• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Sztuczna Inteligencja UW vs PW

Object Storage Arubacloud
0 głosów
971 wizyt
pytanie zadane 19 lutego 2023 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez New_User7986 Nowicjusz (120 p.)
Witam

Pisze z zapytaniem odnośnie wyboru studiów I stopnia. Jeśli planowałbym karierę w kierunku sztucznej inteligencji(najlepiej w sieciach neuronowych) to powinienem wybrać IAD, MAD (PW MINI) czy raczej iść na informatykę lub matematykę na UW. W swojej pracy nie chciałbym jedynie "klepać kodu" ale również w jakiś sposób mieć do czynienia z teoretycznymi aspektami AI. Czy jest tu ktoś kto studiował na IAD(myślę że ten kierunek jest niejako najbliższy moim oczekiwaniom) lub MAD i mógłby się podzielić swoją opinią. Dodam że posiadam tytuł finalisty olimpiady , przez co nie będzie problemem dostać się na powyższe uczelnie.

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 19 lutego 2023 przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)
edycja 19 lutego 2023 przez reaktywny

Na UW otrzymasz więcej teorii, a na PW więcej praktyki - tak było chyba zawsze, myślę, że do dziś wiele się nie zmieniło. Co lepsze? Myślę, że poznanie dogłębnie teorii ma wiele zalet, a praktykę poznasz w firmie już pracując.

Nie wiem prawie nic o sztucznej inteligencji na UW i PW (czytałem tylko, ze mieli mnóstwo chętnych - kilkadziesiąt na jedno miejsce na PW! Przynajmniej na początku jak ruszyli z Data Science i AI).

Natomiast jeśli byś się interesował algorytmami klasycznymi (nie SI), to UW jest prawdopodobnie najlepszym miejscem, nie tylko w Warszawie, ale w ogóle Polsce. Na Uniwersytecie Warszawskim zawsze mieli bardzo wysoki poziom informatyki szczególnie od strony teoretycznej i wybitnych speców od algorytmów (ale wtedy jeszcze nie było SI). Na UW będziesz musiał być lepiej przygotowany z matematyki (SI to też sporo matematyki (głównie statystyka i rach. prawd.), więc także w tym wypadku). Poziom na obydwu uczelniach, zwłaszcza na wydziałach IT jest wysoki i niezależnie który wybierzesz, zrobisz bardzo dobrze.

Sorry, że nie odpowiadam precyzyjnie na Twoje pytanie, ale AI jest stosunkowo od niedawna na uczelniach i nie mam pojęcia jak to dokładnie obecnie wygląda.

 

 

0 głosów
odpowiedź 19 lutego 2023 przez pasjonat_algorytmiki Pasjonat (19,540 p.)
edycja 19 lutego 2023 przez pasjonat_algorytmiki
Na forum, jest użytkownik @Whistleroosh( https://forum.pasja-informatyki.pl/user/Whistleroosh ), z tego co wiem, to studiuje na UW(i wydaje mi się, że kierunek jest podobny, co Cię interesuje), jak napiszesz do niego wiadomość prywatną, to jestem przekonany, że odpowie Ci na każde pytanie :)

A po za tym popytałbym się znajomych / na jakiś innych grupach, jak tam to wygląda (czym więcej opinni / perspektyw), tym lepiej. Jak zdobędziesz sobie wielee, opinii / perspektyw, to łatwiej będzie Ci zdecydować, ale na końcu wybierz to co tobie najbardziej będzie odpowiadało.

Edit: Ale musisz wziać pod uwage, że opinie mogą być mocno subiektywne(dlatego, najlepiej mieć ich jak najwięcej).
1
komentarz 19 lutego 2023 przez Whistleroosh Maniak (56,980 p.)
A prawda studiuje matematyke i informatyke na UW :)
komentarz 19 lutego 2023 przez pasjonat_algorytmiki Pasjonat (19,540 p.)
:))
0 głosów
odpowiedź 19 lutego 2023 przez Whistleroosh Maniak (56,980 p.)

Jesli Twoim celem jest dostanie się na Machine Learning na UW to informatyka na UW jest najlepszym wyborem. Kierunki bardziej matematyczne, czyli matematyka UW i MAD odpadają, bo wymagania na egzamin wstępny na ML są takie:

  • Rachunek Prawdopodobieństwa i Statystyka
  • Algebra liniowa
  • Matematyka Dyskretna
  • Python
  • Analiza matematyczna
  • Podstawy matematyki
  • Metody numeryczne
  • Algorytmy i struktury danych
  • Bazy danych
  • Programowanie współbieżne
  • Sieci komputerowe
  • Systemy operacyjne

Czyli musiałbyś się we własnym zakresie uczyć przedmiotów czysto informatycznych jak bazy danych, programowanie współbieżne itd.

Z tego co patrzyłem na IAD też nie ma programowania współbieżnego. Jeśli chodzi o nacisk o teorię to tu pewnie będzie lepsze UW. Słyszałem, że zadania które przerabiamy na UW są trochę trudniejsze od tych z PW, ale nie wiem ile w tym prawdy. Ogólnie jesli chcesz iść na ML UW to informatyka UW najlepiej przygotuje Cię do egzaminu wstępnego.

komentarz 19 lutego 2023 przez Whistleroosh Maniak (56,980 p.)
Jesli chcesz iść na IAD II stopnia to nie wiem co jest lepszym wyborem. Ale zgaduje, że po informatyce UW bez problemu byś się tam dostał, tylko miałbyś 1 semestr więcej, jako że byłbyś po studiach licencjackich

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 1,046 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 542 wizyt
pytanie zadane 17 lipca 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez SensejChmiel Nowicjusz (180 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 5,335 wizyt

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,557 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...