• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jakie rozszerzenia .cmd vs .bat

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
310 wizyt
pytanie zadane 28 stycznia 2023 w Inne języki przez tubylec01 Obywatel (1,260 p.)

Cześć,

pytanie jak w temacie, jakie rozszerzenie dla plików wykonywalnych?
Zawsze używałem .bat ale natrafiłem ostatnio na pliki .cmd i się zacząłem zastanawiać, z czym co się je.

Internet mówi trochę na ten temat ale nie jest stanowczy, po pierwsze informacje na ten temat są bardzo stare (przynajmniej ja na takie natrafiłem) a jedyne czego się dowiedziałem to to, że .bat pochodzi jeszcze od DOS i przy uruchamianiu pliku z tym rozszerzeniem jest otwierane okno maszyny wirtualnej DOS i ogólnie przez to operacja bardziej wpływa na wydajność względem plików .cmd.

Potem natrafiłem na też stare informacje ale już nowsze niż poprzednia i tam wspominano, że już nie ma większego znaczenia dla Windowsa jak się to odpala (może dlatego, że komputery stały się "mocniejsze"??)

Pliki .bat odpala się w command.com, a .batcmd.exe, tutaj też bym prosił o jakieś słowo jeśli można.

Ktoś chciałby wytłumaczyć jak to wygląda w obecnych czasach w win10 i  ile jest prawdy w tym co napisałem?

 

 

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 28 stycznia 2023 przez adrian17 Ekspert (344,100 p.)
wybrane 28 stycznia 2023 przez tubylec01
 
Najlepsza
command.com nie istnieje w 64-bitowych windowsach, które są "domyślną" edycją Windowsa tak od 2010 (A W11 w ogóle nie ma wersji 32-bit).

Więc w praktyce jedyna różnica to ta wymieniona tutaj: https://stackoverflow.com/a/148991/2468469

Inna sprawa, że - czemu w ogóle pytasz o pliki batchowe i ich "wydajność", jest 2023 :o

Standardowym "plikiem wykonywalnym" jest... no, .exe. A jak chcesz skryptować to użyj np powershella (bardziej do administracji) albo Pythona (bardziej do ogólnych skryptów).
komentarz 28 stycznia 2023 przez tubylec01 Obywatel (1,260 p.)
Dziękuje za odpowiedź. Pytam, bo jestem ciekaw, myślę że warto takie rzeczy wiedzieć ;)
komentarz 28 stycznia 2023 przez adrian17 Ekspert (344,100 p.)
To tylko zaznaczam że obecnie to jest bardziej wiedza historyczna niż praktyczna :)
komentarz 28 stycznia 2023 przez tubylec01 Obywatel (1,260 p.)
Ok, dzięki  to też istotna wiedza ;)

Podobne pytania

+1 głos
3 odpowiedzi 671 wizyt
pytanie zadane 10 listopada 2021 w Inne języki przez Hajpa Użytkownik (880 p.)
–3 głosów
1 odpowiedź 1,517 wizyt
pytanie zadane 15 września 2017 w Inne języki przez Reavege Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,817 wizyt

92,455 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...