• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Microsoft Edge zapisuje aktywność lokalną komputera w historii wyszukiwania

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
164 wizyt
pytanie zadane 17 lutego 2023 w Bezpieczeństwo, hacking przez alpha.netrunner Gaduła (4,690 p.)
edycja 17 lutego 2023 przez alpha.netrunner

Cześć wszystkim,

Przez przypadek zajrzałem sobie teraz do historii przeglądania w Microsoft Edge na Windows 10 Home, bo dotychczas najczęściej korzystałem z Chrome, i zauważyłem, że zapisuje ona nawet aktywność lokalną poza przeglądarką jak np. robienie zrzutów ekranu, edytowanie plików, kopiowanie zdjęć itp.

Każdy z tych lokalnych linków otwiera się w przeglądarce i wyświetla dane zdjęcie lub nawet treść danego pliku tekstowego.

Bardzo proszę o wyjaśnienie dlaczego przeglądarka zapisuje to co się dzieje poza nią. Czy te dane są wysyłane na ich serwery i Microsoft sobie je przetwarza w najlepsze, tym bardziej że miałem tam też plik tekstowy z wrażliwymi informacjami, które nie powinny wyciekać do sieci.

Poniżej zrzuty ekranu (dla zachowania prywatności pewne dane zostały zamazane)

Nawet Google tak nie inwigiluje (a przynajmniej nie chwali się tym tak jawnie).

Mimo wszystko jestem tym trochę zaniepokojony i proszę o radę co dalej.

Z góry dziękuję za poświęcony czas smiley

1
komentarz 17 lutego 2023 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
Nie bez przyczyny Winzgroza nazywana jest SpyOS :)

Co dalej? Jak nie grasz w gry i nie jesteś związany z Winzgrozą jakimś softem (np. Adobe czy Visual Studio) to polecam przejść na Linuxa.

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 17 lutego 2023 przez rafal.budzis Szeryf (85,260 p.)
wybrane 18 lutego 2023 przez alpha.netrunner
 
Najlepsza

Jesteś pewny że nie otwierałeś tych plików w przeglądarce? Ja na przykład nie instalowałem Adobe Reader i wszystkie PDFy domyślnie otwieram i drukuje z przeglądarki. Historia zapisuje tylko ścieżkę wiec plik nie jest zapamiętywany. Dla przykładu podam Ci link do mojego pliku na pulpicie 

file:///C:/Users/Bajdzis/Desktop/Nowy%20folder%20(2)/package.json

Ten link Ci nic nie da. Tylko ja mam dostęp do tego pliku. 

komentarz 17 lutego 2023 przez alpha.netrunner Gaduła (4,690 p.)
Właśnie to jest dziwne że używam Adobe Reader a mimo to aktywność jest tam zapisana. Nawet wykonanie zrzutu ekranu np. pulpitu jest tam zapisana z linkiem do tego konkretnego pliku.
1
komentarz 17 lutego 2023 przez rafal.budzis Szeryf (85,260 p.)
Może coś namieszałeś w ustawieniach i to przeglądarka otwiera AdobeReader czy coś ;)  Nie wiem jak to dokładnie działa. A może microsoft połączył historie z eksploratorem dla wygody użytkowników czy coś ;) Nie doszukiwałbym się w tym drugiego dna ;)

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 720 wizyt
+2 głosów
4 odpowiedzi 423 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...