• Najnowsze pytania
 • Bez odpowiedzi
 • Zadaj pytanie
 • Kategorie
 • Tagi
 • Zdobyte punkty
 • Ekipa ninja
 • IRC
 • FAQ
 • Regulamin
 • Książki warte uwagi

Czy warto się uczyć frontendu?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,283 wizyt
pytanie zadane 1 lutego 2023 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Radosław Pałka Nowicjusz (190 p.)
Witam. Uczę się forntendu, chciałbym się przebranżowić, ale szczerze mówiąc przeraża mnie jak słyszę, że na jedno stanowisko junior frontend developera są tłumy chętnych. Więc, czy nie lepiej się nauczyć jakiegoś mniej popularnego języka? Jeżeli tak to jakiego?
komentarz 1 lutego 2023 przez Velta Maniak (52,410 p.)
Prawdopodobnie na zdecydowaną większość stanowisk związanych z programowaniem będzie dużo chętnych na stanowisko juniora, więc jeżeli to stanowi duży problem – zrezygnuj z pomysłu tego typu pracy od razu.
komentarz 1 lutego 2023 przez Iei Obywatel (1,990 p.)
Myśląc strategicznie, powinieneś uczyć się Rusta. Jest na tyle trudny, że tłumów na stanowisko juniora na pewno nie będzie
2
komentarz 1 lutego 2023 przez Wiciorny Ekspert (275,550 p.)
ale ofert pracy też nie ma, więc nie uważam że RUST jest dobrym rozwiązaniem dla kogoś, kto chce się przebranżowić od 0, nie bedąc już programistą.
komentarz 1 lutego 2023 przez Benek Szeryf (91,270 p.)
Dokładnie, zgadzam się z Wiciorny. Jeśli już, to bardziej bym poszedł w Go niż Rusta. Natomiast tak naprawdę język to jest tylko narzędzie, każdy ma swój ekosystem. Im dłużej uczymy się danej technologii, tym bardziej widać ile nie umiemy, jednocześnie nasza wartość jako programisty rośnie.

Jednemu bardziej podejdzie frontend, drugiemu backend, a trzeciemu devops, a czwartemu security.

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 1 lutego 2023 przez marcin99b Szeryf (82,300 p.)

 że na jedno stanowisko X są tłumy chętnych

a ile jest po odjęciu frajerów którzy ledwo radzą sobie z podstawami? problem z tymi ogromnymi ilościami ludzi jest taki, że dużo osób ledwo coś zaczęło robić i już wysyłają cv, albo poszli na studia i zaliczyli kilka testów żeby tylko zaliczyć, i już wysyłają cv

później firma dostaje 1000 cv z czego ponad 90% nawet nie ma sensu czytać

no nawet jak sie spojrzy na jakieś grupki na fb dla juniorów szukających pracy, to narzekają że nikt ich nie chce, a jedyne co mają do pokazania to dosłownie puste cv, czasami ktoś ma wpisane że studiuje, części z nich udało się przepisać kod z poradnika i wrzucić na githuba, i uważają to za dowód na potężną wiedzę

frontend ma ten minus że jest reklamowany jako modny i prosty, taka łatwa kasa, więc dużo osób zachęconych opcją łatwej kasy się go uczy i skala jest troche większa, już nie rywalizujesz z 5 sensownymi osobami wśród 500, tylko to może być 20 wśród 2000

jeśli to nie jest coś co rzeczywiście cie interesuje i wiesz że będziesz się wyróżniać na tle innych, to lepiej poszukać czegoś co ci sie bardziej spodoba

(gdybyś chciał porobić jakiś projekt open source w zamian za troche porad i wpis do cv, to możesz pisać, teraz niczego nie robie ale może niedługo będe coś zaczynać, a darmowych ludzi do pracy nigdy za mało... tylko musielibyśmy sie dopasować z technologiami)

0 głosów
odpowiedź 1 lutego 2023 przez alpha.netrunner Gaduła (4,760 p.)

Moim zdaniem warto przebranżowić się na frontend, ale faktycznie jest wiele osób, które uczą się tej samej specjalizacji. To może być trudne, ale nie oznacza to, że jest to niemożliwe. Warto pamiętać, że konkurencja jest duża, ale jednocześnie popyt na dobrych frontend developerów również jest wysoki.

Jeśli chodzi o naukę mniej popularnego języka, to zależy to od twoich osobistych zainteresowań i preferencji. Możesz rozważyć naukę języków takich jak Python, Ruby, Java lub Swift, które są często wykorzystywane do tworzenia aplikacji webowych, mobilnych i desktopowych. Warto również pamiętać, że poza wiedzą techniczną ważne jest również posiadanie umiejętności komunikacji i pracy zespołowej, co pomoże Ci znaleźć pracę, niezależnie od wybranego języka.

W branży IT, popularność języków programowania i narzędzi jest dynamiczna i może się zmieniać w ciągu krótkiego czasu. Wiele zależy od potrzeb rynku i od tego, co jest w danym momencie modne i szybko się rozwijające. Choć może to być kuszące, aby uczyć się mniej popularnego języka, to nie jest to gwarancją uzyskania zatrudnienia.

Zamiast tego, ważne jest, aby uczyć się podstawowych koncepcji programowania i nabyć umiejętności, które są poszukiwane przez pracodawców, takie jak:

 • Umiejętność tworzenia responsywnych i nowoczesnych stron internetowych
 • Znajomość HTML, CSS i JavaScript
 • Umiejętność korzystania z frameworków front-end, takich jak React, Angular lub Vue
 • Znajomość narzędzi developerskich, takich jak Git, NPM i Webpack
 • Umiejętność tworzenia aplikacji i stron internetowych zgodnych z wytycznymi dotyczącymi dostępności i bezpieczeństwa.

Jeśli nauczysz się tych kluczowych umiejętności, będziesz mieć większe szanse na znalezienie zatrudnienia jako junior front-end developer, niezależnie od tego, czy będziesz używać popularnego czy mniej popularnego języka. Ponadto, nauka tych umiejętności jest dobrym wstępem do rozwijania swoich kompetencji w przyszłości i możliwości uczenia się nowych technologii.

komentarz 1 lutego 2023 przez marcin99b Szeryf (82,300 p.)

W branży IT, popularność języków programowania i narzędzi jest dynamiczna i może się zmieniać w ciągu krótkiego czasu. Wiele zależy od potrzeb rynku i od tego, co jest w danym momencie modne i szybko się rozwijające

Co na przykład było taką rewolucją w ostatnich 5 latach? Ja tu widze ciągłe powtarzanie się historii, odkrywanie na nowo rzeczy które były modne kilkanaście lat temu... i co jakiś czas pojawi się moda na jakieś narzędzie i niektóre firmy próbują go używać

0 głosów
odpowiedź 1 lutego 2023 przez Ehlert Ekspert (213,530 p.)

Zawsze możesz pójść nieco inną drogą. W programowaniu jest wciąż zapotrzebowanie na języki takie jak Golang, czy Rust, chociaż nie będę ukrywać, że próg wejścia w Rusta jest znacznie większy, niżeli w przypadku kolorków na froncie.

Jest ścieżka Devops/Cloud architekt - też bardzo ciekawa sprawa, jest mnóstwo kursów oraz materiałów.

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 1,534 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 3,128 wizyt
+4 głosów
6 odpowiedzi 486 wizyt

92,839 zapytań

141,780 odpowiedzi

320,855 komentarzy

62,171 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...