAMPP to pakiet oprogramowania do stawiania serwerów:

APACHE <- serwer strony www

PHP <- obsługa skryptów pisanych w PHP

MYSQL <- serwer bazy danych

PHPMYADMIN <- interfejs www do obsługi i zarządzania serwerem mysql i bazami danych

są jeszcze inne oprogramowania w pakiecie jak np serwer FTP

 

I tak jak kolega napisał wyżej podeślij zagadnienia z jakimi musisz się zmierzyć w zadaniach bo według mnie w typowej bazie SQL na pewno będzie wam łatwiej zaliczyć Mature niż w Accessie :)
komentarz 28 lutego 2023 przez Arek04 Użytkownik (700 p.)

Już ogarnąłem jak robić podzapytania w phpMyAdmin, ale pozostaje pytanie - co z treściami kwerend? W Management studio można było każdą treść kwerendy zapisać jako osobny plik *.sql. W phpMyAdmin nie widzę takiej możliwości, aby w ogóle wyeksportować zapytanie jako osobny plik. W arkuszu maturalnym jednak jest polecenie: 

Jeśli rozwiązaniem zadania lub jego części jest baza danych utworzona z wykorzystaniem MySQL (MariaDB), to umieść w  katalogu (folderze) oznaczonym Twoim numerem PESEL treści zapytań w języku SQL oraz (przed zakończeniem egzaminu) wyeksportowaną całą bazę w formacie *.sql.  

W związku z tym mam pytanie - czy mogę treści kwerend zapisać po prostu w pliku txt, każdą poprzedzając numerem zadania, tak jak same odpowiedzi? Czy może jest jakiś sposób na eksportowanie kwerend?

No i mam jeszcze pytanie odnośnie eksportowania bazy danych. Gdy eksportuje ją z phpMyAdmin, to otrzymuję plik z całym poleceniem importującym wszystkie tabele wraz z rekordami do bazy danych. Czy to o to chodzi i dołączenie takiego pliku *.sql do folderu z peselem wystarczy? 

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 275 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 668 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 366 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...