• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Własny serwer z PC do bazy MySQL

Object Storage Arubacloud
0 głosów
366 wizyt
pytanie zadane 21 lutego 2023 w Sieci komputerowe, internet przez piotr_domanski Bywalec (2,080 p.)
Witam,

Od pewnego czasu zacząłem tworzyć własną bazę danych do mojego programu w C++. Wszystko już działa logowanie i rejestracja. Baza MySQL jest lokalnie na moim komputerze, ja chce żeby była ona dostępna w sieci. Wygrzebałem z z szafy PC z dyskami i chce z niego zrobić serwer. Komputer ciągnie mało prądu i nie wymagam od tego serwera nie wiadomo czego. Wiem, że trzeba mieć dobry Internet. Myślę, że światłowód wystarczy.  

Jak taki serwer postawić. Na tym PC mam Windowsa XP Professional. Czy trzeba przeinstalować na inny system czy Xp będzie dobry.

Czy ktoś może doradzić lub podesłać jakiś link.
1
komentarz 21 lutego 2023 przez Velta Maniak (52,010 p.)
Sugerowałbym zainstalowanie systemu opartego o jądro Linux i użycie demona mysqld, ewentualnie kontener Dockera.
komentarz 21 lutego 2023 przez piotr_domanski Bywalec (2,080 p.)
Ubuntu będzie dobry
komentarz 21 lutego 2023 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)

Ubuntu będzie dobry

To już zależy jakie parametry miał ten komputer z XP. Może się okazać że "Ubuntu nie będzie dobry" bo wymaga zbyt wiele od sprzętu. Jeśli podasz parametry sprzętu (RAM, CPU, HDD), będzie można coś doradzić.

BTW. Jeśli to baza do ćwiczeń, ostatnią rzeczą którą bym sugerował to zakup do niej dedykowanego sprzętu :)

komentarz 21 lutego 2023 przez tangarr Mędrzec (154,860 p.)
Zawsze możesz zainstalować jakiegoś Debiana w bez interfejsu graficznego
komentarz 21 lutego 2023 przez piotr_domanski Bywalec (2,080 p.)

@mokrowski, komputer jest wydajny, dokładnych parametrów nie znam ale kiedyś grałem na nim w gierki. 

komentarz 21 lutego 2023 przez Misiek Mądrala (5,300 p.)

@piotr_domanski, 

1) Napewnoe zainstalowałbym system Linux (debian lub pochodne od niego distro) 

2) na nim zainstalowałbym serwer mysql czyli z migracją z lokalnego nie będzie problemu

3) jeśli miałby być to serwer tylko i wyłącznie pod ten projekt to można wrzucić lokalnie na serwer wszystko, ale warto zastanowić się nad rozwiązaniem dockera napewno ci to zaoszczędzi przyszłościowo problemów w razie potrzeby przecucenia na inny serwer

4) pomyśleć o robieniu backupu projektu i bazy w przypadku docekra jest to o wiele prostsze rozwiązanie 

5) konfiguracja twojego łącza z wyjściem na świat żeby tówj serwer był widoczny i był do niego dostęp 

6) co do łącza to że masz światłowód to super ale też ważne jakie masz przepustowość na nim i też zależy jaki transfer danych potrzebne jest twoje do twojego projektu :)

komentarz 21 lutego 2023 przez Oscar Nałogowiec (29,310 p.)
ad 6 - transfer z podziałem na kierunki, zwykle domowe łącza internetowe są asymetryczne - download jest szybki, upload niekoniecznie.
komentarz 21 lutego 2023 przez Misiek Mądrala (5,300 p.)
to nie jest reguła że zwykłe łącza domowe są asymetryczne faktycznie że najczęściej tak bywa ale nie jest to warunek konieczny

jeśli Kolega potrzebuje z zew transferować do swojego serwerka to jak najbardziej download jest ważny, natomiast jak gdzieś z zew potrzebuje pobierać dane z serwera to tu będzie duża role odgrywał upload
komentarz 21 lutego 2023 przez piotr_domanski Bywalec (2,080 p.)
dzięki za odpowiedź, o Internet się nie martwię bo mam stabilny i szybki światłowód. Niedługo będę myślał też o przenosinach do Warszawy i tam postawię serwer a w warszawie jest szybsze łącze.

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 263 wizyt
pytanie zadane 21 grudnia 2018 w Sieci komputerowe, internet przez Macek Kolo Mądrala (5,480 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 198 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 295 wizyt

92,572 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,644 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...