• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Przyjazne linki nie działa reguła

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
283 wizyt
pytanie zadane 11 lutego 2023 w Hostingi, domeny, usługi przez endriuu0 Nowicjusz (140 p.)
witam

mój adres https://ad-solutions.ie/blog?article=what-for-cover-window-terrace

chciałbym aby wyglądał

https://ad-solutions.ie/blog/what-for-cover-window-terrace

próbuję w htaccess niby nie wykrywa błędów ale też i nie działa prawidłowo. cały czas sa krzaki w linku.

próbuje taką regułą

RewriteRule blog/(a-zA-Z0-9-_)$ blog.php?article=$1 [L]

dzięki za pomoc

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 11 lutego 2023 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)

Twój regex nie wydaje się być poprawny. Jeśli to ma być zbiór znaków z tych podanych, to raczej powinno to być wzięte w []. Ponadto w takiej sytuacji będzie szukał tylko jednego z tych znaków, czyli zadziałałoby blog/a, ale już blog/aa nie. Możesz tam dać choćby plusa, aby pozwolić na dowolną liczbę znaków z tego zbioru lub jakoś inaczej ograniczyć ich ilość jeśli jest taka potrzeba. Czyli sam regex mógłby wyglądać przykładowo tak: blog/([a-zA-Z0-9-_]+)$

komentarz 12 lutego 2023 przez endriuu0 Nowicjusz (140 p.)

poprawiłem zgodniem z suggestią :

RewriteRule ^blog/([a-zA-Z0-9-_]+)$ blog.php?article=$1 [L]

ale nic nie daje

dalej mam adres jak na obrazku

1
komentarz 12 lutego 2023 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
To nie zadziała na zasadzie przekierowania. Musisz sam wejść pod nowy adres czy też podmienić wszędzie tam gdzie używasz adresów z blog?article= na nowy format. Po wejściu w drugi z linków, które podałeś w pytaniu, strona działa. Wygląd się co prawda sypie, nie widzi w ogóle obrazków czy stylów, ale to pewnie przez źle zbudowane ścieżki. Wcześniej zapisanie po prostu images/abc.jpg powodowało szukanie od głównej domeny, bo w adresie nie było "podkatalogu", jednak jeśli w nowym adresie występuje blog/ to następuje szukanie w blog/images/abc.jpg, a to już pewnie nie istnieje. Należałoby więc albo poprawić to na pełne ścieżki albo dodać na ich początku / aby zawsze szukał od samego początku domeny (o ile nie planujesz uruchomić strony w podkatalogu).
komentarz 12 lutego 2023 przez endriuu0 Nowicjusz (140 p.)
super dzięki rozumiem już i pozmieniałem sciezki linków itp teraz działa ok. ale dalej nie moge zrobić przekierowania zależy mi aby się pozbyc adresu

https://ad-solutions.ie/blog?article=what-for-cover-window-terrace

próbuję

<?php
header("HTTP/1.1 301 przeniesiony na stałe");

header('Lokalizacja: https://ad-solutions.ie/blog/what-for-cover-window-terrace');
?>

z tym że umieszczam w srodku kodu za pomocą pliku tresc.php który robie funkcja "include"

ale to chyba złe rozwiązanie

a  w pliku htaccess :

RewriteRule ^blog\.php?article=when-to-buy-blinds-awnings\.html$ https://ad-solutions.ie/blog/when-to-buy-blinds-awnings [R=301,L]

próbuje w ten sposób ale nie działa
komentarz 12 lutego 2023 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Jak chcesz przekierować w PHP, to możesz spróbować sprawdzić $_SERVER['REQUEST_URI']. Nie powinieneś przekierowywać wszystkiego, bo w takiej sytuacji przekierujesz zarówno adresy po staremu jak i po nowemu (bo po nowemu nadal zostanie wywołany ten sam plik blog.php i przekazana wartość article=, tyle że tego nie widać). REQUEST_URI powinien zawierać adres jaki faktycznie był wywoływany i na jego podstawie musiałbyś decydować czy trzeba przekierować czy nie. No i funkcja header() powinna być wywoływana przed wszystkim, co ma wyświetlić jakiś efekt (np. przed kodem HTML, przed echo, print itd.).

W tym z przekierowaniem w htaccess nie jestem pewien czy on w regexie będzie miał dostęp do parametrów, czyli do ?article=... Wydaje mi się, że nie i przez to nie zadziała w taki sposób.

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 378 wizyt
pytanie zadane 7 lutego 2021 w Inne języki przez Antoni2422 Użytkownik (570 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,190 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 233 wizyt
pytanie zadane 14 marca 2018 w Hostingi, domeny, usługi przez Kacperos Nowicjusz (210 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,087 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...