• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wymiana podzespołów PC

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
261 wizyt
pytanie zadane 27 stycznia 2023 w Sprzęt komputerowy przez Fifio Nowicjusz (180 p.)
Cześć, przychodzę do was z pytaniem o efektywną wymianę podzespołów ;). Otóż zamierzam wymienić procesor i kartę graficzną, a obecną płytę główną zostawić. Na ten moment w moim komputerze znajduje się Ryzen 3600 na płycie B450 gaming plus max, GTX 1660S i 2x8 gb ram(jakieś 3000mhz). Myślałem o procesorze ryzen 5600X i karcie RTX 3060Ti oraz 2x 16gb (czy jest sens 32gb?). Komputer głównie będzie służył do gier typu CSGO, LOL, Fortnite, Valorant, Warzone gdzie głównie chodzi o fpsy (w 1080p). Mniej do najnowszych tytułów ale też niech odpalają.

I oto moje pytanie czy w ogóle jest sens robić upgrade na tej płycie? Czy macie inne propozycje do podzespołów? Czy w ogóle warto wymieniać procesor i ten RAM? Czekam na wasze opinie, z góry dzięki.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 27 stycznia 2023 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Hej

niedawno sam robiłem podobny update PC, procek nieco inny ale to mniej istotne. Kartę kupilem właśnie 3060Ti i ramu mam 32gb, ale jak patrzę czasami na zużycie to myślę, że 16gb też styknie. Duży update odczułem po zmianie karty z rx550 na tego 3060Ti, tytuły takie jak uncharted, gta V, assasin origin, wiedźmin 3 itp. bez problemu gram na ultra detalach, a na poprzedniej karcie np. uncharted ledwo działał.

Także ja proponuję abyś skupił się może najpierw na grafice i zobaczył chwilę jak to działa. Jak będzie trzeba to potem wymienisz procka czy ram, ale wydaje mi się, że główny punkt to grafika - i pamiętaj też o odpowiednim zasilaczu. Ta karta wymaga podłączenia dodatkowego zasilania no i warto mieć odpowiednio mocny, ja kupiłem sobie do niej zasilacz 700W.
komentarz 27 stycznia 2023 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
Wszystko prawda, ale przy dzisiejszych cenach RAM DDR4 nie ma co sobie żałować pamięci. Ja mam 32 GB od kilku lat i uważam, że to optymalny rozmiar - nie za dużo, nie za mało.

RTX 3060TI jest dobry, ale dziś do gier celowałbym w RTX 4070 (tańszych firm PNY, Inno3D czy Palit można mieć za 4k zł). Z drugiej strony jak kolega rozpoczynający wątek chce grać tylko w FullHD, to RTX 3060(TI) będzie wystarczająca.

Co do zasilacza, nie tylko moc, ale i producent ma duże / ogromne znaczenie. Polecam Corsair, Chieftec, z tańszych Seasonic, KRUX, itp.
komentarz 27 stycznia 2023 przez Fifio Nowicjusz (180 p.)
Zasilacz mam corsair 650W chyba wystarczy do 3060ti?
komentarz 28 stycznia 2023 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
Spokojnie wystarczy. I jest to b. dobra firma jeśli chodzi o zasilacze.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 251 wizyt
pytanie zadane 13 stycznia 2020 w Sprzęt komputerowy przez xTMx3 Obywatel (1,560 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 465 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 261 wizyt
pytanie zadane 12 kwietnia 2018 w Sprzęt komputerowy przez keBAB333 Nowicjusz (220 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,077 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...