• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

LInux - organizacja rozmiaru i położenia okien różnych aplikacji (IDE, przeglądarka,....)

Object Storage Arubacloud
0 głosów
221 wizyt
pytanie zadane 30 stycznia 2023 w Systemy operacyjne, programy przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)
zmienione kategorie 30 stycznia 2023 przez ScriptyChris
Zastanawiam się czy jest jakaś aplikacja która pozwoliłaby uruchomić inne appki z oknem o danym rozmiarze i zlokalizowanym tam gdzie chcemy. Chodzi o Linuxa. Przydałoby się tak za jednym kliknięciem otworzyć IDE, web browser i jeszcze inne aplikacje, tak by zajęły cały ekran i były umieszczone w zdefiniowanych przez skrypt miejscach.

Mam duży ekran i zwykle korzystam z 2-3 czy nawet 4 aplikacji - jednak każdorazowe ustawianie okien jest nużące i zabiera sporo czasu.
1
komentarz 30 stycznia 2023 przez Oscar Nałogowiec (29,310 p.)
Sam system okienek KDE miał kiedyś taką fajną cechę, że jeśli zamknąłeś system mając pouruchamiane różne programy, to gdy ponownie uruchomiłeś komputer przywracał taki sam układ desktopu jaki był w momencie zamykania systemu. To bardzo użyteczna cecha - musi już dzisiaj konczyc, zamykasz system i jutro dokładnie wracasz do tego co zostawiłeś. Jednak do takiej funkcjonalności potrzebna jest pewna współpraca programów. O ile zewnętrzny program może  taki program uruchomić i ustawić mu okno, to już wpływ na wewnętrzny stan programu (np. pootwierane w oknach pliki) wymaga współpracy ze strony samego programu. I, ile parę wersji temu, do jeszcze dobrze działało, to widzę, że coraz więcej programów nie współpracuje. Pewnie raczej liczą na używanie hibernacji zamiast pełnego zamykania systemu. Z tym, że ja wyłączam nawet listwę zasilającą komputer.

To może być rozwiązanie dla ciebie - nie wyłączaj komputera tylko go hibernuj.

 

Oczywiście sam program może pamiętać swój stan, np. taki feature łatwo było zaprogramować we frameworku Turbo Vision i borlandowe IDE bazowane na TV tak miały. Także Visual Studio Code tak robi - wystarczy uruchomić program a on sam odtworzy wielkość i położenie okienka, pootwierane pliki i nawet pozycje kursora w tych plikach. Z takimi programi miałbyś mniejszy problem - wystarczyłoby uruchomić te kilka programów (co łatwo zautomatyzować) bez bawienia się okienkami.
komentarz 30 stycznia 2023 przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)

Dzięki Oscar za obszerny komentarz. Hibernacja jest jakimś wyjściem.

( ja na noc też wyłączam listwę z komputerem, routerem i wszystkim co w nią jest wpięte ).

Jeszcze teraz mi wpadło do głowy, żeby skorzystać z PyAutoGUI

https://pyautogui.readthedocs.io/en/latest/

komentarz 30 stycznia 2023 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
W KDE jest opcja dodania aplikacji do autostartu. Wiem że nie o to chodziło ale to też jakieś wyjście jak komuś 4 kliki myszki sprawiają problem...Pozycji i rozmiaru aplikacji ustawiać przecież nie trzeba bo są zawsze zapamiętywane.
komentarz 30 stycznia 2023 przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)
Wiem, wiem - leniwy jestem :)

Chodzi mi o uruchamianie "zestawów" kilku aplikacji, ale nie zawsze tych samych i w rożnych ustawieniach.
1
komentarz 31 stycznia 2023 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
edycja 31 stycznia 2023 przez manjaro

prosty skrypt w bashu można też napisać do tego   ;)

firefox & konsole & dolphin &

i zapisujesz z rozszerzeniem sh

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 24 stycznia przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)
Znalazłem  odpowiedź jeśli chodzi o organizację okien oraz organizację terminali, może komuś się przyda:

[ GitHub - leftwm/leftwm: A tiling window manager for Adventurers ]

-> https://github.com/leftwm/leftwm

[ Zellij Roadmap ]
-> https://zellij.dev/roadmap/
komentarz 25 stycznia przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
> tiling window manager

Takich akurat jest mnóstwo :) Najbardziej znanym prawdopodobnie i3.

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 483 wizyt
pytanie zadane 22 sierpnia 2017 w Systemy operacyjne, programy przez Q_Nick Mądrala (5,010 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 123 wizyt
pytanie zadane 25 grudnia 2019 w C i C++ przez PirchHD Obywatel (1,730 p.)
–1 głos
2 odpowiedzi 465 wizyt
pytanie zadane 10 kwietnia 2021 w Inne języki przez eremas Nowicjusz (160 p.)

92,572 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,644 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...